Справа № 2а-404-2007р.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 вересня 2007року Староміський районний суд м. Вінниці
в складі:
головуючого судді Татаурової І.М.,
при секретарі Сускову А.О.,
з участю:
представників відповідачів Дзигун О.Л., Голумбійовського В.Б., Іщука Є.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління праці і соціального захисту населення Вінницької міської ради, Управління праці і соціального захисту населення Староміської районної ради м. Вінниці, Управління праці і соціального захисту населення в Староміському районі м. Вінниці про визнання протиправними дій та стягнення недоплаченої одноразової щорічної грошової допомоги учасникам війни,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління праці і соціального захисту населення в Староміському районі м. Вінниці про визнання протиправними дій та стягнення недоплаченої одноразової щорічної грошової допомоги учасникам війни. Свої вимоги мотивує тим що, вона є учасником війни, і має певні пільги як ветеран війни. Згідно ЗУ «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня ветеранам війни виплачується грошова разова щорічна допомога. Так ОСОБА_1 зазначає, що їй як учаснику війни повинна була надаватись разова грошова допомога за 2004-2006р.р. в розмірі 3-х мінімальних пенсій за віком. В супереч вимогам закону, грошова допомога за 2004-2006р.р, виплачена не в повному обсязі. За 2004р. вона не отримала допомоги, за 2005р. - 50 грн., за 2006р. - 50 грн. Мінімальна пенсія за віком в 2004р. становила 92,45 грн., у 2005р. - 332,00 грн., у 2006р. - 359,00 грн. Розміри виплат повинні були б складати: у 2004р. - 92,45x3=277,35 грн., у 2005р. - 332x3=996 грн., у 2006р. - 359x3=1077 грн., а всього 2 350,35 грн. Оскільки вона отримала такої допомоги 100 грн., то за мінусом здійснених двічі виплат, загальний розмір недоплаченої щорічної грошової допомоги становить 2 250,35 грн. Просила визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення в Староміському районі м. Вінниці щодо недоплати їй разової допомоги за 2004-2006р.р. та стягнути недоплачену разову щорічну допомогу в сумі 2 250,35 грн.
Ухвалою суду від 05.07.2007р. до участі у справі залучено в якості других відповідачів Головне управління праці та соціального захисту населення міської ради та Управління праці та соціального захисту населення Староміської ради м. Вінниці.
ОСОБА_1 подала заяву в якій просить поновити пропущений строк, встановлений законом та розглядати справу за її відсутності, позов підтримує, за обставин викладених в ньому, просить суд визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення в Староміському районі м. Вінниці та стягнути недоплачену разову щорічну грошову допомогу за 2004-2006р.р. в сумі 2 250,35 грн.
В судовому засіданні представник Староміської районної ради м. Вінниці позов не визнав та суду пояснив, що головним розпорядником коштів по програмі «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни», за якою здійснюється виплата разової грошової
допомоги ветеранам війни у розмірах, передбачених ЗУ про державні бюджети, є Міністерство праці та соціальної політики України. Зазначене Міністерство фінансує вказану програму через Головне управління праці та соціального захисту населення Вінницької облдержадміністрації з наступним доведенням коштів до безпосередніх виконавців, розпорядників коштами третього ступеня: районних та міських управлінь праці та соціального захисту населення, які здійснюють нарахування та виплату такої допомоги. Згідно рішення Вінницької міської ради 3 сесії 5 скликання від 04.07.2006 р. № 180 в Староміській райраді відповідне управління існує формально, всі його працівники на даний час є працівниками відповідного управління в Староміському районі м. Вінниці, що підпорядковане безпосередньо Вінницькій міській раді. Рішенням 13 сесії 5 скликання Вінницької міської ради від 30.03.2007 р. № 845 Положення про Головне управління праці і соціального захисту населення Вінницької міської ради доповнено і на нього покладено обов'язок по здійсненню виплат щорічної разової грошової допомоги відповідно до ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» на підставі розрахункових документів, що повинні надаватись другим відповідачем - управлінням праці і соціального захисту населення в Староміському районі м. Вінниці. Староміська районна рада не є належним відповідачем у справі. Просить в позові відмовити.
Представник відповідача - управління праці та соціального захисту населення в Староміському районі м. Вінниці позов не визнала та суду пояснила, що в компетенцію управління входить тільки здійснення виплат допомоги ветеранам, а не визначення розмірів цих виплат. Всі виплати здійснюються в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисом. Крім цього, управління праці та соціального захисту населення в Староміському районі м. Вінниці не є належним відповідачем по справі. Воно створене з 01.08.2006 р. рішенням Вінницької міської ради 3 сесії 5 скликання від 04.07.2006 р. № 180 і є новою юридичною особою, яка не являється правонаступником ніякої іншої організації, тому за жодними зобов'язаннями не несе відповідальності. Просить суд застосувати у вирішенні цього спору cm. 99 КАС України, яка визначає строки звернення до адміністративного суду, оскільки позивачем пропущено річний строк звернення до суду. Просить в позові відмовити.
Представник відповідача Головного управління праці і соціального захисту населення Вінницької міської ради подав суду письмово викладені пояснення. Позов не визнав, просить відмовити в його задоволенні, суду пояснив, що управлінню праці і соціального захисту населення Староміської районної ради м. Вінниці кошти на виплати сум (грошової разової щорічної допомоги), направлятися не будуть, оскільки функції районної ради та її виконавчих органів переглянуті міською радою і відповідних повноважень вони позбавлені. Оспорювані позивачем кошти не виплачені йому на підставі законодавчих та нормативно-правових актів з цього питання. Предмет спору треба розглядати як заподіяну державою шкоду, відшкодування якої врегульовано певними законодавчими нормами. Оскільки відповідач, як суб'єкт владних повноважень та орган місцевого самоврядування, здійснює делеговані йому повноваження виключно з виплати оспорюваної допомоги і не уповноважений ні призначати, ні визначати розміри таких допомог чи надавати оцінку відповідності вимогам Конституції законів, нормативно-правових актів України, вважає позов до відповідача безпідставним.
Суд, вислухавши пояснення представників відповідачів, дослідивши матеріали адміністративної справи, приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 згідно безтермінового посвідчення, виданого 19.11.1991р. Управлінням праці і соціального захисту населення Староміської районної ради м. Вінниці, є ветераном війни- учасником війни і має право на пільги, встановлені для цієї категорії громадян учасників війни (а.с.4).
Відповідно до ЗУ про Державний бюджет України на 2005-2006р.р. їй виплачено передбачені ними суми щорічних разових грошових допомог до 5 травня, що доводиться довідкою виконавчого комітету Староміської районної ради м. Вінниці, виданої на підставі
даних управління праці і соціального захисту населення в Староміському районі м. Вінниці та Головного управління праці і соціального захисту населення Вінницької міської ради ( а.с.З).
Відповідно до cm.cm. 92,95,96 Конституції України виключно законом встановлюється Державний бюджет України, що затверджується щорічно і який підлягає обов'язковому виконанню на всій території України. Виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Згідно з ч.2 ст.4 Бюджетного Кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та закону про Державний бюджет України.
Відповідно до вимог cm. 152 Конституції України закони, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Положення cm. 34 Закону України «Про державний бюджет України на 2005р.» та cm. 30 Закону України «Про державний бюджет України на 2006р.» в Конституційному Суді України на предмет конституційності не розглядалися, тому вони не втратили своєї чинності.
Рішенням Конституційного Суду України №20-рп/2004 від 01.12.2004р. визнано неконституційним положення cm. 44 Закону України «Про державний бюджет України на 2004р.», тому аналогія закону або права до цих правовідносин застосовувати не припустимо. Крім цього дане рішення прийняте відповідно в грудні 2004р., положення статті, визнано неконституційним, втратило чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення. Тобто зворотної дії прийняте рішення немає.
Разом з тим, суд приходить до висновку про законність та підставність застосування у вирішенні цього спору cm. 99 КАС України, який набрав чинності з 01 вересня 2005р. Позивач заявив клопотання про поновлення пропущеного строку звернення до суду, але не навів причини поважності його пропуску.
Вимагаючи стягнення недоплачених коштів за 2004 -2006р.p., позивач звернувся до суду з позовом 07.05.2007р., що унеможливлює позитивне вирішення спору і згідно вимог ч.1 cm. 100 КАС України, відповідно до якої пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін, що має місце в даному випадку. Крім цього позовОСОБА_1. є безпідставним по суті.
За викладених обставин, суд приходить до висновку, що законних підстав для задоволення позовних вимогОСОБА_1. до відповідачів у справі, які діяли на підставі законів України про Державний бюджет України на певний рік, в межах своїх повноважень та у визначений Конституцією України і її Законами спосіб, немає.
Керуючись ст.ст. 92,95,96,152 Конституції України, Бюджетним кодексом України, Законами України «Про державний бюджет України на 2004р.», «Про державний бюджет України на 2005р.», «Про державний бюджет України на 2006р.», ст.ст.99,100,158-163,167 КАС України, суд-
постановив:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління праці і соціального захисту населення Вінницької міської ради, Управління праці і соціального захисту населення Староміської районної ради м. Вінниці, Управління праці і соціального захисту населення в Староміському районі м. Вінниці про визнання протиправними дій та стягнення недоплаченої одноразової щорічної грошової допомоги учасникам війни - залишити без задоволення.
Заява про апеляційне оскарження може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Київського апеляційного адміністративного суду через Староміський районний суд м. Вінниці.