Судове рішення #2360727
Справа № 22-665/08 Головуючий в 1 інстанції: Сидоренко С

Справа № 22-665/08                                              Головуючий в 1 інстанції:  Сидоренко С.М.    

                                                                                Доповідач: Мельник Ю.М.

                               

 

 

РІШЕННЯ

 іменем України

            23 червня  2008 року                                                                                              м. Рівне

 

            Колегія суддів  судової палати у цивльних справах Апеляційного суду Рівненської області в складі:

            головуючого - судді:                                    Оніпко О.В.

            суддів:                                                           Мельника Ю.М., Хилевича С.В.,

            при секретарі                                               Демчук О.С.,

           

розглянувши у відкритому судовому засіданні  в м. Рівне  справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Рівненського районного суду від  2 серпня 2004 року у справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , ОСОБА_3 і ОСОБА_4 про вселення та усунення перешкод у користуванні житловим будинком і позовом ОСОБА_1 доОСОБА_2 про визнання права власності на будинок    

 ВСТАНОВИЛА :

У  серпні 1999 року ОСОБА_2. звернувся в суд із позовом до ОСОБА_1 ОСОБА_3 та ОСОБА_4. про вселення у будинокАДРЕСА_1 та про усунення перешкод у користуванні цим будинком.

У січні 2003 року ОСОБА_1. звернулася в суд із позовом до ОСОБА_2 про визнання права власності на будинокАДРЕСА_1.

Свої вимоги обґрунтовувала тим, що  у 1980 році  вона разом із чоловіком ОСОБА_2. придбали  незакінчений будівництвом житловий будинок, готовність якого становила 10 відсотків.  Покупцем  за договором купівлі-продажу  цього об»єкту був  їх син -ОСОБА_2

В послідуючому позивачка та ОСОБА_2 за власні кошти добудували цей будинок і проживали в ньому.

Оскільки ОСОБА_2. став заперечувати їх право власності на цей будинок , то позивачка просила визнати її право власності на спірний будинок.

 

Рішенням Рівненського районного суду від 2 серпня 2004 року задоволено позов ОСОБА_2 до ОСОБА_1 ОСОБА_3 і ОСОБА_4 про вселення та усунення перешкод у користуванні будинком АДРЕСА_1

ОСОБА_1 у задоволенні її позову до ОСОБА_2 про визнання права власності на цей будинок відмовлено за пропуском строку позовної давності.

 

    Рішенням   апеляційного суду Рівненської області від 27 квітня 2006 року рішення місцевого суду від 2 серпня 2004 року в частині відмови ОСОБА_1 у задоволенні позову про визнання права власності на будинок було відмовлено і було ухвалено визнати  право власності  ОСОБА_1.  на 2/3 частини  спірного будинку та право власності ОСОБА_2 на  1/3 частину  цього будинку. У решті рішення суду 1 інстанції було залишено без зміни.

Ухвалою суду касаційної інстанції від 8 квітня 2008 року  рішення  апеляційного суду Рівненської області  в частині задоволення позову ОСОБА_1. до ОСОБА_2 про визнання права власності ОСОБА_1. на 2/3 частини будинку та про залишення 1/3 частини цього будинку на праві власності ОСОБА_2 було скасовано і справа у цій частині була направлена на новий апеляційний розгляд. В решті рішення  апеляційного  та місцевого суду залишено без зміни.

 

В апеляційній скарзі ОСОБА_1.  вказує на незаконність висновків суду про пропуск нею строку позовної давності , оскільки цей строк нею пропущений не був. Про порушення свого права вона взнала 22 листопада 2002 року - після визнання  судом недійсним  договору купівлі-продажу  будинку, а тому до суду вона звернулася  в межах 3-х річного строку позовної давності -  в січні 2003 року.

            Із зазначених підстав просила рішення суду 1 інстанції скасувати та направити  справу на новий розгляд до суду 1 інстанції.

            До апеляційної скарги ОСОБА_1.  приєдналися ОСОБА_3 та ОСОБА_4

           

            В судовому засіданні апеляційного суду ОСОБА_3 та ОСОБА_4  , давши пояснення в межах доводів апеляційної скарги , просять рішення суду  1 інстанції скасувати та ухвалити нове рішення  про задоволення позовних вимог ОСОБА_1.

            ОСОБА_2. та його представник ОСОБА_5  просять відхилити апеляційну скаргу як безпідставну , а рішення суду 1 інстанції залишити без зміни, вказуючи на законність та обґрунтованість  цього рішення .

            Колегія суддів прийшла до висновку , що апеляційна скарга ОСОБА_1. підлягає задоволенню  частково  із таких  підстав.

 

            Відмовляючи ОСОБА_1 у задоволенні позову , суд 1 інстанції виходив із підставності позовних вимог ОСОБА_1 але відмовив їй у задоволенні позову за пропуском строку позовної давності.

            Із таким висновком місцевого суду колегія суддів  в повному обсязі погодитися не може і вважає, що рішення суду 1 інстанції в цій частині підлягає скасуванню із ухваленням нового рішення про часткове задоволення позову ОСОБА_1.

           

            Як вбачається із матеріалів справи 1 грудня 1980 року ОСОБА_2. купив у ОСОБА_6.  у АДРЕСА_4 незакінчений будівництвом житловий будинок , готовність якого становила 10 відсотків.( а. с. 8)

            5 травня 1991 року виконком Рівненської районної ради видав ОСОБА_2 свідоцтво про право власності на будинок АДРЕСА_3 ( а.с.6)

            В судових засіданнях ОСОБА_2. вказував, що його батьки ОСОБА_1. , ОСОБА_2  та  він особисто   збудували спірний будинок, а тому він визнавав, що частина будинку належить його батькам. ( а. с.  104-105, 133-134).

            Одночасно ОСОБА_2. вказував , що будинок був збудований за усною домовленістю внаслідок спільної діяльності його та батьків.

            Наявні у матеріалах справи докази вказують на те, що частина будівельних матеріалів на будівництво будинку набувались ОСОБА_2.- батьком позивача. ( а.с.9-24)

            Згідно ст.. 4 ЦК України (1963 р.)  цивільні права та обов»язки виникають із угод, передбачених законом , а також  з угод, хоч і не передбачених законом . але таких, які йому не суперечать.

            Оскільки сторонами не заперечується факт  спільної діяльності , направленої на будівництво спірного будинку, то колегія суддів вважає, що будинок АДРЕСА_3  належав на праві спільної  власності ОСОБА_2, ОСОБА_1 та ОСОБА_2

            Відповідно до  статей 112, 113 ЦК УРСР , діючих  на  час  виникнення  спірних  правовідносин, зазначені обставини  дають колегії суддів підстави вважати , що  між  забудовником - ОСОБА_2 та його батьками ОСОБА_1 і ОСОБА_2   існувала домовленість  про будівництво житлового будинку на праві спільної часткової власності.

            Із матеріалів справи вбачається, що право власності  ОСОБА_2  на спірний будинок  було зареєстровано 5 травня 1991 року, тобто під час дії Закону України «Про власність» від 7 лютого 1991 року.

            У зв»язку із цим колегія суддів вважає, що до спірних правовідносин слід також  застосовувати положення Закону України «Про власність»  від 7 лютого 1991 року, відповідно до якого майно,  придбане внаслідок спільної праці громадян , що об»єдналися для спільної діяльності , є їх спільною частковою власністю.

            Оскільки спірний будинок належав ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на праві спільної часткової власності , то колегія суддів приходить до висновку , що частки співвласників у спільному майні є рівними, тобто кожному із співвласників належало по 1/3 частині будинку.

            Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1. та ОСОБА_2,  будучи  подружжям,  проживали у спірному будинку (а.с. 43) . ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4  помер ( а.с.40) , а ОСОБА_1. після його смерті продовжує  проживати у цьому будинку. Зазначене вказує, що ОСОБА_1. фактично  вступила у  володіння спадковим майном - 1/3 частиною спірного будинку , яка залишилася після смерті ОСОБА_4 , тобто  відповідно до правил ст. 549 ЦК Української РСР ОСОБА_1. прийняла спадщину.

            З урахуванням зазначеного колегія суддів приходить до висновку , що ОСОБА_2  належить 1/3  частина будинку , а  ОСОБА_1 - 2/3 частини будинку.

 

            Суд 1 інстанції визнав позовні вимоги ОСОБА_1. підставними,  але відмовив у їх задоволенні  за пропуском строку позовної давності.

            Рішення суду в частині визнання позовних вимог ОСОБА_1. підставними сторонами в апеляційному порядку не оскаржувалося.

            ОСОБА_1. оскаржила  рішення суду лише в частині відмови їй у задоволенні позову за пропуском строку   позовної давності.

            Відповідно до  вимог ст. 303 ЦПК України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність  і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог , заявлених  у суді 1 інстанції.

            З урахуванням зазначеного, колегія суддів  під час апеляційного  розгляду перевіряла законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги ОСОБА_1.

            Відмовляючи ОСОБА_1 у задоволенні позову , місцевий суд виходив із того, що ОСОБА_1 було відомо про порушення її права з моменту отримання ОСОБА_2 свідоцтва про право власності на будинок - 5 травня 1991 року, а тому її звернення до суду  у серпні 1999 року за захистом порушеного права відбулося поза межами 3-х річного  строку позовної давності.

           

            Колегія суддів  вважає , що такий  висновок суду 1 інстанції не ґрунтується на досліджених у судовому засіданні доказах.

            Визнаючи позовні вимоги ОСОБА_1. підставними , суд тим самим презюмував наявність права власності  ОСОБА_4 та ОСОБА_1. на спірний будинок.

            Із матеріалів справи вбачається , що  у спірному будинку із часу введення його в експлуатацію проживали батьки ОСОБА_2 - ОСОБА_1. та ОСОБА_4

            Право власності цих осіб  на спірний будинок ОСОБА_2 не оспорювалось. Не заперечував ОСОБА_2. і щодо їх проживання у будинку.

            Не заперечуючи проти власності  батьків на будинок , ОСОБА_2. дав доручення ОСОБА_5  на дарування цього будинку своєму батькові-ОСОБА_2.

            ОСОБА_5., діючи від імені ОСОБА_2, уклав із ОСОБА_2.  договір купівлі-продажу житлового будинку, за яким ОСОБА_2 та ОСОБА_1. стали власниками цього  будинку.

            Оскільки ОСОБА_5.  уклав від імені ОСОБА_2 угоду купівлі-продажу будинку, не будучи уповноваженим на вчинення такого  правочину , то рішенням апеляційного суду Рівненської області від 22 листопада 2002 року договір купівлі-продажу будинку від 3 червня 1991 року було визнано недійсним.

            За таких обставин колегія суддів прийшла до висновку , що ОСОБА_5 не порушувалося  і не оспорювалося право власності ОСОБА_4 та ОСОБА_1. до 3 червня 1991 року.

            Із 3 червня 1991 року по 22 листопада 2002 року  ОСОБА_1. була власником спірного будинку на підставі договору купівлі-продажу.

            Лише після  визнання  судом 22 листопада 2002 року договору купівлі-продажу будинку недійсним , ОСОБА_1. взнала про порушення свого права.

            Відповідно до ст.. 76 ЦК Української РСР перебіг строку позовної давності починається з дня виникнення права на позов. Право на позов виникає з дня , коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення свого права.

            Оскільки  ОСОБА_1. взнала про порушення свого права власності на житловий будинок 22 листопада 2002 року , а до суду із позовом вона звернулася  15 січня 2003 року , то вказане свідчить, що визначений  ст. 71 ЦК Української РСР 3-х річний строк позовної давності пропущений не був.

            За таких обставин  у суду 1 інстанції не було правових підстав для відмови у задоволенні позову за пропуском  ОСОБА_1 строку позовної давності.

Оскільки рішення суду 1 інстанції було ухвалено з порушенням норм матеріального  права  а висновки суду не відповідають обставинам справи  , то вказане рішення підлягає скасуванню із ухваленням нового рішення про часткове  задоволення позовних вимог ОСОБА_1

            Керуючись ст.  п. 2 ч.1 ст. 307, п.1 та п.4  ч. 1 ст. 309 ЦПК України ст. 314,316, 317 ЦПК України, колегія суддів

 

                                                                         ВИРІШИЛА:

           

Апеляційну скаргу ОСОБА_1  задовольнити частково.

            Рішення Рівненського районного суду від  2 серпня  2004 року  щодо відмови ОСОБА_1 у задоволенні її позову доОСОБА_2  про визнання права власності на спірний будинок скасувати.

            Позов ОСОБА_1 доОСОБА_2 задовольнити частково.

            Визнати за ОСОБА_1 право власності на 2/3 частини житлового будинкуАДРЕСА_1. Решту 1/3 частину  будинку АДРЕСА_1 залишити у власностіОСОБА_2.

            Рішення суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржене в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місців із дня набрання ним законної сили.

           

            Головуючий :                                                                                  Оніпко О.В.

 

Судді:                                                                                   Мельник Ю.М.

                                                                                             

                                                                                              Хилевич С.В.

 

           

               

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація