Судове рішення #22987950


Справа № 2-а-3471/11

ПОСТАНОВА

01 листопада 2011 року


Суддя Свердловського міського суду Луганської області Новосьолова Г.М., розглянувши в порядку письмового провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні Свердловського міського суду Луганської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Свердловську Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії,-


ВСТАНОВИВ


Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом і в обґрунтовування своїх вимог пояснив, що він отримує пенсію за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням. Після призначення пенсії позивач продовжує працювати, про що свідчить копія трудової книжки і відповідь УПФУ, тому він, вважає, що згідно ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», має право на перерахунок пенсії. Позивач, вказує, що ч. 4 ст. 42 Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (редакція від 28.12.2007 року), встановлено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу, після і призначення пенсії (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої ст. 40 цього Закону.

Перерахунок пенсії позивачу проведено з 01.04.2008 року по 31.05.2010 р., що підтверджується листом УПФ у м. Свердловську від 05.05.2011 р. № 460/С 14 з середньої заробітної плати за 2007 рік, та застосовано показник заробітної плати за 2008 рік, але позивач, вважає, що повинен був застосований показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік. Управління Пенсійного фонду України у м. Свердловськ Луганської області в добровільному порядку перерахунок пенсії здійснювати не збирається, тому позивач, вважає, такі дії незаконними.

Позивач просить суд поновити строк звернення до суду.

Визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області щодо перерахунку її пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) за 2007 рік 1197 грн.91коп.

Зобов'язати УПФУ у м. Свердловську Луганської області здійснити перерахунок її пенсії з 01.07.2010 року із застосуванням показника середньої заробітної плати на одну особу по Україні з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2009 рік.

Позивач в судове засідання не з'явився, надав суду письмову заяву про розгляд справи за його відсутністю, підтримує позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явилася, але надала суду заперечення, в якому просить суд розглянути справу без її участі, позов не визнала і пояснила, що частиною четвертою статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (зі змінами, внесеними Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України") було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням 24 місяців страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно статті 40 Закону.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось.

До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 гри.).

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадові особи повинні діяти в межах повноважень і способом, передбаченим законодавством України.

Пунктом 10 Положення про Пенсійний фонд встановлено, що кошти Пенсійного фонду України використовуються виключно за призначенням і вилученню не підлягають. В бюджет Пенсійного фонду України, який затверджується Кабінетом Міністрів України, не включено витрат на виплату пенсій в перерахованому розмірі.

Перерахунок пенсії у зв'язку з збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ч. 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії Кожний наступний перерахунок провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок здійснюється із заробітної плати , з якої була обчислена пенсія, або за період страхового стажу зазначені в ч. 1 ст. 40 вищевказаного Закону.

Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених п. "б" підпункту 10 п. 35 Розділу 2 Закону України від 28.12.20007 р. №107-6 визнаних такими, що не відповідають Конституції України, згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008.Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням показників середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Аналіз відповідної (діючої) норми абзацу 3 частини 3 статті 42 Закону України "про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за період страхового стажу зазначені в ч. 1 стаття 40 вищевказаного Закону.

Тобто, правила ч. 1 ст. 40 при перерахунку пенсії, застосовуються з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід). Тобто перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія або періоди страхового стажу зазначені в ч. 1 ст. 40 вищевказаного Закону та правила ч. 1 ст.40 при перерахунку пенсії застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата.

Ч. 1 ст. 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період, страхового стажу л починаючи з 1 липня 2000 року.

Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, використовується як складова для призначення пенсії відповідно до ч. 2, ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і є величиною постійною не зміною при перерахунку пенсії, на відміну від інших показників, які використовуються при визначенні заробітної плати застрахованої особи для обчислення пенсії.

Управління, а також де - яка колегія Донецького апеляційного адміністративного суду, вважає, що обчислення включає в себе призначення та перерахунок пенсії, разом з цим це не є тотожні поняття, вони мають різний правовий зміст та правове навантаження, при цьому формула обчислення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії (призначення та перерахунку) визначається ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з тією тільки різницею, що середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення визначається один раз при призначення пенсії, і в подальшому використовується як постійна величина для пенсіонера, на відміну від інших показників, а саме суми коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць та кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІУ в редакції від 27.04.2007 року заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де, Зп- заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс- середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії; Ск- сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз + Кз + Кз +... + Кз); 1 2 Зп К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Згідно листа № 460/ С- 14 від 05.05.2011 р. УПФУ в м. Свердловськ Луганської області, на ім'я ОСОБА_1 позивач 07.07.2010 року звернувся до УПФУ в м. Свердловську, Луганської області для перерахунку пенсії, але було дана відповідь, що для перерахунку пенсії з урахуванням страхового стажу та заробітку із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік немає підстав.

Позивач вважає, що йому повинна бути нарахування пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з

якої сплачено страхові внески, за 2007 рік, з чим погодитись неможливо.

Перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється статтею 42 Закону 1058, частина 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Аналіз діючої норми абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону 1058 доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону. Тобто, правила частини першої статті 40 при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід). Частина друга норм зазначеної статті передбачає, формулу обчислення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії згідно якої середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії використовується виключно для призначення пенсії.

З урахуванням зазначеного, правові підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки відсутні. Показники середньої заробітної плати у галузях економіки застосовується виключно для призначення пенсії, застосування його для перерахунку є безпідставним. Застосування показника середньої заробітної плати працівників, у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, законом на день звернення з перерахунком та вирішення спору не передбачено. Показник середньої заробітної плати по Україні, пенсійним законодавством не визначений.

Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-12 (надалі Закон 1788) та Закон України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» № 1058 від 9 липня 2003 року. З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності закріпленого в статті 9 КАС України в позові ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Свердловськ Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити за необґрунтованістю.

Керуючись ст. 92 Конституції України в, 159, 160, 161, 163, 167 КАС України, Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-12, Законом України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» № 1058 від 9 липня 2003 року,-


ПОСТАНОВИВ


В позові ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити за необґрунтованістю.

Постанова суду може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Суддя:


  • Номер:
  • Опис: Про визнання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-3471/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Новосьолова Г.М.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 30.05.2011
  • Дата етапу: 22.06.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація