справа № 2- 800(08р.)
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
16 травня 2008 року Вінницький районний суд
В складі: головуючого судді : Андронова В.М.
при секретарі : Томенко І.В.
за участю позивача: ОСОБА_1
розглянувши у попередньому судовому засіданні в м. Вінниці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом та встановлення фактів, що мають юридичне значення,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом та встановлення фактів, що мають юридичне значення.
В своїй позовній заяві позивачка зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її бабуся по лінії матері ОСОБА_3. В АДРЕСА_1
Єдиним спадкоємцем першої черги являється її мати ОСОБА_2 яка проживає в цьому будинку з дня народження. Заяву про прийняття спадщини не подавала.
17 вересня 1983р. ОСОБА_3. заповідала їй все своє майно , де б воно не було і з чого воно б не складалося, на яке вона матиме право. Прізвище ОСОБА_1 вона прийняла при реєстрації шлюбу 01.06.1986р.
Свідоцтво про право на спадщину за заповітом їй не видано, оскільки в свідоцтві про право власності НОМЕР_1 від 02.09.1999р. на ім'я ОСОБА_1 помилково вказано « ОСОБА_1» замість «ОСОБА_1». Крім того вона не подавала заяви про прийняття спадщини, хоч в будинку постійно проживаю без реєстрації.
Відповідно до п.п.1(6) та 2 ст.256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюваного документа особі, прізвище, ім'я, по-батькові не збігається з ім'ям, прізвищем, по-батькові зазначеним в свідоцтві про його народження.
Крім того у судовому порядку можуть бути встановлені інші факти від яких залежить виникнення особових чи матеріальних прав.
Оскільки діючим ЦК України не визначено порядок встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини для спадкоємців яким відкрилася спадщина до 01.01.2004р., тому вона звертається до суду, щоб встановити факт прийняття нею спадщини на час її відкриття 01.05.2008р.
З дня народження вона проживає в спадковому будинку, проводить в ньому ремонт, здійснює догляд за спадкодавцем, поховала її, продовжує користуватись будинком в якому постійно проживає її мати за якою вона здійснює сторонній догляд.
На підтвердження факту прийняття спадщини з дня її відкриття представляє свідоцтво про право власності на будинок НОМЕР_1, яке спадкодавець їй передала ще при житті. Довідку с/ради про те, що вона доглядала і похоронила ОСОБА_3., користується її майном - будинком, присадибною ділянкою.
На підтвердження факту належності свідоцтва НОМЕР_1 ОСОБА_1 представляю довідку с/ради в якій вказано, що ОСОБА_1 ОСОБА_1 і ОСОБА_1 і ж особа. Виписку з погосподарської книги с/ради, в якій власником о рахунку значиться ОСОБА_1 ОСОБА_1 та свідоцтво про народження ОСОБА_1
Згадані факти мають юридичне значення, їх встановлення необхідно для і за нею права на спадщину за заповітом на будинок НОМЕР_1
Тому позивачка просить, винести рішення яким:- встановити факт, який має юридичне значення про те, що вона прийняла спадщину, яка відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_1 після ОСОБА_1;
-встановити факт, який має юридичне значення, про те, що свідоцтво НОМЕР_1 право власності на будинок з господарськими будівлями та спорудами НОМЕР_1 по АДРЕСА_1 на ім'яОСОБА_1належить спадкодавцю ОСОБА_1 яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1;- визнати за нею право на спадщину за заповітом на будинок з господарськими будівлями та спорудами НОМЕР_1 по АДРЕСА_1 який складають: жилий будинок літ.»А»; веранда «а»; ґанок; споруди 1-3; сарай літ. «Б»; гараж з літ «В»; сарай літ. «Г»; вбиральня літ. «Д»- вартістю 13790грн., що належало спадкодавцю ОСОБА_1
В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1позовні вимоги підтримала повністю, аргументуючи їх доводами викладеними в позові.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилась, попередньо надавши заяву , де просить справу розглянути у її відсутність, на спадщину не претендує.
Заслухавши пояснення позивачки, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що 0ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3, про що свідчить к/копія свідоцтва про її смерть серіїНОМЕР_1 від 04.05.1998 року та про що в книзі реєстрації смертей зроблено запис НОМЕР_2 ( а.с.9).
Після її смерті відкрилася спадщина, яка складається на житловий будинок НОМЕР_1 в АДРЕСА_1
Єдиним спадкоємцем першої черги за законом після смерті ОСОБА_3. є її дочка -мати позивачки ОСОБА_2, яка відмовляється від прийняття спадщини, оскільки заяву до нотаріальної контори не подавала.
За час свого життя спадкодавиця ОСОБА_3. склала заповіт яким все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалось і взагалі все те, що буде належати їй на день смерті і на що вона матиме за законом право заповіла своїй онуці-позивачці по справі , що підтверджується копією заповіту .Даний заповіт посвідчений секретарем Лука-Мелешківської с/ради і зареєстровано в реєстрі НОМЕР_1 (а.с. 10)
Той факт, що позивачка прийняла спадщину після смерті ОСОБА_3. підтверджується довідкою Лука-Мелешківської сільської ради за №302 від 09.04.2008 року з якої вбачається, що ОСОБА_1. користується жилим будинком та присадибною ділянкою в АДРЕСА_1 (а.с.23)
Однак, оформити своє спадкове право позивачка не може, оскільки в свідоцтві про право власності НОМЕР_1 від 02.09.1999р. виданого на прізвище ОСОБА_1 помилково вказано ім'я «ОСОБА_1» замість «ОСОБА_1».
Той факт, що ОСОБА_1, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 належить свідоцтво НОМЕР_1 про право власності на будинок НОМЕР_1 по АДРЕСА_1 видане на ім'я «ОСОБА_1» підтверджується : довідкою виданою виконкомом Лука-Мелешківської сільської ради №403 від 07.04.2008 р., де зазначено, що ОСОБА_1 та ООСОБА_1 одна і та ж особа (а.с.21); к/к виписки погосподарської книги за 1998 р., де головою двору значиться ОСОБА_3( а.с.19)
Таким чином у суду є підстави вважати , що свідоцтво про право власності НОМЕР_1 виданого на ім'я «ОСОБА_1» належить ОСОБА_1, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1
За даних обставин суд вважає за можливе встановити факт належності правовстановлюючих документів , оскільки встановлення цього факту має юридичне значення , а інший шлях встановлення факту відсутній.
Встановлення даного факту дає позивачці можливість оформити своє право на спадщину.
Відповідно до ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно ст. 1273 ЦК України спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитись від прийняття спадщини протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України. Відмова від прийняття спадщини є безумовною і беззастережною.
Таким чином, визнання відповідачем пред'явленого позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Керуючись ст. ст. 317, 328, 1223, 1225, 1258, 1261, 1262, 1268 ЦК України, ст. ст. 10, 11,130, 174, 209, 212, 214, 215 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_2 прийняла спадщину після смерті ОСОБА_1, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в АДРЕСА_1.
Встановити факт, що свідоцтво про право власності на будинок з господарськими будівлями та спорудами по вАДРЕСА_1 на ОСОБА_3 належитьОСОБА_3 яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1
Визнати за ОСОБА_2 право на спадщину за заповітом на будинковоловолодіння НОМЕР_1, яке розміщене по АДРЕСА_1 та складається жилого будинку літ.»А» ; веранди «а»; ґанку; споруди 1-3; сараю літ. «Б»; гаража з літ «В»; сараю літ. «Г»; вбиральні літ. «Д »- вартістю 13790 грн., що належало спадкодавцю ОСОБА_3
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Вінницької області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.
Головуючий: