У Х В А Л А
іменем україни
Колегія суддів Судової палати у кримінальних справах
Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у складі:
головуючого:Романець Л.А.,
суддів:Зубара В.В., Матієк Т.В., Марчук Н.О., Широян Т.А.,
розглянула в судовому засіданні в м. Києві 23 квітня 2012 року заяву захисника ОСОБА_6 в інтересах засудженого ОСОБА_7 про допуск до провадження Верховним Судом України кримінальної справи щодо ОСОБА_7 та перегляд ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 31 травня 2011 року і ухвали Верховного суду України від 26 листопада 2009 року щодо нього в порядку, передбаченому статтями 400-11- 400-18 КПК України
В С Т А Н О В И Л А:
Ухвалою Верховного суду України від 26 листопада 2009 року, вирок Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 23 жовтня 2008 року та ухвалу Апеляційного суду Чернігівської області від 15 січня 2009 року щодо ОСОБА_7 скасовано, а справу направлено на новий судовий розгляд.
Вироком Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 16 вересня 2010 року, ОСОБА_7, засуджено за ч. 2 ст. 309 КК до покарання у виді позбавлення волі строком на 3 роки, на підставі ст. 71 КК за сукупністю вироків шляхом складання покарань приєднано невідбуту частину покарання за попереднім вироком Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 2 лютого 2007 року, остаточно визначено покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років 6 місяців. Вирішено питання про долю речових доказів та судові витрати у справі.
Ухвалою Апеляційного суду Чернігівської області від 9 грудня 2010 року, вирок Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 16 вересня 2010 року щодо ОСОБА_7, залишено без зміни.
Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 31 травня 2011 року, вирок Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 16 вересня 2010 року та ухвалу Апеляційного суду Чернігівської області від 9 грудня 2010 року щодо ОСОБА_7, залишено без зміни.
Постановою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 31 травня 2011 року, заяву захисника ОСОБА_6 в інтересах засудженого ОСОБА_7, повернуто заявнику.
Не погоджуючись з судовими рішеннями, захисник ОСОБА_6 в інтересах засудженого ОСОБА_7, подав заяву в якій просить допустити до провадження в порядку перегляду судових рішень Верховним Судом України, вирок Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 16 вересня 2010 року, ухвалу Апеляційного суду Чернігівської області від 9 грудня 2010 року, ухвалу Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 31 травня 2011 року, та вказані судові рішення скасувати, а кримінальну справу повернути Прилуцькому міжрайонному прокурору для проведення додаткового розслідування.
Заявник вважає, що судом касаційної інстанції по-різному застосовано одні і ті ж норми кримінального закону щодо подібних суспільно-небезпечних діянь, що потягло прийняття різних за змістом рішень, зокрема, ухвала Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 31 травня 2011 року суперечить ухвалі Верховного Суду України від 26 листопада 2009 року.
Відповідно до ст. 400-12 КПК України, підставами для перегляду судових рішень Верховним Судом України, що набрали законної сили, є: 1) неоднакове застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм кримінального закону щодо подібних суспільно небезпечних діянь, що потягло ухвалення різних за змістом судових рішень; 2) встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов'язань при вирішенні справи судом.
Разом з тим, ст. 400-15 КПК України встановлено вимоги, які ставляться до заяви про перегляд судових рішень. Так, у заяві про перегляд судового рішення зазначаються: 1) найменування суду, до якого подається заява; 2) особа, яка подає заяву, а також її поштова адреса, номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є; 3) конкретні різні за змістом судові рішення, в яких має місце неоднакове застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм кримінального закону щодо подібних суспільно небезпечних діянь, якщо заява подана на підставі, передбаченій пунктом 1 частини першої статті 400-12 цього Кодексу; 4) обґрунтування необхідності перегляду судових рішень у зв'язку з ухваленням рішення міжнародної судової установи, юрисдикція якої визнана Україною, якщо заява подана на підставі, передбаченій пунктом 2 частини першої статті 400-12 цього Кодексу; 5) вимоги особи, яка подає заяву; 6) у разі необхідності - клопотання; 7) перелік документів, які додаються. Заява підписується особою, яка її подає.
Відповідно до ч.1 ст.400-14 КПК України заява про перегляд судового рішення на підставі, передбаченій пунктом 1 частини першої статті 400-12 цього Кодексу, подається протягом трьох місяців з дня ухвалення судового рішення, відносно якого заявлено клопотання про перегляд, або з дня ухвалення судового рішення на яке здійснюється посилання на підтвердження підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 400-12 цього Кодексу, якщо воно ухвалено пізніше.
Відповідно до ч.5 ст.400-14 КПК України, у разі пропущення строку, встановленого частинами першою-третьою цієї статті, з причин, визнаних поважними, суд за клопотанням особи, яка подала заяву про перегляд судового рішення, може поновити цей строк. Заява про перегляд судового рішення залишається без розгляду, якщо особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, а також якщо в поновленні строку відмовлено.
Як вбачається із заяви захисника ОСОБА_6, остання оскаржує ухвалу Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 31 травня 2011 року, проте заяву про його перегляд подала лише 7 квітня 2012 року, тобто з пропуском трьохмісячного строку з дня ухвалення судового рішення, відносно якого заявлено клопотання про перегляд, а клопотання про поновлення цього строку відсутнє.
Отже, на виконання вимог ч.5 ст.400-14 КПК України та для наявності, передбаченої п. 1 ч. 1 cт. 400-12 КПК України підстави для перегляду судових рішень Верховним Судом України, заявнику необхідно поновити пропущений строк на перегляд судових рішень в порядку, передбаченому статтями 400-11- 400-18 КПК України.
Виходячи з наведеного та керуючись ч.5 ст. 400-14 КПК України
У Х В А Л И Л А:
Заяву захисника ОСОБА_6 в інтересах засудженого ОСОБА_7 про допуск до провадження Верховним Судом України кримінальної справи щодо ОСОБА_7 та перегляд ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 31 травня 2011 року і ухвали Верховного суду України від 26 листопада 2009 року щодо нього в порядку, передбаченому статтями 400-11- 400-18 КПК України, залишити без розгляду.
Судді:
_________________ ________________ ________________
Л. А. Романець В.В. Зубар Н.О. Марчук
______________ _______________
Т.В. Матієк Т.А. Широян