Судове рішення #22372185

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

01601, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.04.2012 № 57/355

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Моторного О.А.

суддів: Шапрана В.В.

Кошіля В.В.

при секретарі - Браславській А.В.,

за участю представників:

від апелянта - не з'явились,

від позивача - не з'явились,

від відповідача - Баланчук А.В., Ковалевський А.В.,

розглянувши матеріали апеляційної скарги Компанії „Полібіон Лімітед" на рішення Господарського суду міста Києва від 29.11.2011 (суддя Гулевець О.В.)

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „Бауман Трейд"

до Публічного акціонерного товариства „Всеукраїнський Акціонерний Банк"

про визнання договору укладеним та стягнення 333 080 224,80 грн.


Встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Бауман Трейд" (далі - ТОВ "Бауман Трейд", позивач) звернулося до господарського суду міста Києва із позовом до Публічного акціонерного товариства "Всеукраїнський Акціонерний Банк" (далі - ПАТ "Всеукраїнський Акціонерний Банк", ПАТ "ВіЕйБі Банк", відповідач) про визнання укладеним договору купівлі-продажу цінних паперів та стягнення 333080224,80 грн.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 29.11.2011 (підписаного 02.12.2011) у справі №57/355 у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погодившись із вказаним рішенням суду, Компанія "Полібіон Лімітед" звернулася до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просила рішення Господарського суду міста Києва від 29.11.2011 у справі №57/355 скасувати повністю та прийняти нове рішення, яким задовольнити позов повністю. Підставами для скасування рішення апелянт вважає порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, зокрема статей 8, 69 Закону України „Про акціонерні товариства". Крім того, скаржником заявлене клопотання про поновлення пропущеного строку для подання апеляційної скарги.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 06.04.2012 відновлено Компанії „Полібіон Лімітед" строк подання апеляційної скарги, прийнято її до провадження з призначенням розгляду на 24.04.2012.

В судове засідання 24.04.2012 з'явилися представники відповідача. Представники апелянта та позивача в засідання суду не з'явилися, про причини неявки суд не повідомили, не зважаючи на те, що були повідомлені про час та місце розгляду справи належним чином, про що свідчить відповідний штамп господарського суду апеляційної інстанції з відміткою про відправку документа.

Крім того, про належне повідомлення позивача про розгляд апеляційної скарги свідчить, також, повідомлення про вручення поштового відправлення, з якого вбачається про своєчасне отримання представником ухвали суду.

Неявка зазначених представників, на думку колегії суддів, не перешкоджає розгляду апеляційної скарги по суті, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для її розгляду.

Представник відповідача надав усні пояснення, в яких просив оскаржуване рішення суду залишити без змін, апеляційну скаргу - без задоволення.

Відповідно до ч. 2 ст. 101 ГПК України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Дослідивши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, апеляційний господарський суд встановив наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач - ТОВ "Бауман Трейд", є акціонером відповідача - ПАТ "Всеукраїнський Акціонерний Банк" з кількістю акцій 97 964 772 штук, що дорівнює 9,0227 % від статутного капіталу Банку.

Відповідно до п. 1.1 статуту ПАТ "Всеукраїнський Акціонерний Банк" у редакції, затвердженій рішенням позачергових Загальних зборів акціонерів від 16.06.2011, оформлених протоколом № 54, Банк є універсальною банківською установою, створеною на невизначений строк, що здійснює статутну діяльність, користується правами та виконує обов'язки юридичної особи згідно законодавства держави Україна, зокрема Конституції України, Цивільного та Господарського кодексів України, Законів України "Про банки і банківську діяльність", "Про акціонерні товариства", "Про цінні папери та фондовий ринок", "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні", інших законів і підзаконних актів України, міжнародних договорів, обов'язковість яких щодо держави Україна настала у встановленому порядку, нормативно правових актів Національного банку України, статуту та внутрішніх нормативних документів Банку.

Згідно з п. 4.4 статуту відповідача статутний капітал Банку створюється за рахунок внесків акціонерів, є сумою номінальної вартості усіх розміщених акцій Банку і складає 1 248 619 132,05 грн. та поділяється на 1 085 755 767 штук простих іменних акцій, кожна номінальною вартістю 1,15 грн.

Пунктом 4.5 статуту відповідача передбачено, що Банк має право за рішенням Загальних зборів акціонерів збільшити або зменшити розмір статутного капіталу. Формування та збільшення статутного капіталу Банку здійснюється в порядку, визначеному чинним законодавством України та установчими документами Банку, виключно за рахунок грошових внесків акціонерів шляхом додаткових емісій акцій Банку або шляхом збільшення номінальної вартості акцій Банку.

В п. 4.7 статуту відповідача зазначено, що збільшення розміру статутного капіталу Банку за рахунок додаткових внесків здійснюється шляхом публічного (відкритого) або приватного (закритого) розміщення акцій існуючої номінальної вартості, які випускаються додатково, про що приймається відповідне рішення Загальними зборами акціонерів Банку.

16.06.2011 відбулися позачергові Загальні збори акціонерів відповідача, оформлені протоколом № 54, на яких було прийнято рішення про збільшення статутного капіталу Банку на 600 000 000,65 грн. за рахунок додаткових внесків у вигляді грошових коштів шляхом додаткового випуску 521 739 131 штук простих іменних акцій існуючої номінальної вартості 1,15 грн. кожна та їх розміщення. В результаті проведення емісії акцій статутний капітал Банку має становити 1 848 619 132,70 грн.

Згідно з протоколом № 54 за прийняття вказаного рішення проголосувало 12 акціонерів, яким належать 84,13 % від загальної кількості голосів акціонерів, які зареєструвались для участі в Загальних зборах. Проти прийняття рішення про збільшення статутного капіталу відповідача проголосувало 4 акціонери, яким на Загальних зборах належав 171 895 731 голос, у тому числі і позивач.

Листом від 23.06.2011 б/н відповідач проінформував позивача про прийняття Загальними зборами акціонерів відповідача рішення про збільшення розміру статутного капіталу відповідача, а також повідомив, що у зв'язку з голосуванням проти даного рішення позивач має право звернутись з письмовою вимогою здійснення обов'язкового викупу належних йому акцій, а відповідач протягом 30 днів після отримання відповідної вимоги акціонера здійснює сплату вартості акцій за ціною викупу, що становить 0,31 грн. за одну просту іменну акцію ПАТ "ВіЕйБі Банк".

14.07.2011 позивач звернувся до відповідача з вимогою здійснити викуп належних йому акцій за ціною, що дорівнює їх ринковій вартості - 3,40 грн. за одну акцію.

Листом від 08.08.2011 за вих. № 14/9227 Банк повідомив позивача про залишення його вимоги без розгляду, оскільки запропоновані останнім умови продажу в частині ціни не відповідають рішенню Загальних зборів акціонерів ПАТ "ВіЕйБі Банк" від 16.06.2011, згідно якого погоджено попередньо визначену станом на 15.05.2011 ринкову ціну акцій в цілях обов'язкового викупу.

Листом від 05.08.2011 за вих. № 01-02-13/01 позивач направив відповідачу повторну вимогу здійснити викуп акцій та чотири примірники договору купівлі-продажу цінних паперів, відповідно до якого позивач зобов'язується передати у власність відповідача, а останній зобов'язується прийняти та оплатити прості іменні акції Банку у кількості 97 964 772 штук за ціною 3,40 грн. за штуку, з підписом повноважного представника позивача.

Однак, відповідач листом від 12.08.2011 за вих. № 14/9346 відмовив позивачу у викупі його акцій, зазначивши при цьому, що ціна викупу, визначена позивачем, безпідставна з грубим порушенням законодавства про акціонерні товариства та фондовий ринок.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ринковою вартістю акцій, що підлягають викупу, є саме ціна 3,40 грн. за одну акцію, оскільки акції відповідача перебувають в обігу на фондовій біржі, про що свідчить факт внесення їх до біржового списку Фондової біржі ПФТС, в якому вони відносяться до позалістингових цінних паперів, а станом на день подання позовної заяви останнє офіційне котирування акцій ПАТ "ВіЕйБі Банк" становило 3,40 грн. і останній біржовий курс складав 3,50 грн.

Таким чином, позивач зазначає, що ціна викупу акцій, запропонована Банком, є необґрунтованою та не відповідає їх справжній ринковій вартості. Пропозиція акціонерам, у тому числі і позивачу, викупити належні їм акції за ціною 0,31 грн. та здійснення при цьому розміщення акцій додаткової емісії за ціною 1,15 грн. за штуку, є грубим порушенням права позивача на викуп його акцій за справедливою ціною.

За наведених обставин, позивач вважає, що відповідач свій обов'язок з викупу належних позивачу акцій у порядку та за ціною, що визначені статутом ПАТ "ВіЕйБі Банк" та Законом України "Про акціонерні товариства", не виконав, а тому порушив законні права та охоронювані законом інтереси позивача.

В апеляційній скарзі Компанія „Полібіон Лімітед" погоджується з доводами та вимогами позивача, зазначивши, що Компанія „Полібіон Лімітед", як і позивач по справі - ТОВ „Бауман Трейд", є акціонером ПАТ „Всеукраїнський Акціонерний Банк" і має намір відчужити належні їй акції відповідача.

Однак, колегія суддів, переглядаючи в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції, не може погодитися з вищенаведеними доводами позивача та апелянта, і вважає, що відсутні підстави для скасування рішення у даній справі, беручи до уваги наступне.

Частиною першою статті 69 Закону України "Про акціонерні товариства" встановлено, що ціна викупу акцій не може бути меншою, ніж їх ринкова вартість. Ціна викупу акцій розраховується станом на день, що передує дню опублікування в установленому порядку повідомлення про скликання загальних зборів, на яких було прийнято рішення, яке стало підставою для вимоги обов'язкового викупу акцій. Ринкова вартість акцій визначається в порядку, встановленому статтею 8 цього Закону.

Відповідно до частини другої статті 3 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" акції належать до емісійних цінних паперів. Емісійні цінні папери - це цінні папери, що посвідчують однакові права їх власників у межах одного випуску стосовно особи, яка бере на себе відповідні зобов'язання (емітент).

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 1 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" випуском цінних паперів є сукупність певного виду емісійних цінних паперів одного емітента, однієї номінальної вартості, які мають однакову форму випуску і міжнародний ідентифікаційний номер, забезпечують їх власникам однакові права незалежно від часу придбання і розміщення на фондовому ринку.

Отже, спосіб визначення ринкової вартості емісійних цінних паперів залежить від перебування всієї сукупності цінних паперів або її частини в межах одного випуску в обігу хоча б на одній фондовій біржі незалежно від того, чи пройшли вони процедуру лістингу.

У разі, якщо акції в межах одного випуску акціонерного товариства не перебувають в обігу на фондовій біржі, ринкова вартість всіх акцій цього випуску визначається відповідно до пункту першого частини другої статті 8 Закону України "Про акціонерні товариства".

Відповідно до частини 2 статті 8 Закону України "Про акціонерні товариства" ринкова вартість емісійних цінних паперів акціонерного товариства визначається:

- для емісійних цінних паперів, які не перебувають в обігу на фондових біржах, - як вартість цінних паперів, визначена відповідно до законодавства про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність;

- для емісійних цінних паперів, що перебувають в обігу на фондових біржах, - як вартість цінних паперів, визначена відповідно до законодавства про цінні папери та фондовий ринок.

Пунктом 4 розділу III Положення про функціонування фондових бірж, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 року N 1542, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.01.2007 року за N 35/13302, передбачено, що допуск цінних паперів та інших фінансових інструментів до торгівлі на фондовій біржі здійснюється шляхом їх внесення до біржового списку.

За законодавством про цінні папери та фондовий ринок до цінних паперів, які перебувають в обігу на фондовій біржі, слід відносити як цінні папери, що пройшли процедуру лістингу, так і позалістингові цінні папери, які включені до біржового списку.

Матеріали справи свідчать, що оголошення про скликання 16.06.2011 Загальних зборів акціонерів з метою затвердження збільшення статутного капіталу, оприлюднене відповідачем 16.05.2011 у "Відомостях Державної комісії з цінних паперів т фондового ринку", №88 від 16.05.2011.

Таким чином, як було вірно встановлено судом першої інстанції, датою, на яку мала бути визначена ринкова ціна простих іменних акцій ПАТ «ВіЕйБі Банк», в цілях застосування у випадку можливого обов'язкового викупу - є 15.05.2011, у зв'язку з чим спростовуються доводи позивача про те, що ринкова ціна акцій відповідача має визначатись станом на день подання позовної заяви або згідно останньої котировки та біржового курсу акцій.

У вимогах про викуп акцій за ціною 3,40 грн. позивач посилається на біржові котирування простих іменних акцій ПАТ «ВіЕйБі Банк» на Фондовій біржі ПФТС.

Як вбачається з листа Фондової біржі ПФТС №0702 від 26.07.2011, у відповідь на запит відповідача № 11-8598 від 18.07.2011, акції ПАТ "ВіЕйБі Банк" допущені до торгів з 03.06.2011, а біржовий курс акцій почав встановлюватись з 10.06.2011.

Отже, біржовий курс акцій відповідача станом на 15.05.2011 - дату, на яку мала бути визначена ринкова ціна простих іменних акцій відповідача, не встановлювався ПАТ "ФБ ПФТС".

Крім того, відповідно до листа Фондової біржі ПФТС №0702 від 26.07.2011, біржовий курс акцій складав 3,50 грн. тільки з 07.07.2011 по 15.07.2011. При цьому, ринкова вартість у розмірі 3,40 грн. взагалі не існувала, як це стверджує позивач.

Оскільки станом на 15.05.2011 прості іменні акції відповідача не перебували в обігу на фондовій біржі, їх реальна ринкова вартість в цілях можливого обов'язкового викупу встановлювалась суб'єктом оціночної діяльності відповідно до вимог частини другої ст.8 Закону України "Про акціонерні товариства".

Рішення Спостережної Ради ПАТ "ВіЕйБі Банк", оформленого протоколом від 10.05.2011, таким оцінювачем обрано Товариство з обмеженою відповідальністю "Українська оціночна компанія".

Згідно Висновку про вартість майна оцінювача від 15.05.2011 № 03-5-11, ринкову вартість однієї простої іменної акції ПАТ "ВіЕйБі Банк" станом на 15.05.2011 встановлено у розмірі 0,31 грн. при номінальній вартості 1,15 грн. за штуку.

Визначену ринкову вартість акції ПАТ "ВіЕйБі Банк" затверджено рішенням Спостережної Ради ПАТ "ВіЕйБі Банк", оформленого протоколом від 30.05.2011.

Крім того, згідно Протоколу рішення про закрите (приватне) розміщення акцій ПАТ "ВіЕйБі Банк", застосування ринкової вартості акції у розмірі 0,31 грн. за штуку з метою можливого обов'язкового викупу схвалено і Загальними зборами акціонерів ПАТ "ВіЕйБі Банк" (додаток № 1 до Протоколу № 54 позачергових Загальних зборів акціонерів ПАТ "ВіЕйБі Банк" від 16.06.2011 року).

За наведених обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що запропонована позивачем вартість акцій ПАТ "ВіЕйБі Банк" у розмірі 3,40 грн. не підтверджена належними доказами та не відповідає вимогам ст. ст. 8, 69 Закону України "Про акціонерні товариства".

Щодо вимоги позивача про визнання укладеним договору купівлі-продажу цінних паперів, колегією суддів слід зазначити наступне.

Частиною 1 ст. 638 ЦК України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Частиною першою статті 69 Закону України "Про акціонерні товариства" встановлено, що договір між акціонерним товариством та акціонером про обов'язковий викуп товариством належних йому акцій укладається в письмовій формі.

Відповідно до ч. 2 статті 638 ЦК, договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

Договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції (ч. 1 ст. 640 ЦК).

Частиною першою статті 641 ЦК передбачено, що пропозиція укласти договір (оферта) має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття.

Виходячи зі змісту частини третьої статті 69 Закону України "Про акціонерні товариства", ціна викупу акцій, яка є обов'язковим реквізитом повідомлення про право вимоги обов'язкового викупу акцій, що належать акціонеру, є також істотною умовою договору, який укладається між акціонерним товариством та акціонером про обов'язковий викуп товариством належних йому акцій.

Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 180 ГК України, при укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.

В даному випадку, істотною умовою договору купівлі-продажу цінних паперів між позивачем та відповідачем є ціна викупу акцій, що становить 0,31 грн.

Оскільки, як було встановлено вище, позивач та відповідач не дійшли згоди щодо істотних умов договору купівлі-продажу цінних паперів, а саме ціни викупу акцій, а також, враховуючи вимогу позивача щодо ціни акції 3,40 грн., яка не відповідає вимогам чинного законодавства про акціонерні товариства та про цінні папери та фондовий ринок, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції було правомірно відмовлено у задоволенні вимоги позивача про визнання укладеним договору купівлі-продажу цінних паперів між ТОВ "Бауман Трейд" та ПАТ "ВіЕйБі Банк".

Також, враховуючи те, що вимога позивача про стягнення з відповідача 333 080 224,80 грн., що становить ціну пакету цінних паперів, є похідною від попередньої вимоги, в задоволенні якої позивачу відмовлено, то дана вимога задоволенню не підлягає.

Доводи, наведені Компанією „Полібіон Лімітед" в апеляційній скарзі, колегією суддів до уваги не приймаються з огляду на те, що вони є необґрунтованими та такими, що спростовуються матеріалами справи.

Обов'язок доказування та подання доказів відповідно до ст. 33 ГПК України розподіляється між сторонами, виходячи з того, хто посилається на певні юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги та заперечення. У даному разі це стосується апелянта, який мав довести наявність тих обставин, на підставі яких він просив скасувати рішення суду першої інстанції.

Враховуючи викладене вище, апеляційний господарський суд вважає, що судом першої інстанції повно, всебічно і об'єктивно з'ясовано обставини справи, винесено рішення у відповідності до норм матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги Компанії „Полібіон Лімітед" та скасування рішення Господарського суду міста Києва від 29.11.2011.

Керуючись ст. 101, п. 1 ст. 103, ст. 105 ГПК України, Київський апеляційний господарський суд, -


ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Компанії „Полібіон Лімітед" залишити без задоволення, рішення Господарського суду міста Києва від 29.11.2011 у справі №57/355 - без змін.

Матеріали справи № 57/355 повернути до Господарського суду міста Києва.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого господарського суду України.



Головуючий суддя Моторний О.А.


Судді Шапран В.В.


Кошіль В.В.




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація