Судове рішення #23225632

Справа № 2116/430/2012

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


15.05.2012 року

Нововоронцовський районний суд Херсонської області в складі :

Головуючого судді: Диби Ю.В.

При секретарі: Олійник В.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Нововоронцовка Херсонської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до товариства з обмеженою відповідальністю «Альтер Его ЛТД» про припинення договорів оренди землі шляхом їх розірвання та зобов'язання повернення нерухомого майна, -



В С Т А Н О В И В :

У березні 2012 року позивачі звернулись до суду з вищевказаним позовом до відповідача, в якому зазначили, що вони являються власниками земельних ділянок, які знаходяться на території Петропавлівської сільської ради Нововоронцовського району Херсонської області на підставі державних актів про право приватної власності на землю. Позивачі, 12.02.2010 року - ОСОБА_1 та 12.08.2010 року - ОСОБА_2, уклали з відповідачем договори оренди землі за №75 та №72 відповідно, які зареєстровано в Нововоронцовському районному відділі земельних ресурсів. Відповідно до п.9 вказаних договорів оренди за кожен рік користування земельною ділянкою орендар сплачує орендодавцю річну орендну плату, яка встановлюється у фіксованому розмірі 3% визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки і яка вноситься до 25 грудня кожного року. Однак, відповідач станом на теперішній час не виконав умови договорів щодо своєчасного внесення орендної плати, неодноразові звернення орендодавців до орендаря щодо її виплати останнім проігноровано, тому позивачі вимагають припинити договори оренди шляхом їх розірвання.

В судовому засіданні позивачі та представник підтримали позовні вимоги з підстав, зазначених в позові. Також, пояснили, що бажають самостійно обробляти свої земельні ділянки, тому просять договори розірвати.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав суду заперечення проти позову, в яких просив в задоволенні позовної заяви відмовити, посилаючись на відсутність доказів щодо несплати орендної плати та відмову позивачів в її отриманні. Умови договорів оренди землі орендарем виконуються, підстав для дострокового їх розірвання не має.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов задоволенню не підлягає з огляду на наступне.

Відповідно до ст.123 ЗК України - право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Відповідно до ст.124 ЗК України - передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.

Так, судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 8,13 га, яка розташована на території Петропавлівської сільської ради Нововоронцовського району Херсонської області, що підтверджується державним актом серія І - ХС №037970 від 13.01.2003 р. Вказана земельна ділянка була передана ним в оренду ТОВ "Альтер Его ЛТД" строком на п'ять років, про що 12 лютого 2010 року сторони уклали між собою договір оренди землі №75. Договір зареєстрований у Нововоронцовському районному відділі земельних ресурсів, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 28 вересня 2010 року за №4АА002105/041072600329. Таким чином, договір оренди землі, укладений між сторонами, набрав чинності.

Позивачу ОСОБА_2 на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 16,42 га, яка розташована на території Петропавлівської сільської ради Нововоронцовського району Херсонської області, що підтверджується державним актом серія ХС №056254 від 28.11.2003 р. Вказана земельна ділянка була передана ним в оренду ТОВ "Альтер Его ЛТД" строком на п'ять років, про що 12 серпня 2010 року сторони уклали між собою договір оренди землі №72. Договір зареєстрований у Нововоронцовському районному відділі земельних ресурсів, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 28 вересня 2010 року за №4АА002105/041072600328. Таким чином, договір оренди землі, укладений між сторонами, набрав чинності.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати. Відповідно до ст. 21 зазначеного закону розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.

Як вбачається з договорів оренди землі, а саме п. 9.1 виплата орендної плати за земельну ділянку здійснюється в натуральному вигляді на суму, що встановлена п.9 Договорів, а саме: зерно пшениці, ячменю, проса та інші зернові культури, олія, мука, макаронні вироби, хлібобулочні вироби, технічні послуги: оранка, культивація, транспортні послуги; а за згодою сторін у грошовому еквіваленті на суму у фіксованому розмірі 3% визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки (п.9 Договорів). Орендна плата вноситься до 25 грудня кожного року (п.11 Договорів). Передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати оформляється відповідними актами (п.12 Договорів).

Як вбачається з позовної заяви та пояснень позивачів, відповідач не сплатив їм орендну плату за 2011 рік, однак крім усних пояснень суду не надано доказів невиконання відповідачем даного обов'язку, передбаченого договорами. Посилання позивачів на те, що відповідач не здійснює оплату за користування земельною ділянкою не відповідають дійсності та спростовуються письмовими доказами, наданими відповідачем - направленими на адресу позивачів листами в яких їм пропонувалося звернутися до представництва товариства для отримання орендної плати, а також поясненнями свідка ОСОБА_4, який був допитаний в судовому засіданні та пояснив, що неодноразово звертався до позивачів з питанням отримання орендної плати та пропонував їм визначитися з тим в якому вигляді вони хочуть отримати орендну плату, однак позивачі відмовилися від її отримання.

Відповідно ст.526 ЦК України - зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного Кодексу, інших актів цивільного законодавства. Відповідно ст.527 ЦК України - боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок, а кредитор - прийняти виконання особисто.

В судовому засіданні позивачі підтвердили ту обставину, що не бажають отримати орендну плату за користування земельними ділянками у зв'язку з тим, що бажають самостійно їх обробляти. Однак, уклавши вказані договори сторони взяли на себе певні зобов'язання, а одностороння відмова від зобов'язання, як і одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).

У п. 39 договорів оренди землі сторони передбачили, що розірвання договору в односторонньому порядку не допускається. Пункт 38 договорів оренди земельної ділянки, зокрема передбачає, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною зобов'язань передбачених договором; внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

Бажання позивачів самостійно обробляти земельну ділянку не можуть бути підставою для розірвання договору оренди, укладеного між сторонами, оскільки згідно з ч. 1 ст. 32 Закону України "Про оренду землі", на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.

В судовому засіданні достовірно встановлено, що на час розгляду справи сторони виконують обов'язки, передбачені ст.ст. 24, 25 Закону України "Про оренду землі", та умови договору, об'єкт оренди не знищений та не пошкоджений.

Наявність підстав для дострокового розірвання договорів оренди землі, укладених між сторонами, позивачами не доведено, чим не виконано вимоги ст.ст.10, 60 ЦПК України, відповідно до яких кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень.

Оскільки ні законодавством, ні укладеним між сторонами договорами оренди землі, не передбачено право односторонньої відмови від зобов'язань, вимоги позивачів щодо припинення договорів оренди шляхом їх розірвання є неправомірними, а позов задоволенню не підлягає через необґрунтованість.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. ст.792 ЦК України, ст.93 ЗК України, Законом України "Про оренду землі", ст. ст.10,11,209,212,214-215, 228 ЦПК України,суд,


В И Р І Ш И В :

У задоволенні позову ОСОБА_1, ОСОБА_2 до товариства з обмеженою відповідальністю «Альтер Его ЛТД» про припинення договорів оренди землі шляхом їх розірвання та зобов'язання повернення нерухомого майна - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Херсонської області через суд першої інстанції шляхом подачі в десяти денний строк з дня проголошення рішення, апеляційної скарги.


Суддя Ю. В. Диба


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація