Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #2201908078

Справа № 638/22364/24

Провадження № 1-кп/638/1178/25

В И Р О К

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

       02 липня 2025 року                                                                м. Харків

       Шевченківський районний суд міста Харкова у складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

обвинуваченого ОСОБА_4 ,

захисника ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові кримінальне провадження № 62024170020008472 від 09 жовтня 2024 року щодо:

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. с. Хижинці Звенигородського району Черкаської області, українця, громадянина України, військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України на посаді зовнішнього пілота безпілотних авіаційних комплексів (сапера) екіпажу безпілотних авіаційних комплексів № 01-04-04-02РУ 4-ї бойової групи 4-ї групи спеціального призначення (безпілотних систем) окремого загону безпілотних систем спеціального призначення, який зареєстрований за адресою:         АДРЕСА_1 , та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , раніше несудимого,

за обвинуваченням у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 4 ст. 402 КК України,

в с т а н о в и в:

Сержант ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проходячи військову службу за контрактом у військовій частині НОМЕР_2 НГУ, перебуваючи на посаді головного сержанта 2 взводу оперативного призначення 2 роти оперативного призначення (на бронетранспортерах) 1 батальйону оперативного призначення військової частини НОМЕР_2 НГУ, в порушення ст. ст. 17, 65 Конституції України, ст. ст. 1,2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», положень Військової присяги, ст. ст. 11, 16, 28-32, 37, 16, 127, 128, 129, 130 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. ст. 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, 23.08.2024 приблизно о 17:40, знаходячись в пункті тимчасової дислокації підрозділу в АДРЕСА_3 , усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, в умовах воєнного стану, діючи умисно, відкрито відмовився виконувати усний наказ на підставі бойового розпорядження командира 2 БТГр 1 броп НГУ №87 від 23.08.2024 про необхідність до 23.00 23.08.2024 зайти для посилення на позицію СП «Шахтар» за визначеними координатами, з метою обладнання укриття, нарощення невибухових загороджень перед переднім краєм позицій, створення та забезпечення ефективної системи вогню, доведений до нього в усному порядку першим заступником командира 1 батальйону оперативного призначення - начальником штабу військової частини НОМЕР_2 НГУ майором ОСОБА_6 , тобто уповноваженою особою, у межах своїх повноважень, із дотриманням належної форми і порядку його віддання, а також який ґрунтувався на законі, за змістом не суперечив чинному законодавству та не пов`язаний з порушенням конституційних прав та свобод людини і громадянина, чим ОСОБА_4 підірвав боєготовність та боєздатність 2 БТГр 1 броп НГУ, вчинив відкриту відмову виконати наказ начальника в умовах воєнного стану.

Допитаний у судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_4 свою вину у пред`явленому обвинуваченні визнав повністю, щиро розкаявся у скоєному, погодився з кваліфікацією вчинених ним діянь та підтвердив обставини, викладені в обвинувальному акті.

Оскільки обвинувачений та інші учасники процесу не оспорюють всі обставини справи і судом встановлено, що вони правильно розуміють зміст цих обставин, відсутні будь-які сумніви у добровільності та істинності їх позиції, суд провів судовий розгляд справи щодо всіх її обставин із застосуванням правил ч. 3 ст. 349 КПК України, обмежившись допитом обвинуваченого та вивченням матеріалів що характеризують його особистість, визнавши недоцільним дослідження інших доказів по справі.

Перед встановленням такого порядку дослідження доказів, судом було з`ясовано, що сторони кримінального провадження правильно розуміють зміст цих обставин, а процесуальні наслідки встановлення такого порядку дослідження доказів в частині обмеження права апеляційного оскарження вказаних обставин їм роз`яснені та зрозумілі. У суду не виникло сумнівів у добровільності позицій сторін.

За результатами судового розгляду суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення доведена поза розумним сумнівом. Суд кваліфікує дії обвинуваченого ОСОБА_4 за ч. 4 ст. 402 КК України, як непокора, тобто відкрита відмова виконати наказ начальника, вчинена в умовах воєнного стану.

При призначенні покарання ОСОБА_4 , суд враховує суспільну небезпечність та характер вчиненого кримінального правопорушення, яке є тяжким злочином, дані про особу обвинуваченого, який раніше не судимий, на обліку у лікаря-психіатра та лікаря-нарколога не перебуває, є військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України.

Також судом враховано, що командир окремого загону безпілотних систем Центру спеціального призначення «Омега» ОСОБА_7 10 червня 2025 року звернувся до суду з клопотанням, в якому зазначив, що ОСОБА_4 добровільно звернувся до військової частини військової частини НОМЕР_1 з наміром повернутися для подальшого проходження військової служби та наказом Командувача Національної гвардії України від 08.05.2025 № 163 o/с ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 був зарахований до списків окремого загону безпілотних систем спеціального призначення Центру спеціального призначення (військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України) для подальшого проходження військової служби. Враховуючи вищевказані обставини та суспільно-політичну ситуацію в країні, нагальність та необхідність виконання бойових завдань та забезпечення здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії безпосередньо в районі ведення бойових дій, а також те, що сержант ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , має необхідні якості військовослужбовця, військово-обліковий фах, який є нагально необхідним у Національній гвардії України, ІНФОРМАЦІЯ_3 безпілотних систем спеціального призначення надає згоду на продовження проходження військової служби військової частини НОМЕР_1 на вакантній посаді зовнішнього пілота безпілотних авіаційних комплексів (сапера) екіпажу безпілотних авіаційних комплексів № 01-04-04-02РУ 4-ї бойової групи 4-ї групи спеціального призначення (безпілотних систем) окремого загону безпілотних систем спеціального призначення, та просить суду не призначити покарання ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , пов`язане з позбавленням волі, оскільки останній продовжує проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_1 Національної гвардії України.

Обставинами, які пом`якшують покарання обвинуваченого ОСОБА_4 відповідно до ст. 66 КК України, суд визнає його щире каяття, повне визнання вини у вчиненні злочину, сумлінне, після вчинення злочину, виконання обов`язків військової служби.

Обставин, які відповідно до ст. 67 КК України обтяжують покарання, судом не встановлено.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 65 КК України особі, яка вчинила злочин, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження нових злочинів, а згідно з ч. 2 ст. 50 КК України покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених.

Суд також враховує, що хоча вчинений ОСОБА_4 злочин, відповідно до ст. 12 КК України, є тяжким злочином, однак обставин, що обтяжують його покарання згідно ст. 67 КК України судом не встановлено.

Щире каяття ОСОБА_4 , повне визнання вини у вчиненні злочину, сумлінне ставлення до виконання службових обов`язків, активна участь обвинуваченого у стримуванні збройної агресії РФ, з огляду на суспільно-політичну ситуацію в державі, нагальність та необхідність виконання бойових завдань та забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, визнаються судом обставинами, які істотно знижують ступінь тяжкості вчиненого злочину, а тому суд, з урахуванням конкретних обставин вчинення кримінального правопорушення, особи обвинуваченого ОСОБА_4 та його ставлення до скоєного, відсутності заподіяної матеріальної шкоди та обставин, які обтяжують покарання, вважає за можливе та необхідне призначити покарання за ч. 4 ст. 402 КК України у виді позбавлення волі із застосуванням ст. 69 КК України, нижче від найнижчої межі, передбаченої санкцією вказаної статті КК України.

Крім цього, відповідно до ст. 58 КК України, враховуючи обставини справи та особу обвинуваченого ОСОБА_4 , який раніше не притягувався до кримінальної відповідальності, є військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України, вік та стан здоров`я обвинуваченого, суд вважає за можливе замінити покарання у виді позбавлення волі на службове обмеження для військовослужбовців.

Такий вид покарання, на переконання суду, не суперечить інтересам суспільства, буде необхідним і достатнім для виправлення ОСОБА_4 та попередження вчинення нових злочинів.

Ухвалою слідчого судді Московського районного суду м. Харкова від 15 жовтня 2024 року відносно ОСОБА_4 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з можливістю внесенням застави в розмірі 121120 грн.

16 жовтня 2024 року ОСОБА_4 звільнено з-під варти у зв`язку із внесенням застави.

Враховуючи приписи ст. 72 КК України, суд вважає необхідним зарахувати строк попереднього ув`язнення з 15 жовтня 2024 року до 16 жовтня року у строк покарання.

Таким чином, на теперішній час до ОСОБА_4 застосовано запобіжний захід у вигляді застави, строк дії якого суд продовжує до набрання вироком законної сили.

Процесуальні витрати, речові докази у кримінальному провадженні відсутні.

Цивільний позов не заявлявся.

Керуючись ст. 373, 374 КПК України суд,

у х в а л и в:

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 4 ст. 402 КК України, та призначити йому покарання із застосуванням ст. 69 КК України у виді позбавлення волі на строк 2 (два) роки.

На підставі ст. 58 КК України покарання, призначене ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 402 КК України, у вигляді позбавлення волі строком на 2 (два) роки замінити на службове обмеження для військовослужбовців строком на 2 (два) роки з відрахуванням 20 (двадцяти) відсотків із суми грошового забезпечення в дохід держави.

Під час відбування цього покарання засуджений не може бути підвищений за посадою, у військовому званні, а строк покарання не зараховується йому в строк вислуги років для присвоєння чергового військового звання.

На підставі ст. 72 КК України у строк виконання покарання зарахувати час попереднього ув`язнення ОСОБА_4 , а саме з 15 жовтня 2024 року до 16 жовтня року, із розрахунку один день попереднього ув`язнення відповідає трьом дням службового обмеження для військовослужбовців.

До набрання вироком законної сили запобіжний захід у вигляді застави щодо ОСОБА_4 - залишити без змін.

Вирок може бути оскаржений, за винятком заперечення обставин, які ніким не оспорювалися під час судового розгляду і дослідження яких було визнано судом недоцільним, до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Шевченківський районний суд м. Харкова протягом тридцяти діб з дня його проголошення, а засудженим - в той же строк з часу отримання копії вироку.

Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.


Суддя                                                                                 ОСОБА_1



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація