Справа № 4-1517/12
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 квітня 2012 року cуддя Печерського районного суду м. Києва Кицюк В.П. , розглянувши скаргу засудженого ОСОБА_1 на неправомірні дії співробітників Комсомольського РВ ХМУ УМВС України в Херсонській області та СУ ГУ МВС в Херсонській області при проведенні дізнання та досудового слідства в кримінальній справі, -
В С Т А Н О В И В:
Засуджений ОСОБА_1 звернувся до суду з вищезазначеною скаргою, за змістом якої та долучених до неї матеріалів, вказує на неправомірні дії співробітників Комсомольського РВ ХМУ УМВС України в Херсонській області та СУ ГУ МВС в Херсонській області при проведенні дізнання та досудового слідства при розслідуванні відносно нього кримінальної справи за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 115 КК України.
Стверджує, що з приводу неправомірних дій співробітників Комсомольського РВ ХМУ УМВС України та СУ ГУ МВС в Херсонській області при розслідуванні кримінальної справи він звернувся зі скаргою до МВС України, яка 19 січня 2012 року за № 13/Л-95 була скерована до слідчого управління ГУ МВС України в Херсонській області для перевірки доводів заявника та, за наявності підстав, вжиття заходів реагування. Листом СУ ГУ МВС в Херсонській області №8/Л-19 від 08 лютого 2012 року йому повідомлено, що викладені ним доводи не знайшли свого підтвердження; не погоджуючись з цим, він 17 лютого 2012 року та 28 лютого 2012 року повторно звернувся до МВС України зі скаргами, в яких просив притягнути до відповідальності співробітників Комсомольського РВ ХМУ УМВС України та СУ ГУ МВС в Херсонській області, проте відповіді по суті порушених ним питань не отримав.
Посилаючись на вищезазначені обставини та положення ст. 55 Конституції України, як на правову підставу звернення до суду зі скаргою в порядку кримінального судочинства, ОСОБА_1 просить: 1) розглянути по суті його скарги від 17.02.2012р та 28.02.2012р., що були адресовані до МВС України; 2) перевірити викладені ним у скарзі та долучених до неї довідках факти неправомірних дій співробітників Комсомольського РВ ХМУ УМВС України та СУ ГУ МВС в Херсонській області при проведенні дізнання та досудового слідства в кримінальній справі.
Вивчивши скаргу та долучені до неї матеріали, приходжу до наступного висновку.
Статтями 234, 236 КПК України передбачено, що дії слідчого, прокурора можуть бути оскаржені до суду. Такого роду скарги розглядаються судом першої інстанції при попередньому розгляді справи або при розгляді її по суті, якщо інше не передбачено КПК України.
Згідно з положеннями ст.ст. 236-1,236-5, 236-7 КПК України, предметом судового контролю можуть бути постанови органу дізнання, слідчого чи прокурора про відмову в порушенні кримінальної справи, про закриття кримінальної справи та про порушення кримінальної справи.
Окрім того, у відповідності до рішення Конституційного Суду України №19-рп/2011 від 14 грудня 2011 року, в порядку кримінального судочинства підлягають розгляду скарги на дії та бездіяльність правоохоронних органів з приводу неприйняття одного із рішень, передбачених ст. 97 КПК України.
Системний аналіз положень вищезазначених норм, свідчить про те, що в порядку кримінального судочинства до суду можуть бути оскаржені дії та процесуальні рішення органу дізнання, слідчого, прокурора, вчинені ними на стадії проведення дослідчої перевірки та/або при розслідуванні кримінальної справи.
Зі змісту скарги та долучених до неї матеріалів слідує, що ОСОБА_1 був засуджений вироком Комсомольського районного суду м. Херсона від 23 вересня 2011 року за ч. 1 ст. 115 КК України на 8 років позбавлення волі, суть доводів його звернення зводиться до незгоди з діями співробітників Комсомольського РВ ХМУ УМВС України та СУ ГУ МВС в Херсонській області при проведенні дізнання та досудового слідства в кримінальній справі (засуджений стверджує, що кримінальна справа сфабрикована працівниками міліції з застосуванням до нього недозволених методів ведення слідства, досудове та судове слідство у справі проведено однобічно, з істотними порушеннями КПК України, внаслідок чого висновок суду про доведеність його вини у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 115 КПК України, не відповідає фактичним обставинам справи).
Проте, можливість оскарження до суду дій та процесуальних рішень органу дізнання,слідчого, прокурора, вчинених ними при розслідуванні кримінальної справи, після закінчення досудового слідства, а тим більше у разі закінчення провадження в справі з постановленням вироку, кримінально-процесуальним кодексом України не передбачена і суд не вправі приймати до розгляду такого роду скарги, оскільки це буде порушенням засад судочинства.
Вищезазначені доводи ОСОБА_1 підлягали перевірці судом першої інстанції при розгляді справи по суті, а також можуть бути предметом судового контролю судів апеляційної та касаційної інстанцій у відповідності до глав 29,30,31 КПК України, або перегляду вироку в порядку виключного провадження.
Зважаючи на викладене, а також враховуючи, що засудженим не порушується питання щодо правомірності дій (бездіяльності) МВС України, вчинених в порядку кримінального судочинства, вважаю необхідним відмовити у прийнятті скарги до розгляду.
По суті доводів скарги засудженого стосовно ненадання відповіді на його звернення, суд вважає за необхідне роз'яснити, що питання практичної реалізації права громадян із зверненнями до МВС України урегульовано Законом України «Про звернення громадян» від 02.10.1996р., наказом МВС України №1177 від 10.10.2044 року «Про затвердження Положення про порядок роботи зі зверненнями громадян і організації їх особистого прийому в системі Міністерства внутрішніх справ України» , якими визначені порядок та строки розгляду звернень, порядок оскарження дій (бездіяльності) посадових осіб за їх порушення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19,55 Конституції України, ст.ст. 2,4, 234,236 КПК України, -
П О С Т А Н О В И В:
У прийнятті до розгляду в порядку кримінального судочинства скарги засудженого ОСОБА_1 на неправомірні дії співробітників Комсомольського РВ ХМУ УМВС України в Херсонській області та СУ ГУ МВС в Херсонській області при проведенні дізнання та досудового слідства в кримінальній справі -відмовити.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Кицюк В.П.