Судове рішення #23251870

05.06.2012



АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа 22ц2190\1262\2012р. Головуючий в 1 інстанції: Климченко М.І.

Категорія: 70 Доповідач: Закарян К.Г.



РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

2012 року червня місяця 05 дня колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Херсонської області в складі:

Головуючого: Пузанової Л.В.

Суддів: Закарян К.Г. Фурман Т.Г.

при секретарі: Красношапка О.Ю.

з участю прокурора: Пономаренко С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Скадовського районного суду Херсонської області від 28 грудня 2011 року в справі за заявою прокурора Скадовського району Херсонської області в інтересах Радгоспненської сільської ради, Скадовського району про визнання спадщини відумерлою,

ВСТАНОВИЛА:

У червні 2011року прокурор Скадовського району Херсонської області звернувся до суду в інтересах Радгоспненської сільської ради, Скадовського району про визнання спадщини відумерлою, посилаючись на те, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 відкрилася спадщина на належну йому земельну ділянку розміром 9,58га, що розташована на території Радгоспненської сільської ради, Скадовського району, Херсонської області.

У зв'язку із неприйняттям спадщини спадкоємцями ОСОБА_2, прокурор просив суд на підставі ст.1277ЦК України, визнати спадщину відумерлою та визнати майно, що належало ОСОБА_2 на момент смерті, всі права та обов'язки, у тому числі земельну ділянку розміром 9,58 га. вартістю 77819грн власністю територіальної громади Радгоспненської сільської ради, Скадовського району.

Рішенням Скадовського районного суду Херсонської області від 28 грудня 2011 року заява прокурора Скадовського району Херсонської області в інтересах Радгоспненської сільської ради, Скадовського району про визнання спадщини відумерлою задоволена. Спадщину ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 визнано відумерлою.

Визнано майно, що належало ОСОБА_2 на момент смерті, всі права та обов'язки, у тому числі земельну ділянку(пай) розміром 9,58га, вартістю 77819грн., власністю територіальної громади Радгоспненської сільської ради, Скадовського району, Херсонської області.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить рішення суду скасувати, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права і невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи. При цьому зазначається про те, що на момент смерті батька -ОСОБА_2 він проживав разом із ним та відповідно до діючого законодавства, вважається таким, що прийняв спадщину.

Письмові заперечення на апеляційну скаргу до суду не надходили.

Заслухавши доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах, визначених ст. 303 ЦПК України, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Задовольняючи заяву, суд першої інстанції виходив із того, що після смерті ОСОБА_2 спадщину у вигляді, належної йому на праві власності земельної ділянки(паю), ніхто із спадкоємців не прийняв, а тому вона може бути визнана відумерлою.

Однак до такого висновку суд дійшов у порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення спору.

Відповідно до вимог ч.1ст.1277ЦК України, суд визнає спадщину відумерлою, за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини лише у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини.

Згідно до положень ч.3 ст.1268ЦК України спадкоємець, який постійно проживав із спадкоємцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Із матеріалів справи та доводів апеляційної скарги вбачається, що на момент смерті ОСОБА_2 разом з ним за адресою: АДРЕСА_1 проживали і проживають до теперішнього часу його син ОСОБА_3 та дружина ОСОБА_4

Згідно до витягу зі Спадкового реєстру (спадкові справи) заяви ОСОБА_3 та ОСОБА_4 про відмову від спадщини не подавали, а тому відповідно до ч.3ст.1268ЦК України вважається таким, що прийняли спадщину.

Вказана обставина свідчить про те, що при розгляді заяви прокурора суд першої інстанції належним чином не перевірив коло спадкоємців ОСОБА_2, факт прийняття після нього спадщини, а тому висновки суду про визнання спадщини ОСОБА_2 відумерлою, не відповідають обставинам справи та суперечить нормам матеріального права, які регулюють спірні правовідносини.

Таким чином, колегія суддів вважає, що рішення суду як незаконне та необґрунтоване підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні заявленої прокурором вимоги з наведених вище підстав.

На підставі ст.ст.1268,1277ЦК України, керуючись ст.ст.303, 307,309,316 ЦПК України, колегія суддів,

ВИРІШИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.

Рішення Скадовського районного суду Херсона від 28 грудня 2011 року скасувати і ухвалити нове рішення.

У задоволенні заяви прокурора Скадовського району Херсонської області в інтересах Радгоспненської сільської ради, Скадовського району, Херсонської області про визнання спадщини відумерлою відмовити.

Рішення суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржено в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.



Головуючий:


Судді:








Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація