Судове рішення #22823658

Придніпровський районний суд м.Черкас



Придніпровський районний суд м.Черкаси



22.05.2012 року                                                                       Справа № 2314/1168/12



Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


2314/1168/2012

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


3 квітня 2012 року Придніпровський районний суд міста Черкаси у складі:

головуючого - судді Степаненко О.М.

при секретарі - Осадчому О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до ОСОБА_3, ОСОБА_4 акціонерного товариства «ОСОБА_5 група «ТАС»про відшкодування моральної шкоди,-

в с т а н о в и в:

Свої вимоги позивачі обґрунтовують тим, що 28.07.2011 року у м. Черкаси близько 15 год. 40 хв. водій автомобіля «Фольксваген»д/н НОМЕР_1. ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, рухаючись по вул. Благовісна зі сторони вул. Святотроїцької у напрямку вул. Котовського, під час повороту праворуч напроти будинку 171 до місця стоянки, скоїв зіткнення з мопедом «Ямаха»під керуванням ОСОБА_1, 1992 р. н., який рухався по вул. Благовісній в попутному напрямку праворуч. У результаті пригоди водій мопеда ОСОБА_1 та його пасажирка ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, отримали тілесні ушкодження, що підтверджується довідками виданими травмалогічним пунктом Третьої Черкаської міської лікарні швидкої допомоги. 05.08. 2011 року старшим інспектором відділення оформлення матеріалів ДТП та дізнання ВДАІ м. Черкаси майором міліції ОСОБА_6 винесено постанову про відмову в порушенні кримінальної справи. Внаслідок ДТП у ОСОБА_1 та ОСОБА_2 сталися значні вимушені зміни в житті. По-перше, тривале лікування, витрата коштів на пігулки, постійні головні болі довгий час примушували Позивачів згадувати неприємні моменти 28.07. 201 1 року. По-друге, ОСОБА_7 І. та ОСОБА_2 1. С. є студентами та на даний час не працюють, кошти на лікування витрачали батьки з власного сімейного бюджету.

Позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2 просять суд стягнути з ОСОБА_3 моральну шкоду на користь ОСОБА_1 в розмірі 10000 грн., на користь ОСОБА_8 моральну шкоду в розмірі 10000 грн.

В судовому засіданні представник позивачів за довіреністю ОСОБА_9 позовні вимоги підтримала та просила суд їх задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_3 за довіреністю ОСОБА_10 позовні вимоги не визнав та заперечував проти їх задоволення.

Представник відповідача ПАТ «ОСОБА_5 група «ТАС»за довіреністю ОСОБА_11 в судовому засіданні позовні вимоги визнав частково, а саме суму моральної шкоди, що підлягає до стягнення на користь позивача ОСОБА_1 в розмірі 1000 грн., позивача ОСОБА_2 в розмірі 1000 грн., в іншій частині позову просив відмовити.

Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що 28.07.2011 року у м. Черкаси близько 15 год. 40 хв. водій автомобіля «Фольксваген»д/н НОМЕР_1. ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, рухаючись по вул. Благовісна зі сторони вул. Святотроїцької у напрямку вул. Котовського, під час повороту праворуч напроти будинку 171 до місця стоянки, скоїв зіткнення з мопедом «Ямаха»під керуванням ОСОБА_1, 1992 р. н., який рухався по вул. Благовісній в попутному напрямку праворуч. У результаті пригоди водій мопеда ОСОБА_1 та його пасажирка ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, отримали тілесні ушкодження, що підтверджується відповідно довідками виданими травмалогічним пунктом Третьої Черкаської міської лікарні швидкої допомоги від 28.07.2011 р. 05.08. 2011 року старшим інспектором відділення оформлення матеріалів ДТП та дізнання ВДАІ м. Черкаси майором міліції ОСОБА_6 винесено постанову про відмову в порушенні кримінальної справи.

Відповідно до ч.1 ст. 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.

Згідно п.2 ч.2 ст. 23 ЦК України моральна шкода полягає у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв»язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім»ї чи близьких родичів.

Відповідно до ч.3 ст. 23 ЦК України моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.

Відповідно до ч. 4 ст. 23 ЦК України моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов»язана з розміром цього відшкодування.

Згідно роз'яснення Пленуму Верховного Суду України в постанові № 4 від 31 березня 1995р. «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди під моральною шкодою»слід розуміти втрати не майнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, завданих фізичній особі незаконними діями чи бездіяльністю інших осіб, врахуванню підлягає тяжкість вимушених змін у життєвих стосунках, характер та обсяг душевиих страждань, характер немайнових втрат.

У п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 4 «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди»роз"яснено, що спори про відшкодування заподіяної фізичній чи юридичній особі моральної шкоди розглядаються, зокрема: коли право на її відшкодування безпосередньо передбачено нормами Конституції України або випливає з її положень: у випадках, передбачених законодавством, яке встановлює відповідальність за заподіяння моральної шкоди: при порушенні зобов"язань, які підпадають під дію Закону України "Про захист прав споживачів" чи інших законів, що регулюють такі зобов'язання і передбачають відшкодування моральної шкоди.

Пунктом 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди»від 31 березня 1995 року № 4 (з наступними змінами) визначено, що розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди суд визначає залежно від характеру та обсягу страждань (фізичних, душевних, психічних тощо), характеру немайнових втрат (їх тривалості, можливості відновлення тощо) та з урахуванням інших обставин. При цьому суд має виходити із засад розумності, виваженості та справедливості.

Відповідно до ст. 1187 ЦК України джерелом підвищеної небезпеки с діяльність, пов'язана з використанням, зберіганням або утриманням транспортних засобів, механізмів та обладнання, використанням, зберіганням хімічних, радіоактивних, вибухо- і вогненебезпечних та інших речовин, утриманням диких звірів, службових собак та собак бійцівських порід тощо, що створює підвищену небезпеку для особи, яка цю діяльність здійснює, та інших осіб. Шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об'єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.

Відповідно до п.22.3 ст. 22 Закону України «Про обов»язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» потерпілому відшкодовується також моральна шкода, передбачена пунктами 1, 2 частини другої статті 23 Цивільного кодексу України. Така шкода відшкодовується у встановленому судом розмірі відповідно до вимог статті 23 Цивільного кодексу України. При цьому страховик

відшкодовує не більше ніж 5 відсотків ліміту, визначеного у пункті 9.3 статті 9 цього Закону. Різницю між сумою відшкодування, визначеною судом, та сумою, яка має бути відшкодована страховиком, сплачує особа, яку визнано винною у скоєнні дорожньо-транспортної

пригоди.

Приймаючи до уваги, що відповідальність ОСОБА_12 застрахована відповідно до договору обов»язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів №АА/2888963 від 23.02.2011р. між ним та ПАТ «ОСОБА_5 Групою «ТАС», а також враховуючи встановлений судом факт того, що позивачі зазнали душевних страждань, в зв’язку із пошкодженням їх майна, що призвело до істотних змін в їх житті і вимагало додаткових зусиль для організації життя, а тому суд врахувавши всі обставини справи, розміру моральних страждань, вважає, що вимога про стягнення моральної шкоди підлягає до часткового задоволення, і на користь позивачів правильним було б визначити розмір моральної шкоди, а саме: стягнути з відповідача ПАТ «ОСОБА_5 ТАС»на користь позивача ОСОБА_1 моральну шкоду в розмірі 1000 грн.; на користь позивача ОСОБА_2 моральну шкоду в розмірі 1000 грн.

На підставі ст. 88 ЦПК України до стягнення з відповідача ОСОБА_4 акціонерного товариства «ОСОБА_5 група «ТАС»на користь позивача ОСОБА_1 підлягає судовий збір в сумі 214.60 грн., до стягнення з відповідача ОСОБА_3 на користь позивача ОСОБА_2 підлягає судовий збір в сумі 214.60 грн.

На підставі вищевикладеного, керуючись Законом України «Про обов»язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», ст.ст. 223 1187 ЦК України, ст.ст. 8, 10, 11, 60, 61, 88, 212, 213, 215, 223 ЦПК України, суд,-

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 до ОСОБА_3, Публічного акціонерного товариства «ОСОБА_5 група «ТАС» про відшкодування моральної шкоди - задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_4 акціонерного товариства «ОСОБА_5 група «ТАС»на користь ОСОБА_1 моральну шкоду в розмірі 1000 грн.

Стягнути з ОСОБА_4 акціонерного товариства «ОСОБА_5 група «ТАС»на користь ОСОБА_2 моральну шкоду в розмірі 1000 грн.

Стягнути з ОСОБА_4 акціонерного товариства «ОСОБА_5 група «ТАС»на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 214.60 грн.

Стягнути з ОСОБА_4 акціонерного товариства «ОСОБА_5 група «ТАС»на користь ОСОБА_2 судовий збір в сумі 214.60 грн.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.













Суддя:


ОСОБА_13




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація