Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #2201895122

Справа № 909/782/25



У Х В А Л А  

   

03.07.2025 м. Івано-Франківськ


Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Михайлишина В. В., розглянувши матеріали позовної заяви


за позовом:           Фізичної особи - підприємця  Чудовської  Поліни  Олександрівни

                             (

АДРЕСА_1 )


до відповідача:     Товариства з обмеженою відповідальністю "ПБС"

                               (урочище Центр, буд. 5Г, с. Бистриця, Надвірнянський район,

                             Івано-Франківська область)


про стягнення заборгованості за Договором поставки № 01/22-1 від 01.12.2022 в розмірі 23 288, 91 гривень, з яких: 20 742, 00 гривень основного боргу, 2 097, 95 гривень  - інфляційних витрат, 448, 96 гривень - 3 % річних  


В С Т А Н О В И В:


Фізична особа - підприємець Чудовська Поліна Олександрівна звернулася до Господарського суду Івано-Франківської області із позовною заявою (вх. № 5710/25 від 30.06.2025) до Товариства з обмеженою відповідальністю "ПБС" про стягнення заборгованості за Договором поставки № 01/22-1 від 01.12.2022 в розмірі 23 288, 91 гривень, з яких: 20 742, 00 гривень основного боргу, 2 097, 95 гривень  - інфляційних витрат, 448, 96 гривень - 3 % річних.

Дослідивши позовну заяву із додатками, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення позовної заяви без руху, виходячи з наступного.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 164 Господарського процесуального кодексу України, до позовної заяви додаються документи, які підтверджують направлення іншим учасникам справи копій позовної заяви і доданих до неї документів з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.

Згідно із частиною 1 статті 172 Господарського процесуального кодексу України, позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копію та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення. Таке надсилання може здійснюватися в електронній формі через електронний кабінет з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.

Абзацами 1, 2 частини 7 статті 42 Господарського процесуального кодексу України визначено, якщо цим Кодексом передбачено обов`язок учасника справи щодо надсилання копій документів іншим учасникам справи, такі документи в електронній формі можуть направлятися з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи, а в разі відсутності в іншого учасника справи електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність в іншого учасника справи електронного кабінету - у паперовій формі листом з описом вкладення.

Разом із тим, відповідно до пункту 29 Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого Рішенням Вищої ради правосуддя від 17.08.2021 № 1845/0/15-21, запроваджено функціонал та можливість надсилання документів до Електронних кабінетів інших учасників перед відправкою до суду. Надсилання документів іншим учасникам, котрі мають Електронний кабінет, у такому випадку здійснюється на етапі підписання документів, які відправляються до суду. Після відправки документів стороні(ам) судового процесу підсистема Електронний суд в автоматичному режимі формує документ – "Квитанція про доставку документів користувачу" у форматі pdf та додає його як вкладення до заяви/клопотання. Всі документи, приєднані до заяви/клопотання разом з квитанцією про доставку документів, на останньому кроці підписуються КЕП користувача та направляються до суду.

Квитанція про доставку документів містить наступні елементи: - порядковий номер згенерований автоматично системою Електронний кабінет; - дату та час доставки – зазначається час коли відправник (пункт 4) надіслав документи та вони стали доступні отримувачу (пункт 3) в кабінеті Електронний суд в розділі "Документи сторін"; - кому доставлено – вказано тип суб`єкта правових відносин його РНОКПП/ЄДРПОУ та П.І.Б. чи назву отримувача; - від кого доставлено – вказано тип суб`єкта правових відносин РНОКПП та П.І.Б. відправника; - перелік (опис) документів що надіслані – розміщено повний перелік документів приєднаних до заяви з вказанням назви файлів та їх ідентифікатора в системі і відповідними файлами підпису відправника (пункт 4). Для документів формату pdf додатково вказано кількість сторінок у файлі.

Якщо інший учасник справи відповідно до частини 6 статті 6 цього Кодексу зобов`язаний зареєструвати електронний кабінет, але не зареєстрував його, учасник справи, який подає документи до суду в електронній формі з використанням електронного кабінету, звільняється від обов`язку надсилання копій документів такому учаснику справи.

Абзацом 1 частини 6 статті 6 Господарського процесуального кодексу України унормовано, що адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.

При формуванні засобами підсистеми ЄСІТС "Електронний суд" запиту на отримання інформації про наявність зареєстрованого Електронного кабінету ЄСІТС судом встановлено, що станом на 02.07.2025 на 14:59 год у Товариства з обмеженою з відповідальністю "ПБС" (ЄДРПОУ:32872788) є зареєстрований Електронний кабінет ЄСІТС.

Так, позовна заява Фізичної особи - підприємця Чудовської Поліни Олександрівни подана до суду через підсистему Електронний суд, однак, з урахуванням викладених вище законодавчих положень, позивач не звільняється від направлення копії позовної заяви з додатками відповідачу - товариству з обмеженою відповідальністю засобами поштового зв`язку або через підсистему Електронний суд, якщо у відповідача він наявний.

Відповідачем у даній справі є Товариство з обмеженою з відповідальністю "ПБС", в якого зареєстрований Електронний кабінет, проте матеріали позовної заяви не містять доказів направлення відповідачу в кабінет Електронний суд позовної заяви з додатками, а саме квитанції про доставку документів до зареєстрованого Електронного кабінету користувача ЄСІТС у форматі pdf .

Враховуючи наведені вище норми та вимоги встановлені статтями 164, 172 Господарського процесуального кодексу України, належним доказом надіслання учаснику справи копій позовної заяви та доданих до неї документів є - оригінал опису вкладення до поштового відправлення або квитанція про доставку документів користувачу в електронній формі в його електронний кабінет.

Однак, позивачем не подано доказів направлення копій позовної заяви і доданих до неї документів, відповідно до частини до частини 1 статті 172 Господарського процесуального кодексу України. Тому, суд приходить до висновку, що позивачем не надано належного доказу в підтвердження факту направлення відповідачу позовної заяви з додатками.

Також матеріали позовної заяви не містять доказів сплати належного судового збору у встановленому законом порядку і розмірі.

Відповідно до підпункту 1 пункту 2 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру справляється судовий збір у розмірі 1, 5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Частиною 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно положень статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік", розмір прожиткового мінімуму на одну працездатну особу з 1 січня 2025 року складає 3 028 гривень.

Частиною 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0, 8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

При зверненні до Господарського суду Івано-Франківської області з даним позовом позивач згідно квитанції про сплату № 8282-1200-7885-5361 від 30.06.2025 сплатив судовий збір в розмірі 1 211, 00 гривень.

Оскільки, позовна заява Фізичної особи - підприємця Чудовської Поліни Олександрівни надійшла до суду в електронній формі через підсистему "Електронний суд", за подання цієї позовної заяви позивач мав сплатити судовий збір у розмірі 2 422, 40 гривень із застосуванням коефіцієнту пониження ставки судового збору.

Враховуючи сплачену позивачем суму судового збору в розмірі 1 211, 00 гривень, позивач зобов`язаний доплатити судовий збір у розмірі 1 211, 40  гривень (2 422, 40 -  1 211, 00 = 1 211, 40) та додати до позовної заяви документи, що підтверджують сплату судового збору.

Проте, позивач доказів сплати судового збору у встановленому порядку і розмірі суду не надав.

Вказані недоліки підлягають усуненню, як того вимагають положення вищезазначених норм процесуального законодавства.

За приписами частини 1 статті 174 Господарського процесуального кодексу України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Суд зазначає, що після усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу.

Керуючись статтями  164, 172, 174, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд


П О С Т А Н О В И В:


1. Позовну заяву залишити без руху.


2. Позивачу усунути недоліки позовної заяви шляхом:

- подання до суду доказів, які підтверджують направлення відповідачу копії позовної заяви і доданих до неї документів в кабінет Електронний суд (квитанції про доставку документів до зареєстрованого Електронного кабінету користувача ЄСІТС);

- докази доплати судового збору у встановленому порядку і розмірі, а саме 1 211, 40 гривень.


3. Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 10 днів з дня вручення цієї ухвали.


4. Повідомити позивача, що у разі невиконання цієї ухвали у встановлений судом строк, позовна заява вважається неподаною і підлягає поверненню зі всіма доданими до неї документами.


5. Учасники справи можуть отримати інформацію по справі за веб-адресою http://court.gov.ua/fair/sud5010/, а також ознайомитись з матеріалами справи через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему або її окрему підсистему (модуль), що забезпечує обмін документами.


6. Ухвала набирає законної сили 03.07.2025 та не підлягає оскарженню.



Суддя                                                                                                               В. В. Михайлишин


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація