Судове рішення #23013941

Дата документу Справа №



Апеляційний суд Запорізької області


Справа № 22ц-3163/12 Головуючий у 1 інстанції: Галчанський С.В .

Суддя-доповідач Забіяко Ю.Г.



У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



28 травня 2012 року м. Запоріжжя

Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Запорізької області у складі:

головуючого: суддів: при секретарі:Бєлка В.Ю. Забіяко Ю.Г. Глазкової О.Г. Остащенко О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_5

на рішення Оріхівського районного суду Запорізької області від 26 квітня 2012 року у справі за позовом ОСОБА_6 до ОСОБА_5, третя особа ОСОБА_7, про стягнення аліментів на утримання повнолітнього сина, який продовжує навчання

В С Т А Н О В И Л А :

У березні 2012 року ОСОБА_6 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_5 про стягнення аліментів на утримання повнолітнього сина ОСОБА_7 в розмірі 350грн. щомісяця до закінчення його навчання.

В позовні зазначала, що з 08 березня 1986 року до 12 жовтня 1994 року перебувала у шлюбі з відповідачем, від шлюбу мають сина ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1 року наро дження, який досяг повноліття. На даний час син навчається в Оріхівському сільськогосподарському технікумі на денному відділенні, перебуває на повному утриманні своєї матері, тому потребує матеріальної допомоги. Строк закінчення навчання 30 червня 2013 року.

Рішенням Оріхівського районного суду Запорізької області від 26 квітня 2012 року позов задоволено.

Стягнуто з ОСОБА_5 на користь ОСОБА_6 аліменти на утримання повноліт нього сина ОСОБА_7 в розмірі 350грн. щомісяця, починаючи з 23 березня 2012 року і до закінчення навчання 30 червня 2013 року.

Вирішено питання щодо судових витрат.

Частково не погоджуючись з рішенням суду, ОСОБА_5 подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду змінити, та зменшити розмір аліментів до 180грн.

Заслухавши у засіданні апеляційного суду доповідь судді, пояснення учасників апеляційного розгляду, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції та обставини справи в межах доводів апеляційної скарги і вимог, заявлених в суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Згідно до ч.1 ст.303 ЦПК України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції. Відповідно до ст.308 ЦПК України не може бути скасоване правильне по суті і справедливе рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Судом встановлено, підтверджується відповідними доказами та не оспорюється сторонами, що позивач є матір'ю, а відповідач є батьком третьої особи ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Згідно довідки №77 від 09.09.2012 року Оріхівського сільськогосподарського технікуму, ОСОБА_7 є студентом цього навчального закладу, навчається за рахунок державного бюджету без виплати стипендії на денному відділенні з 01.09.2009 року по 30.06.2013 року (а.с.7).

Відповідно до статті 199 Сімейного кодексу України якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв'язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов'язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу. Право на утримання припиняється у разі припинення навчання.

Згідно статті 200 Сімейного кодексу України суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дітей з урахуванням стану здоров'я та матеріального становища дитини, наявності у платника аліментів інших дітей та обставин які мають істотне значення для вирішення справи.

Висновок суду про обов'язок батька брати участь в утриманні повнолітнього сина, який продовжує навчання, відповідають вимогам ст.ст.199, 200 Сімейного Кодексу України.

Відповідно до роз'яснень, які містяться в п.20 постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 15.05.2006 року «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів»обов'язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчатися після досягнення повноліття (незалежно від форми навчання), виникає за обов'язкової сукупності таких юридичних фактів: досягнення дочкою, сином віку, який перевищує 18, але є меншим 23 років; продовження ними навчання; потреба у зв'язку з цим у матеріальній допомозі; наявність у батьків можливості надавати таку допомогу. Відповідно до ч.3 ст.199 СК України право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів мають самі дочка, син, які продовжують навчатися, а також той із батьків, з яким вони проживають.

В апеляційній скарзі відповідач посилається на те, що він не має матеріальної можливості сплачувати аліменти сину у зв'язку з його навчанням в розмірі, визначеному судом, оскільки він є основним годувальником своєї сім'ї та на його утриманні знаходяться: його дружина ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка з 1994 року не працює, повнолітній син ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_3, який навчається в Оріхівському професійному ліцеї, та співмешканка сина ОСОБА_11, ІНФОРМАЦІЯ_3, яка на теперішній час вагітна та не має роботи.

Доводи апеляційної скарги про те, що судом при вирішенні справи не враховано матеріальний стан відповідача та знаходження на його утриманні інших осіб, не обґрунтовані та не доведені належним чином, оскільки суду не надано доказів як того, що ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_3, є сином відповідача, так і того, що він несе витрати по його утриманню відповідно до ст.199 СК України, а також зобов'язаний утримувати його співмешканку, яка в стані вагітності, та крім того, дружина відповідача є працездатною і той факт, що вона з 1994 року не працює, не звільняє відповідача надавати своєму рідному сину матеріальну допомогу на період його навчання.

Таким чином, відповідачем не доведено тієї обставини, що він не має можливості утримувати свого повнолітнього сина до закінчення його навчання.

Згідно ст.12 Закону України «Про державний бюджет України на 2012 рік»встановлений прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 квітня 2012 року становить 1 037грн.

З урахуванням зазначених обставин, інтересів повнолітньої дитини, який продовжує навчання на денному відділенні Оріхівського сільськогосподарського технікуму, у зв'язку з чим не має можливості працевлаштуватися та отримувати дохід, враховуючи територіальне знаходження цього навчального закладу та необхідності додаткових коштів на проїзд до нього, виходячи із принципів справедливості, добросовісності і розумності, закріплених у ст.7 Сімейного кодексу України, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно визначив розмір аліментів у сумі 350грн. і ця сума не перевищує можливостей відповідача надавати допомогу.

У відповідності до ст.8 Закону України «Про охорону дитинства»кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх заміняють, несуть відповідальність за створення необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

Ураховуючи положення ч.1 ст.3 Конвенції про права дитини, ч.ч.7, 8 ст.7 Сімейного кодексу України, при вирішення будь-яких питань щодо дітей суд повинен виходити з якнайкращого забезпечення інтересів дітей.

З огляду на те, що суд першої інстанції, виконавши вимоги ст.ст.213, 214 ЦПК України, взявши до уваги встановлені обставини справи і надані сторонами докази, надавши їм належної оцінки, що у відповідності до ст.ст.199, 200 СК України впливають на визначення розміру аліментів на утримання повнолітньої дитини, правильно застосував норми матеріально права, зробив правильні висновки і постановив законне та обґрунтоване рішення.

Керуючись ст.ст.307, 308, 313-315, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу ОСОБА_5 - відхилити.

Рішення Оріхівського районного суду Запорізької області від 26 квітня 2012 року по цій справі -залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, проте може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ.





Головуючий:



Судді:







Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація