Справа № 2-5007/07
РІШЕННЯ
іменем України
17 вересня 2007 року Тернопільський міськрайонний суд в складі:
головуючого - Очеретяного Є.В.,
при секретарі - Шпак Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на майно в порядку спадкування, -
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до відповідача ОСОБА_2 про визнання за нею права власності на 1/5 частину АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті її тітки-ОСОБА_3, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 p., посилаючись на те що на момент смерті спадкодавця вона проживала з нею однією сім"єю, фактично прийняла спадщину і вступила в управління спадковим майном, заяви про відмову від спадщини не подавала, у зв"язку з чим вважається такою, що прийняла спадщину. Однак, у законодавчо встановленому порядку спадщину не оформила, а тому просить у судовому порядку визнати за нею право власності на вказане спадкове майно.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 свій позов підтримала з мотивів, викладених у позовній заяві та просить його задоволити.
Представник відповідача ОСОБА_2 - ОСОБА_4 у судовому засіданні позов визнав та відносно його задоволення не заперечив.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши та оцінивши докази по справі, суд встановив такі факти.
Як вбачається зі свідоцтва про право власності на житло виданого ІНФОРМАЦІЯ_2 р. Тернопільським МБТІ та витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно НОМЕР_1 від ІНФОРМАЦІЯ_3 р. АДРЕСА_1 є спільною частковою власністю ОСОБА_4, ОСОБА_1, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_3 із часткою співвласників 1/5.
ІНФОРМАЦІЯ_1 р. ОСОБА_3 померла, заповівши все своє майно сестрі ОСОБА_7, яка спадкове майно в установленому законом порядку не прийняла, правовстановлюючих документів на спадщину не оформила.
ІНФОРМАЦІЯ_4 р. ОСОБА_7-мати позивачки ОСОБА_1, що стверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_2 виданим ІНФОРМАЦІЯ_5 р. у ІНФОРМАЦІЯ_6, померла не залишивши заповіту.
Позивачка ОСОБА_1 прописана та постійно проживає за адресою АДРЕСА_1, є власником 1/5 частини квартири про що свідчать виписка із будинкової книги та ксерокопія паспорта останньої. На момент смерті своєї тітки ОСОБА_3 вона проживала разом із нею однією сім"єю, після її смерті фактично прийняла спадкове майно, вступила в управління ним, продовжуючи здійснювати всі права та обов"язки власника.
У відповідності до п. 5 Прикінцевих і Перехідних положень Цивільного кодексу України, що набрав чинності з 01.01.2004 р. правила книги шостої цього кодексу, яка регулює спадкове право, застосовуються до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності цим кодексом.
Згідно ст. 1265 ЦК України в редакції від 01.01.2004 р. у п"яту чергу право на спадкування за законом мають родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення, включно.
У відповідності до ст.1268 ч.1 спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її, а згідно ч.3 цієї ж статті, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом шестимісячного строку для прийняття спадщини з часу її відкриття, встановленого законом, він не заявив про відмову від неї.
Таким чином, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності і враховуючи те, що спадкоємцем ОСОБА_1 яка на час відкриття спадщини постійно проживала із померлою ОСОБА_3 у строк, встановлений законом, не заявлено про відмову від спадкового майна-1/5 частини АДРЕСА_1, яка набута за час життя ОСОБА_3
на законних підставах, про що свідчить свідоцтво про право власності на житло видане ІНФОРМАЦІЯ_2 р. Тернопільським МБТІ, іншим спадкоємцем п"ятої черги за законом -ОСОБА_2 передбачених законом дій до прийняття спадщини після її відкриття не вжито, а тому у відповідності до ст. 1272 ЦК України вона вважається такою що не прийняла її, суд вважає, що в даному випадку має місце порушення права власності позивача на спадкове майно, яке підлягає захисту шляхом визнання за ОСОБА_1 права власності на вищевказане майно в порядку спадкування за законом після смерті тітки ОСОБА_3
Керуючись ст.ст.130 ч.4; 209 ч.1, 2; 213-215; 218; 223; 294 ч.1, 2; 295 ч.4 Цивільно-процесуального кодексу України, ст.ст.328, 1265, 1268 ч.1, 3, 1272 Цивільного кодексу України, п.5 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України, суд, -
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/5 частину АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті тітки ОСОБА_3, померлої, ІНФОРМАЦІЯ_1 р.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Тернопільської області через Тернопільський міськрайонний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня його проголошення та апеляційної скарги - протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, або шляхом подачі апеляційної скарги без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.