Справа № 444/3021/12
2/444/352/12
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
26.04.2012 Центрально-Міський районний суд м.Кривого Рогу Дніпропетровської області в складі :
головуючого судді : Затолочного В.С.
при секретарі: Морозовій Н.М.
розглянувши цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління містобудування і архітектури виконавчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області про про визнання права власності, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління містобудування і архітектури виконавчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області про визнання права власності.
Позов обґрунтований тим, що позивачу на праві приватної власності, на підставі договору купівлі-продажу належать нежитлові приміщення, розташовані в АДРЕСА_1 приміщення 1 та приміщення 3. Позивачем самочинно проведено реконструкцію вищезазначених приміщень та здійснено самочинне будівництво прибудови на які він просить суд визнати за ним право власності.
Позивач до судового засідання не прибув, надав до суду заяву в якій просить суд розглядати справу без його участі, на позовних вимогах наполягає і просить суд їх задовольнити.
Відповідач, який був належним чином повідомлений, у судове засідання не прибув, надав до суду заяву в якій просить суд розглядати справу без його участі і ухвалити рішення згідно норм діючого законодавства.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що позивачу на праві приватної власності, на підставі договору купівлі-продажу від 30.06.2011 року, який посвідчено приватним нотаріусом Криворізького міського нотаріального округи ОСОБА_3 за реєстровим №2121, та зареєстрований у Комунальному підприємстві ДОР «Криворізьке бюро технічної інвентаризації» 01.07.2011 року номер запису 1829 в книзі 5Н-419, належить нежиле приміщення, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1.
Також позивачу на праві приватної власності, на підставі договору купівлі-продажу від 30.06.2011 року, який посвідчено приватним нотаріусом Криворізького міського нотаріального округи ОСОБА_3 за реєстровим №2124, та зареєстрований у Комунальному підприємстві ДОР «Криворізьке бюро технічної інвентаризації» 01.07.2011 року номер запису 633 в книзі 3ДОД Н-221 належить нежиле приміщення, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1.
Позивачем самочинно проведено реконструкцію належних йому на праві приватної власності нежитлових приміщень, в наслідок чого об'єднані приміщення «1» площею 22,60 кв.м., приміщення «2» площею 10,10 кв.м., приміщення «3» площею 6,60 кв.м., загальною площею 39,30 кв.м. нежилого приміщення №3 вбудованого в І поверх нежитлової будівлі «А-4» під номером АДРЕСА_1 та частина нежилого приміщення №1 вбудованого в І поверх нежитлової будівлі «А-4» під номером АДРЕСА_1, у вигляді умивальника «10» площею 2,2 кв.м., вбиральні «9» площею 1,1 кв.м., комори «8» площею 2,5 кв.м., приміщення «7» площею 13,1 кв.м., коридору «6» площею 5,8 кв.м. та частини приміщення «1» площею 89,9 кв.м., загальною площею 114,6 кв.м., та здійснено самочинне будівництво прибудови.
За рахунок об'єднання позивачем двох нежилих приміщень в одне та добудованої прибудови, створено новий об'єкт нерухомого майна вбудований в І поверх нежитлової будівлі «А-4» під номером АДРЕСА_1, яке складається з коридору «1» площею 9,0 кв.м., холу «2» площею 35,8 кв.м., приміщення «3» площею 10,8 кв.м., приміщення «4» площею 91,1 кв.м., приміщення «5» площею 2,6 кв.м., приміщення «6» площею 5,9 кв.м., коридору «7» площею 7,0 кв.м., приміщення «8» площею 5,9 кв.м., комори «9» площею 2,7 кв.м., приміщення «10» площею 5,9 кв.м., коридору «11» площею 9,1 кв.м., приміщення «12» площею 8,0 кв.м., приміщення «13» площею 6,9 кв.м., умивальнику «14» площею 3,3 кв.м., вбиральні «15» площею 2,5 кв.м., загальною площею 206,5 кв.м..
Згідно повідомлення КП ДОР «Криворізьке бюро технічної інвентаризації» №31884-ю від 06.02.20112 року, при обстеженні нежилих приміщень №3 та №1, вбудованих в І поверх нежитлової будівлі «А-4» за адресою АДРЕСА_1 виявлено реконструкцію, а саме:
- об'єднання нежилого приміщення №3 та частини нежилого приміщення №1 в одне нежиле приміщення;
- будівництво прибудови «а».
За рахунок об'єднання двох нежилих приміщень в одне та добудованої прибудови «а» загальна площа нежилого приміщення, вбудованого в І поверх нежитлової будівлі «А-4» фактично становить - 206, 5 кв. м.
З метою введення нового нежитлового приміщення в експлуатацію позивач звернувся до управління містобудування і архітектури виконавчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області. В усній відповіді, яку він отримав, було роз'яснено, що реконструкція є самочинною і для оформлення документів на нього йому необхідно звернутися до суду.
Згідно з технічним висновком проектної організації «Про відповідність будівельним нормам і правилам нежилого приміщення №3 та частини нежилого приміщення №1 які об'єднані в одне нежиле приміщення та збудованої прибудова «а» по АДРЕСА_1» дозволяє його експлуатацію за призначенням. Конструктивні й об'ємно - планувальні рішення в основному виконані у відповідності: ДБН 360-92** «Планування і забудова міських і сільських поселень», ДБН В.2.2-9-2009 «Суспільні будинки і спорудження», СНіП2.09.04-87 «Адміністративні і побутові будівлі», ДБН В.1.1-7-2002 «Пожежна безпека об'єктів будівництва» і Держсанпін №173/96.
За змістом ст.15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ст.16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до ч.1 ст.316 Цивільного кодексу України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює, відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Відповідно до ст.319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Він має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Згідно ст.41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право приватної власності, яке набувається у визначеному законом порядку, є непорушним.
Відповідно до ст.321 Цивільного кодексу України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Всупереч викладеним вище нормам позивач не може в повній мірі здійснити своє право власності щодо зазначеного приміщення. У цьому випадку позивач обмежений у своєму праві розпоряджатися своїм майном.
В результаті проведених позивачем робіт було створено новий об'єкт права власності, а відповідно до ст.331 Цивільного кодексу України право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом.
Будівництвом, відповідно до ст.4 Закону України «Про архітектурну діяльність» вважається комплекс робіт зі здійснення нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту.
Будівництво об'єктів містобудування, згідно зі ст.23 Закону України «Про планування і забудову територій», здійснюється згідно із законодавством, державними стандартами, нормами та правилами, місцевими правилами забудови, містобудівною і проектною документацією.
Самочинним будівництвом вважається житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил (ч.1 ст.376 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ч.3 ст.376 Цивільного кодексу України право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно.
На вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб (ч.5 ст.376 Цивільного кодексу України).
Згідно ч.2 ст.386 Цивільного кодексу України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.
Власник або інша заінтересована особа мають право звернутися до суду за забезпеченням права власності, пов'язаних з усуненням перешкод, які заважають власнику або іншому титульному володільцеві здійснювати в повній мірі та беззаперечно свої права володіння та розпорядження майном.
Зміст частини третьої статті 6 Цивільного кодексу України полягає у законодавчому закріпленні імперативної норми: імперативна норма встановлює правила, які не можуть бути змінені.
Згідно із ч.2 ст.4 Цивільного кодексу України основним актом цивільного законодавства України є Цивільний кодекс України. Актами цивільного законодавства є також постанови Кабінету Міністрів України.
Відповідно до п.10 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року №461 «Про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів» у разі коли на самочинно збудоване нерухоме майно визнано право власності за рішенням суду, воно приймається в експлуатацію згідно з цим Порядком.
Відповідно до співвідношення нормативно-правових актів, що полягає в підпорядкованості актів нижчої юридичної сили актам вищої юридичної сили, встановленні взаємозв'язків і взаємозалежності між цими актами, визначенні місця кожного виду нормативно-правових актів у системі законодавства, положеннями ст.376 Цивільного кодексу України не встановлено чіткого імперативного припису і обов'язку особи перед зверненням до суду із позовом про визнання права власності на самочинно збудоване нерухоме майно обов'язково ввести це майно в експлуатацію.
В зв'язку з викладеним вище та на підставі ст.ст.376, 377, 625, 629, 653, 651, 778 Цивільного кодексу України, ст.ст.3, 12, ч.2 ст.31, ст.107, ч.1 ст.114, ст.119 Цивільного процесуального кодексу України, Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Управління містобудування і архітектури виконавчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області про визнання права власності - задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на самочинно реконструйоване нежиле приміщення вбудоване в перший поверх нежитлової будівлі «А-4» під номером АДРЕСА_1, що складається з коридору «1» площею 9,0 кв.м., холу «2» площею 35,8 кв.м., приміщення «3» площею 10,8 кв.м., приміщення «4» площею 91,1 кв.м., приміщення «5» площею 2,6 кв.м., приміщення «6» площею 5,9 кв.м., коридору «7» площею 7,0 кв.м., приміщення «8» площею 5,9 кв.м., комори «9» площею 2,7 кв.м., приміщення «10» площею 5,9 кв.м., коридору «11» площею 9,1 кв.м., приміщення «12» площею 8,0 кв.м., приміщення «13» площею 6,9 кв.м., умивальник «14» площею 3,3 кв.м., вбиральня «15» площею 2,5 кв.м., загальною площею 206,5 кв.м., яке утворено в результаті об'єднання нежилого приміщення №3 та частини нежилого приміщення №1 вбудованих в перший поверх нежитлової будівлі «А-4» під номером АДРЕСА_1.
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня його проголошення, а особами, які не були присутніми при проголошенні рішення протягом десяти днів з дня отримання рішення суду.
Суддя В.С.Затолочний