Судове рішення #219584
2-19/6373-2006

ВИЩИЙ  ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  УКРАЇНИ  

 ПОСТАНОВА          

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ          

          

18 жовтня 2006 р.                                                                                   

№ 2-19/6373-2006  

Вищий  господарський суд  України в складі колегії  суддів:



Перепічая В.С., ( головуючого )


Вовка І.В.,

Гончарука П.А.,

розглянувши  у     відкритому  судовому засіданні  в м. Києві  касаційну скаргу

Приватного сільськогосподарського підприємства “Нива”

на постанову

Севастопольського апеляційного господарського суду від 22.06.2006 року

у справі за позовом

Приватного сільськогосподарського підприємства “Нива”

до

Відкритого акціонерного товариства “Сімферопольський райагрохім”

про

стягнення заборгованості ,


УСТАНОВИВ:


У лютому 2006 року позивач звернувся до господарського суду Автономної Республіки Крим з позовною заявою до відповідача про стягнення заборгованості в сумі 104094,90 грн. та 3% річних у сумі 9342,87 грн., посилаючись на те, що останнім неналежним чином виконано зобов’язання за договором № 59 від 13.06.2002 року з поставки товару, за який була здійснена оплата, і тому в нього виникло грошове зобов’язання на суму повернутого 28.08.2002 року  товару неналежної якості.

Під час розгляду справи у суді першої інстанції позивач уточнив заявлені вимоги і у зв’язку з поставкою товару неналежної якості, за який була здійснена оплата, та який було повернуто з цих підстав, просив стягнути з відповідача заборгованість в сумі 104094,90 грн. і 3% річних у сумі 9342,87 грн.

Рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим від 13.04.2006 року в позові відмовлено.

Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 22.06.2006 року зазначене рішення суду першої інстанції залишене без змін.

У касаційній скарзі позивач вважає, що судом порушено і неправильно застосовано норми матеріального та процесуального права, і тому просить прийняті ним рішення скасувати та позов задовольнити.

У відзиві на касаційну скаргу відповідач вважає, що оскаржені судові рішення відповідають вимогам закону і просить залишити їх без змін, а касаційну скаргу без задоволення.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши доводи касаційної скарги та відзиву на неї, перевіривши матеріали справи і прийняті в ній судові рішення,  суд вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Як вбачається із матеріалів справи, що між сторонами було укладено договір № 59 від 13.05.2002 року за умовами якого відповідач зобов’язався поставити продукцію загальною вартістю 120884,40 грн., а позивач зобов’язався здійснити попередню оплату.

За накладною № 2279 від 28.08.2002 року позивач передав відповідачу продукцію вартістю 104094,90 грн.

Претензією № 213 від 17.06.2002 позивач вимагав у відповідача оплати збитків у сумі 248260,24 грн. у зв’язку з поставкою продукції неналежної якості.

За листом-вимогою № 1/2 від 29.12.2005 року позивач  вимагав у відповідача оплати  заборгованості в сумі 104094,90 грн. у зв’язку з поверненням йому на цю суму поставленої продукції неналежної  якості, за яку була здійснена оплата.

Предметом даного судового розгляду є вимоги про стягнення з відповідача заборгованості та 3% річних або збитків за  договором у зв’язку з поверненням поставленого товару неналежної якості, за який здійснена оплата.

Відповідно до роз'яснень, викладених у п.п. 1, 6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 29.12.1976 року № 11 "Про судове рішення", рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги процесуального законодавства і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а за їх відсутності - на підставі закону, що регулює подібні відносини, або виходячи із загальних засад і змісту законодавства України.

Обгрунтованим визнається рішення, в якому повно відображені обставини, що мають значення для даної справи, висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.

Мотивувальна частина рішення повинна містити встановлені судом обставини, які мають значення для справи, їх юридичну оцінку, а також оцінку всіх доказів, розрахунки, з яких суд виходив при задоволенні грошових та інших майнових вимог. Визнаючи одні і відхиляючи інші докази, суд має це обгрунтувати.

Прийняті  у даній справі судові рішення цим вимогам не відповідають.

Так, суди попередніх інстанцій, відмовивши в позові у зв’язку з відсутністю у відповідача грошового зобов’язання, не з’ясували правових підстав заявленого позову та правових наслідків у разі поставки неякісної продукції з урахуванням умов договору і норм матеріального права, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин.

До того ж, враховуючи те, що спірні відносини виникли у 2002 році, суди не звернули уваги на вимоги ч.2 ст. 248 ЦК УРСР згідно якої, в разі поставки продукції більш низької якості, ніж вимагається стандартом, затвердженими технічними умовами чи зразком, покупець зобов’язаний відмовитися від прийняття і оплати продукції, а якщо продукція вже оплачена покупцем, то внесена ним сума підлягає поверненню.

Разом з цим, судами в порушення вимог ст. ст. 38, 43 ГПК України не було з’ясовано обставин пов’язаних з   причинами повернення позивачем поставленого відповідачем товару та не наведено цим обставинам з урахуванням фактичних дій обох сторін щодо повернення товару правової оцінки.

Водночас, апеляційний господарський суд залишаючи без змін рішення суду першої інстанції обгрунтував відмову в позові як з підстав недоведеності, так і за пропуском строку позовної давності не врахував того, що в разі встановлення обставин  пропуску строку позовної давності без поважної причини, суд у рішенні зазначає про відмову в задоволенні позову з цих підстав, крім  випадків, коли позов недоведений.

У той же час, апеляційний суд, застосувавши до перебігу строку позовної давності положення ЦК України не звернув уваги на вимоги п.3 ч.2 ст. 72 ЦК УРСР і ст. 249 ЦК УРСР за якими для позовів, що випливають з поставки продукції неналежної якості, встановлюється шестимісячний строк давності з дня встановлення покупцем у належному порядку недоліків поставленої йому продукції.

При цьому, суду слід було мати на увазі вимоги  ст..80 ЦК УРСР, згідно якої закінчення строку позовної давності до пред’явлення позову є підставою для відмови в позові, проте якщо суд визнає поважною причину пропуску строку позовної давності, порушене право підлягає захисту.

За таких обставин, оскаржені судові рішення не можна визнати законними й обґрунтованими, і  тому вони підлягають скасуванню з передачею справи на новий розгляд до суду першої інстанції.

Під час нового розгляду справи суду необхідно врахувати наведене і вирішити спір з дотриманням вимог закону.



З огляду на викладене та керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119-11112 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:


Касаційну скаргу Приватного сільськогосподарського підприємства “Нива” задовольнити частково.

Постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 22.06.2006 року та рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 13.04.2006 року скасувати, і справу № 2-19/6373-2006 передати на новий розгляд до суду першої інстанції в іншому складі суду.




Головуючий                                                                          В. Перепічай                                                                                                                  

Судді                                                                                                І. Вовк


                                                                                     П. Гончарук




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація