Судове рішення #23232112

Справа № 2116/503/2012

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


25.04.2012 року

Нововоронцовський районний суд Херсонської області

в складі головуючого судді Диби Ю.В.

при секретарі Головчак Г.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Нововоронцовка Херсонської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Біляївської сільської ради Херсонської області про визнання права власності на будинок в порядку спадкування за законом, -


В С ТА Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, посилаючись на те, що після смерті матері ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 відкрилася спадщина на житловий будинок з будівлями та спорудами по АДРЕСА_1. Як спадкоємець першої черги за законом, фактично прийняв спадщину так як постійно проживав в спадковому будинку. Після звернення в бюро технічної інвентаризації з проханням оформити право власності на спадковий будинок позивачу було відмовлено з підстав відсутності правовстановлюючого документа на право приватної власності на житловий будинок на ім'я матері. За життя померла ОСОБА_2 не встигла оформити в бюро технічної інвентаризації документ про право власності на будинок, так як раніше в сільській місцевості таких документів не було, право власності підтверджувалось записом в погосподарській книзі сільської ради. Отримати зараз правовстановлюючий документ в позасудовому порядку неможливо, так як власник будинку помер (підтверджується рішенням реєстратора про відмову в реєстрації), тому й успадкувати вказаний будинок без належних правовстановлюючих документів він не може.

В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, просив визнати за ним право власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок, господарські будівлі та споруди, які зазначені в технічному паспорті під літерами: А- житловий будинок, загальною площею 35,4 кв.м, в тому числі житловою 27,5 кв.м; Б - сарай, В - сарай, Г - туалет, Д - сарай, Е - літня кухня, № 1-4 огорожа та споруди, розташовані по вулиці АДРЕСА_1.

Відповідач в судове засідання не з'явився, надав заяву про слухання справи у його відсутність.

Суд, заслухавши пояснення позивача, перевіривши матеріали справи та дослідивши надані докази, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Статтею 328 ЦК України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Однією з таких підстав є спадкування майна, в тому числі за законом відповідно до ст. 1217 ЦПК України. У відповідності до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини, відповідно до ст. 1218 ЦК України, входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно з ч. 1 ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. Дане зобов'язання встановлено законодавством у зв'язку з тим, що право власності на спадкове нерухоме майно виникає у спадкоємця тільки з моменту державної реєстрації цього майна.

Судом установлено та підтверджується наявними у справі доказами, що позивач являється спадкоємцем за законом після смерті матері ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 (свідоцтво про смерть НОМЕР_1 від 12.01.2011 р), що підтверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_1 серія НОМЕР_2 від 21.07.1959 року.

Відповідно до ст. 1261 ЦК України в першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

У встановлений ст. 1270 ЦК України шестимісячний строк позивач звернувся до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини. Спадкоємців, що мають право на обов'язкову частку, померла не мала. Із повідомлення Нововоронцовської державної нотаріальної контори вбачається, що за заявою ОСОБА_1 заведена спадкова справа №13/2011 на майно після померлої ОСОБА_2.

В оформленні права приватної власності на будинок по вулиці АДРЕСА_1, рішенням реєстратора Каховського БТІ від 20.02.2012 року було відмовлено у зв'язку з тим, що померлою ОСОБА_3 не була проведена первісна реєстрація права власності документів.

Так, із технічного паспорту на садибний (індивідуальний) житловий будинок АДРЕСА_1 вбачається, що ОСОБА_2, була користувачем цього житлового будинку, в якому зазначені під літерами: А- житловий будинок, загальною площею 35,4 кв.м, в тому числі житловою 27,5 кв.м; Б - сарай, В - сарай, Г - туалет, Д - сарай, Е - літня кухня, № 1-4 огорожа та споруди.

Відповідно до запису погосподарського обліку (форми №1), затвердженої наказом Державного комітету статистики України № 95 від 18.04.2005 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11.05.2005 року за № 487/10767) будинок був занесений у погосподарську книгу №4 Біляївської сільської ради Нововоронцовського району Херсонської області за №0249, що підтверджується довідкою Біляївської сільської ради. Таким чином, запис померлої ОСОБА_2 в книгах погосподарського обліку в якості голови двору підтверджує факт належності будинку №23, що розташований в АДРЕСА_1 саме їй. Даним будинком померла користувалася та володіла на праві власності.

Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення позову.

Керуючись ст.ст.376,1216,1261,1268,1299 Цивільного Кодексу України, ст.ст.10,11, 209, 212, 214-215 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 до Біляївської сільської ради Херсонської області задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 на житловий будинок, що розташований по АДРЕСА_1 з господарськими будівлями та спорудами, які зазначені в технічному паспорті під літерами: А- житловий будинок, загальною площею 35,4 кв.м, в тому числі житловою 27,5 кв.м; Б - сарай, В - сарай, Г - туалет, Д - сарай, Е - літня кухня, № 1-4 огорожа та споруди.

Роз'яснити ОСОБА_1, що відповідно до статті 1299 Цивільного кодексу України право власності на нерухоме майно виникає у спадкоємця з моменту державної реєстрації цього майна.

На рішення протягом десяти днів з дня його проголошення, може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Херсонської області через Нововоронцовський районний суд Херсонської області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.


Суддя Ю.В.Диба


Суддя Ю. В. Диба


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація