- Представник позивача: Урсу Ірина Миколаївна
- Позивач (Заявник): Ковтюк Валерій Сергійович
- Відповідач (Боржник): приватний виконавець виконавчого округу Чернівецької області Коломієць Віталій Кирилович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про відмову у відкритті провадження
02 липня 2025 р. м. Чернівці Справа №600/3136/25-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Маренич І.В., розглянувши матеріали позову ОСОБА_1 до приватного виконавця виконавчого округу Чернівецької області Коломійця Віталія Кириловича про визнання протиправною та скасування постанови,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з позовом до приватного виконавця виконавчого округу Чернівецької області Коломійця Віталія Кириловича (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову приватного виконавця виконавчого округу Чернівецької області Коломійця Віталія Кириловича від 01.10.2024 року про відкриття виконавчого провадження №76179514;
- визнати протиправною та скасувати постанову приватного виконавця виконавчого округу Чернівецької області Коломійця Віталія Кириловича від 02.10.2024 року про відкриття виконавчого провадження №76193091.
За змістом п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, в якому розглядається визначена категорія справ.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частиною 1 ст. 19 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлений інший порядок судового провадження.
Особливості провадження у справах з приводу оскарження рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця визначені статтею 287 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
За правилами ч. 1 ст. 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Отже, якщо законом встановлений інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби, то це виключає юрисдикцію адміністративних судів у такій категорії справ.
Порядок оскарження рішень, дій або бездіяльності виконавців та посадових осіб органів державної виконавчої служби визначений у розділі X Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 № 1404-VIII (далі-Закон № 1404-VIII).
Статтею 3 Закону № 1404-VIII передбачений перелік рішень, що підлягають примусовому виконанню на підставі виконавчих документів, зокрема, виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень іноземних судів; постанов державних виконавців про стягнення виконавчого збору, постанов державних виконавців чи приватних виконавців про стягнення витрат виконавчого провадження, про накладення штрафу, постанов приватних виконавців про стягнення основної винагороди.
Тобто, примусовому виконанню підлягають, зокрема, виконавчі документи, видані судами у передбачених законом випадках на виконання судових рішень, а також рішення інших органів.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 Закону № 1404-VIII рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Отже, критеріями визначення юрисдикції судів щодо вирішення справ з приводу оскарження рішень дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення є юрисдикційна належність суду, який видав виконавчий документ, та статус позивача як сторони у виконавчому провадженні.
Судом встановлено, що предметом розгляду даної справи є оскарження постанов приватного виконавця виконавчого округу Чернівецької області Коломійця Віталія Кириловича:
- від 01.10.2024 року про відкриття виконавчого провадження №76179514, відкритому на підставі виконавчого листа Хотинського районного суду Чернівецької області від 14.12.2020 р. №724/188/16-ц;
- від 02.10.2024 року про відкриття виконавчого провадження №76193091, відкритому на підставі виконавчого листа Хотинського районного суду Чернівецької області від 14.12.2020 р. №724/188/16-ц.
Таким чином, в поданому позові спірні правовідносини виникли внаслідок примусового виконання рішення Хотинського районного суду Чернівецької області, зокрема щодо стягнення заборгованості по кредиту та судового збору. Отже, суд звертає увагу, що вказане судове рішення прийняте у порядку цивільного судочинства.
Згідно з ч. 1 ст. 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Згідно з ст. 447-1 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права.
Таким чином, порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, вчинених на виконання судових рішень, постановлених у порядку цивільного судочинства, передбачено ст. 447-1 ЦПК України, що виключає поширення на спірні правовідносини адміністративної юрисдикції.
Суд звертає увагу, що виконавчий документ, в межах виконавчого провадження якого позивач оскаржує рішення приватного виконавця, прийнятий у порядку цивільного судочинства, а тому даний спір не належить до юрисдикції адміністративних судів та має розглядатися у порядку цивільного судочинства.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Відповідно до ч. 6 ст. 170 КАС України у разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз`яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.
З урахуванням викладеного, суд вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі. Суд роз`яснює позивачу, що даний спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Керуючись статтями 170, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
УХВАЛИВ:
1. Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі .
2. Копію ухвали про відмову у відкритті провадження невідкладно надіслати позивачу.
Згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
У відповідності до статей 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складання.
Суддя І.В. Маренич
- Номер:
- Опис: визнання протиправною та скасування постанови
- Тип справи: Адміністративний позов
- Номер справи: 600/3136/25-а
- Суд: Чернівецький окружний адміністративний суд
- Суддя: Маренич Ігор Володимирович
- Результати справи:
- Етап діла: Відмовлено у відкритті провадження
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 02.07.2025
- Дата етапу: 02.07.2025
- Номер:
- Опис: визнання протиправними та скасування постанов
- Тип справи: Про забезпечення позову
- Номер справи: 600/3136/25-а
- Суд: Чернівецький окружний адміністративний суд
- Суддя: Маренич Ігор Володимирович
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 02.07.2025
- Дата етапу: 02.07.2025
- Номер:
- Опис: повернення судового збору
- Тип справи: У порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 600/3136/25-а
- Суд: Чернівецький окружний адміністративний суд
- Суддя: Маренич Ігор Володимирович
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 09.07.2025
- Дата етапу: 09.07.2025
- Номер:
- Опис: визнання протиправним та скасування постанов
- Тип справи: У порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 600/3136/25-а
- Суд: Чернівецький окружний адміністративний суд
- Суддя: Маренич Ігор Володимирович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 09.07.2025
- Дата етапу: 10.07.2025