- Відповідач (Боржник): Фермерське господарство "Кадуб"
- Позивач (Заявник): Тернопільське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про витребування доказів та продовження строку розгляду справи
Справа № 500/2563/25
30 червня 2025 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у письмовому провадженні з власної ініціативи питання про витребування доказів в адміністративній справі за позовом Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Фермерського господарства “Кадуб” про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,
ВСТАНОВИВ:
Тернопільське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (далі – Відділення Фонду) звернулося до суду з адміністративним позовом до Фермерського господарства «Кадуб» (далі – ФГ «Кадуб», відповідач) про стягнення адміністративно-господарських санкцій у розмірі 151252,32 грн та пені на суму 1285,71 грн, а всього 152538,03 грн.
Позов обґрунтовано тим, що в порушення вимог статті 19 Закону України від 21.03.1991 №875-ХІІ «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (далі - Закон №875-ХІІ) відповідач у 2024 звітному році не забезпечив виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, у кількості 1 особи (при середньообліковій чисельності штатних працівників 26 осіб), у зв`язку з чим зобов`язаний був сплатити адміністративно-господарські санкції в розмірі середньорічної заробітної плати у сумі 151252,32 грн. Через те, що відповідач порушив терміни сплати адміністративно-господарських санкцій йому нараховано пеню на суму 1285,71 грн. Суми санкцій та пені ФГ «Кадуб» у добровільному порядку не сплачені, що і стало причиною звернення до суду з позовом про їх стягнення.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 07.05.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено справу розглядати суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи у письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами у строк, встановлений статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України).
Ознайомившись з мотивами позову та доказами долученими до позовної заяви, суд прийшов до висновку про необхідність витребування в учасників справи додаткових доказів.
Частиною четвертою статті 9 КАС України встановлено, що суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі.
Відповідно до положень статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Частиною третьою статті 77 КАС України визначено, що докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Визначаючись, чи має місце порушення вимог Закону України від 21.03.1991 №875-ХІІ «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (далі - Закон №875-ХІІ), за які передбачена відповідальність у вигляді сплати адміністративно-господарських санкцій, суд має перевірити, чи вжив відповідач залежних від нього заходів із забезпечення відповідності середньооблікової чисельності працюючих осіб з інвалідністю установленому нормативу.
Суд зазначає, що обов`язок працевлаштування осіб з інвалідністю головним чином лежить на центрі зайнятості, який виконується шляхом визначення кількості вакантних посад для осіб з інвалідністю на підставі поданих звітів роботодавців, пошуку та направлення осіб з інвалідністю до роботодавців, у яких наявні вакантні посади.
При цьому за приписами пункту 4 частини третьої статті 50 Закону України від 05.07.2012 №5067-VІ «Про зайнятість населення» роботодавці зобов`язані, зокрема, своєчасно та в повному обсязі у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за погодженням з центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у галузі статистики, подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про попит на робочу силу (вакансії).
Звітність за формою №3-ПН Інформація про попит на робочу силу (вакансії) є формою інформування органів працевлаштування про створені на підприємстві робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю і, водночас, запитом про направлення таких осіб на підприємство для працевлаштування.
Матеріали цієї справи (у порівнянні з іншими справами цього позивача цієї ж категорії) не містять відомостей про те чи направлявся запит Відділенням Фонду до Тернопільського обласного центру зайнятості про надання інформації щодо подання звітності у 2024 році Фермерським господарством “Кадуб” з інформацією про попит на робочу силу (вакансії) для працевлаштування осіб з інвалідністю, а також відповіді на цей запит, що може свідчити про неповне з`ясування усіх обставин справи.
Також суд вважає за необхідне витребувати відомості від відповідача, а саме інформацію чи створене ним робоче місце для працевлаштування однієї особи з інвалідністю з 01.01.2024 чи подавався ним до центру зайнятості звіт за формою №3-ПН Інформація про попит на робочу силу (вакансії) для працевлаштування особи з інвалідністю, про що надати суду відповідні докази, як от: штатний розпис з 01.01.2024, зміни до нього, звіт за формою №3-ПН Інформація про попит на робочу силу (вакансії) з додатками і доказами його отриманням центром зайнятості.
Відсутність таких доказів унеможливлює встановлення судом усіх обставин, які мають значення для вирішення справи.
Суд роз`яснює, що відповідно до частини дев`ятої статті 80 КАС України у разі неподання суб`єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з`ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.
У зв`язку з необхідністю витребування додаткових доказів у сторін, слід продовжити строк розгляду справи до 30днів.
Керуючись статтями 9, 77, 80, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Зобов`язати Тернопільське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю надати суду у строк до 07.07.2025 пояснення чи направлявся запит до Тернопільського обласного центру зайнятості про надання інформації щодо подання звітності у 2024 році Фермерським господарством “Кадуб” про попит на робочу силу (вакансії) для працевлаштування осіб з інвалідністю, а також надати суду такий запит та відповідь на нього, у разі направлення центром зайнятості відповідного звіту - надати такий суду.
Зобов`язати Фермерське господарство “Кадуб” надати суду у строк до 18.07.2025 такі докази: штатний розпис з 01.01.2024, при наявності - наказ про створення робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, звітність за формою №3-ПН Інформація про попит на робочу силу (вакансії) з доказами подання такої форми звітності до центру зайнятості у 2024 році; у разі подання цієї звітності - інформацію про те, чи направлялись центром зайнятості у 2024 році особи з інвалідністю для працевлаштування, якщо направлялись і не працевлаштовані відповідачем, то пояснити з яких причин.
Продовжити строк розгляду адміністративної справи до 30 днів.
Відповідно до частини шостої статті 80 КАС України суд роз`яснює, що будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом (частина восьма статті 80 КАС України).
Копію ухвали направити позивачу та відповідачу для виконання.
Ухвала набирає законної сили після її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали виготовлено і підписано 30 червня 2025 року.
Суддя Чепенюк О.В.
- Номер: П/500/3122/25
- Опис: стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені
- Тип справи: Адміністративний позов
- Номер справи: 500/2563/25
- Суд: Тернопільський окружний адміністративний суд
- Суддя: Чепенюк Ольга Володимирівна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 02.05.2025
- Дата етапу: 02.05.2025
- Номер: П/500/3122/25
- Опис: стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені
- Тип справи: Адміністративний позов
- Номер справи: 500/2563/25
- Суд: Тернопільський окружний адміністративний суд
- Суддя: Чепенюк Ольга Володимирівна
- Результати справи:
- Етап діла: Відкрито провадження
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 02.05.2025
- Дата етапу: 07.05.2025