Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #2223143048

Справа № 303/4782/25

2/303/1711/25


У Х В А Л А

про передачу справи за підсудністю


09 липня 2025 року                                                        м. Мукачево


Суддя Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області Заболотний А.М., вивчивши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу,-


в с т а н о в и в:


До Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу.

25.06.2025 року ухвалою суду вищезазначений позов залишено без руху у зв`язку з його невідповідністю вимогам ст.ст. 175-177 ЦПК України.

01.07.2025 року від позивача надійшла заява про усунення недоліків позову, так позивачем не надано доказів, які б підтверджували факт проживання дитини з нею.

Як зазначено в позовній заяві, місцем реєстрації відповідача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є АДРЕСА_1 .

На виконання ч. 8 ст. 187 ЦПК України суд з метою визначення підсудності може користуватися даними Єдиного державного демографічного реєстру.

Однак згідно з відповіді № 1512928 від 25.06.2025 року, отриманою з ЄДДР, встановлено, що за вказаними параметрами ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , особу не знайдено.

Відповідно до вимог ч. 6 ст. 187 ЦПК України, судом було скеровано запит до Іршавської міської ради щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання відповідача.

Відповідно до листа № 04.1-15/34 від 30.06.2025 року встановлено, що згідно з записів по господарської книги № 4 Брідського старостинського округу, вказаний громадянин ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , змінив прізвище на « ОСОБА_4 » та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1

Крім того, 09.07.2025 року суд з метою визначення підсудності скеровано запит в ЄДДР стосовно громадянина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно з відповіді № 15526553 від 09.07.2025 року ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Відтак судом встановлено місце реєстрації проживання відповідача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 .

З огляду на це, суд приходить до висновку, що ця справа не підсудна Мукачівському міськрайонному суді Закарпатської області та підлягає передачі за підсудністю з таких підстав.

Так, за загальним правилом, визначеним ст. 27 ЦПК України, позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.

Згідно з правилами про підсудність справ за вибором позивача, передбаченими у ч. 2 ст. 28 ЦПК України (правила альтернативної підсудності), позови про розірвання шлюбу можуть пред`являтися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача також у разі, якщо на його утриманні є малолітні або неповнолітні діти або якщо він не може за станом здоров`я чи з інших поважних причин виїхати до місця проживання відповідача. За домовленістю подружжя справа може розглядатися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування будь-кого з них.

Таким чином процесуальний закон щодо визначення альтернативної підсудності вказує на те, що підсудність справ за позовом позови про розірвання шлюбу може визначається за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача.

На виконання ухвали без руху від 25.06.2025 року позивачем не надано жодних доказів для застосування правил ч. 2 ст. 28 ЦПК України (правила альтернативної підсудності).

Так, ч. 1 ст.8 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» визначено, що ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом.

Відповідно до постанови Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17.07.2020 року с. Брід знаходиться на території Хустського району Закарпатської області, проте до утворення нових районів відносилось до Іршавського району Закарпатської області.

Відповідно до п. 3-1 Розділу ХІІ «ПРИКІНЦЕВІ та ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв`язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року № 807-IX, але не пізніше 1 січня 2023 року.

Виходячи із зазначеної норми закону Іршавський районний суд Закарпатської області продовжує здійснювати свої повноваження в межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17.07.2020 року № 807-IX.

Так, ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» визначено, що ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом.

Відповідно до вимог ст. 378 ЦПК України, прийняте судом рішення з порушенням правил територіальної підсудності є підставою для його скасування судом апеляційної інстанції з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.

Крім того, згідно з Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року, Закону України «Про виконання рішень, застосування практики Європейського суду з прав людини», інститут підсудності безпосередньо пов`язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, який закріплений у п. 1 ст. 6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається «належний суд», тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.

Таким чином ухвалене Мукачівським міськрайонним Закарпатської області судом рішення у цій справі буде у будь-якому випадку неправосудним, що є неприпустимим.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 31 ЦПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду. Згідно з ч. 3 ст. 31 ЦПК України передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.

Відповідно до ст. 32 ЦПК України спори між судами про підсудність не допускаються. Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.

За таких обставин, зважаючи на те, що ухвалення судового рішення з порушенням правил територіальної юрисдикції (підсудності) є однозначною підставою для його скасування, а також те, що Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області у цій справі, не є судом встановленим законом, а тому справу слід передати на розгляд Іршавського районного суду Закарпатської області юрисдикція якого розповсюджується на встановлене зареєстроване місце проживання відповідача.

Керуючись ст. ст. 19, 27, 28, 30, 31, 259-261, 353, 354 ЦПК України, суддя,-


п о с т а н о в и в:


Справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу передати на розгляд Іршавського районного суду Закарпатської області (90100 м. Іршава; вул. Шевченка, 23).

Ухвала може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

На виконання вимог ч. 3 ст. 31 ЦПК України, справу передати на розгляд Іршавському районному суду Закарпатської області не пізніше п`яти днів після закінчення строку на оскарження ухвали суду, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.




Суддя                                                                                А.М.Заболотний





Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація