- відповідач: Ярмоленко Катерина Петрівна
- Представник позивача: Нікіпелова Катерина Євгенівна
- позивач: Лінська Антоніна Михайлівна
- Третя особа: П’ята Київська державна нотаріальна контора державний нотаріус Гриценко Ольга Василівна
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
01.07.2025 Справа № 756/9416/25
Справа № 756/9416/25
Провадження № 2/756/5520/25
УХВАЛА
01 липня 2025 року місто Київ
Суддя Оболонського районного суду м. Києва Музика О.М., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: П`ята київська державна нотаріальна контора, про усунення від права на спадкування за законом,
ВСТАНОВИВ:
До Оболонського районного суду м. Києва 26 червня 2025 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 про усунення від права на спадкування за законом ОСОБА_2 .
На виконання приписів ч. 6 ст. 187 ЦПК України судом направлений запит до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання відповідача.
Відповідно до Витягу з Єдиного демографічного реєстру від 30.06.2025 № 1529443, відповідач ОСОБА_2 зареєстрована за адрессою: АДРЕСА_1 .
Ознайомившись із матеріалами позову, суддя дійшов наступного висновку.
Із долучених матеріалів до позову вбачається, що відповідач зареєстрована у Дніпровському районі м. Києва, предметом позову є усунення від права на спадкування за законом на майно, а саме: трикімнатну квартиру АДРЕСА_2 , та земельну ділянку і будинок, розташовані за адресою: АДРЕСА_3 .
Відповідно до ч. 1 ст. 27 ЦПК України позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
Позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини. Якщо пов`язані між собою позовні вимоги пред`явлені одночасно щодо декількох об`єктів нерухомого майна, спір розглядається за місцезнаходженням об`єкта, вартість якого є найвищою (ч. 1 ст. 30 ЦПК України).
У постанові Верховного Суду (справа № 461/6956/17, провадження № 61-11196св18) висловлено правову позиці, що виключну підсудність встановлено для позовів, що виникають із приводу нерухомого майна. Наприклад, це позови про право власності на таке майно; про право володіння і користування ним; про поділ нерухомого майна, що є у спільній частковій власності та виділ частки із цього майна; про поділ нерухомого майна, що є у спільній сумісній власності та виділ частки із цього майна; про право користування нерухомим майном (визначення порядку користування ним); про право, яке виникло із договору найму жилого приміщення, оренди тощо; про визнання правочину з нерухомістю недійсним; про звернення стягнення на нерухоме майно - предмет іпотеки чи застави; розірвання договору оренди землі; стягнення орендної плати, якщо спір виник з приводу нерухомого майна; про усунення від права на спадкування та визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Перелік позовів, для яких визначено виключну підсудність є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає. У разі конкуренції правил підсудності (наприклад, при об`єднанні позовів, на один з яких поширюється дія правила про виключну підсудність) мають застосовуватися правила виключної підсудності.
Разом з тим, правила про виключну підсудність застосовуються до позовів, що виникають із приводу нерухомого майна (наприклад, звернення стягнення на нерухоме майно, передане в заставу іпотечне майно, передача іпотекодержателю права власності на предмет іпотеки, визнання договору іпотеки недійсним тощо). Виходячи з аналізу вищезазначеного, правила виключної підсудності застосовуються до позовів з приводу нерухомого майна, стосуються позовів з приводу будь-яких вимог, пов`язаних з правом особи на нерухоме майно: земельні ділянки, будинки, квартири тощо, зокрема щодо права власності на нерухоме майно, а також щодо речових прав на нерухоме майно, дійсності (недійсності) договорів щодо такого майна або спорів з приводу невиконання стороною договору, об`єктом якого є нерухоме майно тощо.
Оскільки спір пов`язаний з усуненням від права на спадкування щодо нерухомого майна, одним з яких є квартира, яка розташована в Оболонському районі м. Києва, очевидно вартість якої є вищою ніж земельна ділянка та будинок у с. Чайки Богуславського району Київської області, даний спір на підставі ч. 1 ст. 31 ЦПК України підлягає розгляду за місцезнаходженням майна, більшого за вартістю, тобто Оболонським районним судом м. Києва.
Позовна заява відповідає вимогам ст. ст. 175, 177 ЦПК України, підсудна Оболонському районному суду м. Києва, підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення, відмови у відкритті провадження відсутні, у зв`язку із чим позовну заяву слід прийняти до розгляду та відкрити провадження у справі.
Відповідно до вимог ст. ст. 19, 274 ЦПК України справа підлягає розгляду в порядку загального позовного провадження.
Крім того, зі змісту позовної заяви вбачається, що позивачем відповідно до вимог ст. 93 ЦПК України поставлено відповідачу десять питань щодо обставини, що мають значення для справи.
Відповідно до положень ст. 93 ЦПК України учасник справи має право поставити в першій заяві по суті справи, що ним подається до суду, не більше десяти запитань іншому учаснику справи про обставини, що мають значення для справи. Учасник справи, якому поставлено питання позивачем, зобов`язаний надати вичерпну відповідь окремо на кожне питання по суті.
Відповіді на запитання подаються до суду учасником справи - фізичною особою, керівником або іншою посадовою особою юридичної особи у формі заяви свідка не пізніш як за п`ять днів до підготовчого засідання, а у справі, що розглядається в порядку спрощеного провадження, - до першого судового засідання. Копія такої заяви свідка у той самий строк надсилається учаснику справи, який поставив письмові запитання.
Враховуючи положення ст. 93 ЦПК України, суддя вважає за доцільне зобов`язати відповідача подати письмові відповіді на поставлені у позові запитання у формі заяви, копію якої надіслати відповідачу у строк до підготовчого судового засідання.
Керуючись ст. ст. 3, 13, 19, 27, 30, 93, 175-177, 187, 274 ЦПК України, суддя, -
П О С Т А Н О В И В:
Відкрити провадження у цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: П`ята Київська державна нотаріальна контора, про усунення від права на спадкування за законом.
Розгляд справи проводити в порядку загального позовного провадження.
Призначити підготовче судове засідання на 29 серпня 2025 року о 10:30 год. у приміщенні Оболонського районного суду м. Києва, розташованому за адресою: вул. Левка Лук`яненка, 2Є, м. Київ.
Зобов`язати відповідача подати письмові відповіді на поставлені у позовній заяві запитання у формі заяви, копію якої надіслати позивачу у строк до підготовчого судового засідання, тобто до 22 серпня 2025 року.
Відповідач має право протягом 15 календарних днів з дня отримання даної ухвали надіслати суду відзив на позовну заяву і всі письмові докази, висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову.
Відповідач має право у цей же строк надіслати позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.
Роз`яснити відповідачу, що в разі ненадання відзиву у встановлений строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Роз`яснити сторонам, що відповідно до ст. 83 ЦПК України сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви. Відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом з поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи. Докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, яка їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.
Копію ухвали про відкриття провадження у справі надіслати позивачеві.
Копію ухвали про відкриття провадження разом з копією позовної заяви та копіями доданих до неї матеріалів надіслати відповідачу.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб-адресою: https://court.gov.ua/sud2605.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею - 01 липня 2025 року.
Ухвала може бути оскаржена у зв`язку з порушенням правил підсудності протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Київського апеляційного суду.
Суддя О.М. Музика
- Номер: 2/756/5520/25
- Опис: про усунення від права на спадкування за законом
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 756/9416/25
- Суд: Оболонський районний суд міста Києва
- Суддя: Музика О.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.06.2025
- Дата етапу: 26.06.2025
- Номер: 2/756/5520/25
- Опис: про усунення від права на спадкування за законом
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 756/9416/25
- Суд: Оболонський районний суд міста Києва
- Суддя: Музика О.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.06.2025
- Дата етапу: 03.07.2025