Судове рішення #21918
5/409

                  


                 ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

                                 ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД


                               ПОСТАНОВА

                        ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


22.06.2006                                                                                   Справа № 5/409  


Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді:   Крутовських В.І.

суддів: Дмитренко А.К. ( доповідач), Прокопенко А.Є.


За участю представників сторін:  

від позивача:  Лисенко А.Г. ю/к, довіреність №166  від 21.03.06;

від відповдіача:  Кудлюк О.І. представник, довіреність №б/н  від 29.05.06; 

 

розглянувши апеляційну скаргу комунального підприємства "Зеленодольські міські теплові мережі", м. Зеленодольськ Дніпропетровської області на рішення господарського суду Дніпропетровської області від  10.01.06р.  у справі № 5/409


за позовом    відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" в особі Апостолівського району електричних мереж, м. Апостолове Дніпропетровської області

до  комунального підприємства "Зеленодольські міські теплові мережі", м. Зеленодольськ Дніпропетровської області 

про  стягнення 29342,96 грн.


В засіданні оголошувалась перерва з 30.05 по 22.06.06 (ст.77 Господарського процесуального кодексу України).

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 10.01.06 суддя Шевченко С.Л. стягнула з комунального підприємства “Зеленодольські міські теплові мережі” 26219 грн. 60коп за перевищення договірної величини споживання електричної енергії. В решті позову відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду, комунальне підприємство “Зеленодольські міські теплові мережі” просить його скасувати як необґрунтоване.

Відкрите акціонерне товариство “Енергопостачальна компанія “Дніпрообленерго” вважає рішення обґрунтованим і вірним, а тому просить залишити його без змін.

Заслухавши представників сторін, розглянувши матеріали справи, суд


                                        В С Т А Н О В И В :


05.01.2004 між комунальним підприємством “Зеленодольські міські теплові мережі” та відкритим акціонерним товариством “Енергопостачаль-на компанія “Дніпрообленерго” був укладений договір № 32 на постачання електричної енергії.

Умовами договору передбачено, що обсяги постачання електроенергії узгоджуються сторонами та відображаються у додатку №1 до договору та доводяться до відома споживача лімітним повідомленням.

Відповідачу було доведено встановлену на серпень 2004року величину споживання електроенергії лімітним повідомленням № 922/32 від 10.07.2004.

У серпні 2004р. відповідачем було спожито 37578,7 кВт/год електроенергії, що підтверджується звітом про споживання електроенергії за серпень 2004 р., на загальну суму 8 802 грн. 89 коп. Відповідачеві 21.08.2004 року вручено рахунок на оплату даної суми, що підтверджено належним чином. Обсяги постачання, згідно додатку №1 до договору та лімітного повідомлення, становлять 4тис. кВт/год. В установлений строк відповідачем оплата не проводена.

У відповідності з п.4 Порядку розрахунків до договору від 05.01.04 № 32 споживач здійснює повну поточну оплату вартості обсягу електричної енергії заявленого на розрахунковий період за системою щотижневих планових платежів:

- до першої, другої та третьої щотижневої середи розрахункового періоду оплачує за кожний тиждень 30 відсотків обсягу електричної енергії, заявленого на розрахунковий період;

- остання оплата у поточному розрахунковому періоді здійснюється за два банківських дні до кінця розрахункового періоду у сумі, що дорівнює різниці між вартістю 100% очікуваного споживання електроенергії у розрахунковому періоду та попередніх поточних платежів за електроенергію;

- остаточний розрахунок за фактично спожиту електроенергію у розрахунковому періоді здійснюється споживачем на підставі рахунку, наданого енергопостачальником, протягом 5-ти календарних днів з моменту його отримання, але не пізніше 10 числа місяця, наступного за розрахунковим.

Рахунок надається представнику споживача на руки, нарочним (через канцелярію споживача), рекомендованим листом або платіжною вимогою-дорученням через банк.   

Як передбачено п 5.3. Правил користування електричною енергією, за підсумками розрахункового періоду договірна (гранична) величина споживання електричної енергії коригується постачальником електричної енергії до рівня фактично оплаченої за цей розрахунковий період величини спожитої електричної енергії

У відповідності з п. 5.2 договору за підсумками розрахункового періоду договірна величина споживання електричної енергії коригується енергопостачальником до рівня фактично оплаченої за цей розрахунковий період величини спожитої електричної енергії та відповідно здійснюється коригування договірної величини рівня електричної потужності.

Згідно з  п. 4.2.2. договору за перевищення договірних величин споживання електроенергії, визначених згідно із вимогами розділу 5 договору, споживач сплачує енергопостачальнику п’ятикратну вартість різниці фактично спожитої та договірної величини.

Споживачу було направлене лімітне повідомлення про коригування № 52/32 від 03.09.2005 року, яким була скоригована величина споживання електричної енергії до рівня фактично оплаченої за серпень 2004року величини спожитої електричної енергії, тобто до 0  кВт/год.

Після закінчення розрахункового періоду було складено Акт про перевищення договірної величини споживання електричної енергії № 258 від 07.09.2004року та направлено відповідачеві. (копія з доказами направлення є у справі).

Отже, зважаючи на вищезазначене, відповідачем було перевищено величину споживання електричної енергії на 37578,7  кВт/год.

Частиною 5 ст. 26 Закону України “Про електроенергетику”  передбачено, що споживачі (крім населення, державних професійно-технічних навчальних закладів) у випадку споживання електричної енергії понад договірну величину за розрахунковий період сплачують енергопостачальникам п’ятикратну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини.

Постачання електричної енергії здійснюється відповідно до Порядку постачання електричної енергії  споживачам, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 09.04.02 № 475,   шляхом встановлення споживачам граничних величин споживання електричної енергії та потужності в залежності від стану розрахунків за використану енергію. Споживачам, що не мають заборгованості за використану електроенергію, а також тим, які виконують боргові зобов’язання у повному обсязі, у встановлені терміни проводять поточні платежі, граничні величини споживання визначаються виходячи з обсягів, передбачених договором. Зазначеним Порядком передбачено  за підсумками місяця, тобто після терміну оплати за використану електроенергію за розрахунковий період, обумовлений договором, проведення коригування граничної величини споживання електроенергії для споживачів до рівня фактично сплаченої за цей період величини електроспоживання.

Твердження господарського суду про невірність розрахунку позивача є помилковим та спростовується наступним.

Як  вказувалося вище фактичне споживання відповідачем електричної енергії  за  серпень  2004  року  склало  37 578,7  кВт/год  на  суму  7 335грн. 74 коп. (без податку на додану вартість). Оплата за серпень 2004 року  проведена  відповідачем 08.09.2004 р. в сумі 8 802 грн. 89 коп. (7 335грн.74коп+ податок на додану вартість 1467грн.15коп.)

Перевищення  граничної величини електроспоживання становить – 37 578,7  кВт/год.

Сума за перевищення договірної (граничної) величини електроспоживання = середньовідпускний тариф споживача (без податку на додану вартість) х 4 х обсяг перевищення доведеної граничної величини споживання електричної енергії = 0,19521грн (кВт/год) х 4 х 37578,7 кВт/год = 29 342 грн. 96 коп.

В апеляційній скарзі відповідач посилається на те, що енергопостачальник зобов’язаний щомісячно перевіряти стан оплати за фактично спожиту електроенергію шляхом зняття показників приладів електрообліку, однак у п. 2.2.3. договору зазначено, що споживач зобов’язується оплачувати  енергопостачальнику вартість спожитої у розрахунковому періоді електричної енергії згідно з умовами додатку 3 та 4, тобто на підставі рахунку отриманого від енергопостачальника, який в свою чергу виписується згідно показників, зафіксованих у звіті споживача.

Таким чином, нарахування оплати за спожиту у серпні 2004 року електроенергію проводилося енергопостачальником на підставі даних, зазначених у звіті споживача за серпень 2004 року.

Нарахована сума не була сплачена  споживачем в установлений договором строк, тобто протягом 10-ти днів з моменту отримання рахунку.

Враховуючи викладене, енергопостачальником було нарахована сума за перевищення величини споживання електричної енергії за серпень 2004 року  згідно умов укладеного договору.

В своїй апеляційній скарзі відповідач посилається на Закон України “Про внесення змін до Закону України “Про електроенергетику” №2706 від 23.06.2005року, який в частинах п’ятій та шостій ст.26 Закону зменшив відповідальність споживача у випадку споживання електроенергії понад договірну величину за розрахунковий період з п’ятикратної до двократної вартості різниці фактично спожитої і договірної величини. Закріплена законодавством відповідальність за порушення договірних зобов’язань за споживання електроенергії понад договірні величини у розмірі двократної вартості різниці фактично спожитої і договірної величини відноситься до штрафних санкцій. Також відповідач вважає, що відповідно до положень ст. 223 Господарського кодексу України та ст. 258 Цивільного кодексу України до вимог про стягнення неустойки, пені, штрафу застосовується спеціальна позовна давність терміном в один рік. Враховуючи той факт, що відповідно до вимог позивача, факт споживання електричної енергії понад договірні величини відбувся в серпні 2004 року 07.09.2005року складено Акт № 258 про перевищення договірної величини споживання електричної енергії. Позовна заява до господарського суду про стягнення 29 342,96грн. за перевищення величини споживання енергії за серпень 2004 року направлена 29.09.2005., тобто після перебігу терміну спеціальної позовної давності в один рік, і у зв"язку з цим господарський суд повинен був відмовити в задоволенні позовних вимог.

Апеляційна інстанція не погоджується з таким твердженням з таких підстав.

Відповідно до ст. 549,550 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передавати кредиторові у разі порушення боржником зобов’язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов’язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов’язання за кожен день прострочення виконання.

Виходячи із змісту цивільного законодавства, порядок нарахування неустойки, може бути різним: у вигляді відсотків від суми договору чи його невиконаного або неналежним чином виконаного зобов’язання; у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов’язання за кожен день прострочення виконання; у фіксованій сумі.

Таким чином, порядок нарахування неустойки законодавець поставив в пряму залежність від суми невиконаного або неналежним чином виконаного зобов’язання, у той час, як п’ятикратна вартість понадлімітно спожитої електроенергії нараховується на одиницю продукції, виражається в ціновому показнику і не може бути виражена певною сумою невиконаного або неналежним чином виконаного зобов’язання.

Таким чином передбачена ст.26 Закону України “Про електроенергетику” та п. 7.26 Правил користування електричною енергією п’ятикратна вартість різниці між обсягами фактично спожитої і договірної (граничної) величини електричної енергії не є видом забезпечення виконання зобов’язань споживача електроенергії в розумінні ст.ст. 549,550 Цивільного кодексу України, а є самостійною майновою відповідальністю споживача, яка передбачена діючим спеціальним законодавством, тому відносно вимог про стягнення п’ятикратної вартості електроенергії застосовується загальний строк позовної давності.

Оскільки перевищення договірної (граничної) величини електроспоживання з боку відповідача мало місце у серпні 2004 р., тому повинен застосовуватись Закон України "Про електроенергетику" в редакції, що була чинною на момент порушення.

 Положення пункту 2 постанови Кабінету міністрів України від 22.09.99 № 1741 “Про внесення змін  до постанови Кабінету міністрів України від  24.03.99 № 441”, згідно з яким енергопостачальним організаціям рекомендовано не застосовувати до підприємств та організацій, що надають житлово-комунальні послуги з утримання та експлуатації житла, стягнення п’ятикратної вартості  понад встановлені величини електричної енергії та потужності, передбачене частинами 5 і 6 статті 26 Закону України “Про електроенергетику”, у разі  перевищення ними встановлених граничних величин споживання електроенергії та потужності, містить рекомендаційний характер, дотримання якої здійснюється на розсуд енергопостачальних організацій.

                    З урахуванням викладеного рішення підлягає зміні.

                    Керуючись ст.ст. 99,101,103-105 Господарського процесуального кодексу України, суд


                                                     П О С Т А Н О В И В :          


Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 10.01.06 у даній справі  змінити, виклавши його резолютивну частину в наступній редакції:

“Стягнути з комунального підприємства “Зеленодольські міські теплові мережі” на користь відкритого акціонерного товариства “Енергопостачальна компанія “Дніпрообленерго” 29342грн. 96коп. за перевищення договірної величини електроспоживання, 293грн.43коп. витрат по справі та 118грн. витрат на інформаційно –технічне забезпечення судового процесу, видавши наказ.

Виконання цієї постанови покласти на господарській суд Дніпропетровської області.


Головуючий                                                      В.І. Крутовських


Суддя                                                                 А.К.Дмитренко


Суддя                                                                 А.Є.Прокопенко

З оригіналом згідно

Помічник судді                                              О.В. Поштаренко



      

          


 

  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація