Судове рішення #2187774
Справа №2-98/2008

Справа №2-98/2008

 

 

РІШЕННЯ

Іменем України

(заочне)

22 травня 2008 року                                                                                               с. Мазурівка

Чернівецький районний суд Вінницької області в складі:

головуючого: судді Стадника І.М.,

при секретарі Яворській М.М.,

з участю прокурора Поліщука О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом прокурора Чернівецького району в інтересах держави в особі Управління з контролю за використанням та охороною земель у Вінницькій області, про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та відшкодування збитків, завданих незаконним використанням земельної ділянки прибережної захисної суми, -

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Чернівецького району звернувся до суду з вищевказаним позовом посилаючись на те, що в результаті проведеної перевірки встановлено факт самовільного зайняття громадянином ОСОБА_1 земельної ділянки площею 3 Га, яка розміщена на прибережній захисній смузі правого берега річки Мурафа. На підставі ст. 61, 125, 126, 212 ЗК України просить зобов'язати ОСОБА_1 звільнити самовільно зайняту земельну ділянку та відшкодувати збитки, завдані незаконним використанням земельної ділянки.

В судовому засіданні прокурор Поліщук О.В. позов підтримав на умовах, викладених у позовній заяві.

Особа, в інтересах якої заявлено позов прокурором, до суду не з'явилася.

Відповідач, повідомлений у встановленому порядку про дату, час і місце судового засідання у справі, про що в матеріалах справи є відповідна розписка, до суду не з'явився, повідомлення про причини неявки суду не направив, що відповідно до ч. 4 ст. 169, ст. 224 ЦПК України за згодою прокурора дає підстави суду для розгляду справи на підставі наявних у ній доказів та ухвалення заочного рішення.

Заслухавши пояснення прокурора, дослідивши письмові докази у справі, суд приходить до висновку, про задоволення позову з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 без одержання документа, що посвідчує право власності чи право користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації розорав та продискував земельну ділянку площею 3 Га, що розміщена на прибережній смузі правого берега річки Мурафа, за межами с. Мазурівка Чернівецького району Вінницької області.

Зазначене підтверджується актом обстеження земельної ділянки від 5 березня 2008 року №282/137 (а.с. 5), листами Управління з контролю за використанням та охороною земель у Вінницькій області (а.с. 2-3).

Відповідно до ст. 60 ЗК України прибережні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності. Так, відповідно до ч. 2 статті 61 ЗК України у прибережних захисних смугах уздовж річок забороняється розорювання земель, садівництво, городництво, а також інші дії.

Крім того, згідно з ст. 125, 126 ЗК України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж в натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.

Будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання не наданої їй земельної ділянки чи намір використовувати земельну ділянку до встановлення її меж в натурі (на місцевості), до одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації є самовільним зайняттям земельних ділянок (ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» ).

Громадяни несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до закону за самовільне зайняття земельної ділянки (п. б ст. 211 ЗК України).

Самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню за рішенням суду власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними.

Власником самовільно захопленої ОСОБА_1 земельної ділянки є держава, а тому вона має право на відшкодування збитків, заподіяних самовільним зайняттям земельної ділянки (п. г ст. 90 ЗК України).

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року №963 «Про затвердження Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу» Вінницькою облдержземінспекцією проведено розрахунок розміру шкоди, що спричинена ОСОБА_1 самовільним зайняттям земельної ділянки.

Розмір заподіяної шкоди згідно з розрахунком складає 2322,25 грн. (а.с. 4).

Вищевикладене дає суду законі підстави для задоволення позову.

Крім того, відповідно до ст. 88 ЦПК України з відповідача на користь держави слід стягнути судові витрати по справі, від сплати яких звільнено прокурора.

На підставі ст. 61, 125, 126, 90, 211, 212 ЗК України, ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням і охороною земель», керуючись ст. 10, 11, 60, 88, 169 ч. 4, 212-215, 224 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Зобов'язати ОСОБА_1повернути державі самовільно зайняту ним земельну ділянку прибережної захисної смуги площею 3 Га, розташовану на правому березі річки Мурафа за межами с. Мазурівка Чернівецького району Вінницької області.

Стягнути з ОСОБА_1на користь держави (державний бюджет Чернівецького району 21080600, р/р 31119102700655 ГДКУ у Вінницькій області, м. Вінниця, МФО 802015, код ЄДРПОУ 34701041)  шкоду, заподіяну самовільним зайняттям земельної ділянки в розмірі 2322 (дві тисячі триста двадцять дві) гривні 25 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 в доход держави судовий збір в розмірі 51 грн., а також витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 30 грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заява про перегляд заочного рішення може бути подана протягом десяти днів з дня отримання його копії. Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подана лише у разі подання заяви про перегляд заочного рішення.

Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення, апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не буде подано, або закінчення строку, встановленого для подання апеляційної скарги в разі її неподання.

Головуючий:

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація