Справа №22ц -553/08 Головуючий в 1 інстанції: Гончарук О.Н.
Категорія: 37 Доповідач: Мудренко Л.І.
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
«2» липня 2008 року м. Луцьк
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Волинської області в складі:
головуючого - судді Мудренко Л.І.,
суддів - Русинчука М.М., Веремчук Л.М.
при секретарі - Лінік Т.В.
з участю:
позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2.
відповідача ОСОБА_3.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Камінь - Каширської міської ради, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на рішення Камінь - Каширського районного суду від 6 травня 2008 року,
В С Т А Н О В И Л А:
Рішенням Камінь - Каширського районного суду від 6 травня 2008 року позовні вимоги ОСОБА_1 до Камінь - Каширської міської ради, ОСОБА_3., ОСОБА_4. про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задоволено.
Постановлено визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_5, яка померла 10 вересня 2005 року, у два місяці з дня набрання рішенням законної сили.
Стягнуто з ОСОБА_3 в користь ОСОБА_1 7 грн. 50 коп. витрат на інформаційно - технічне забезпечення розгляду справи.
В поданій на рішення суду апеляційній скарзі ОСОБА_3, покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом норм процесуального права, просив рішення суду скасувати та постановити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
В запереченні на апеляційну скаргу ОСОБА_1 посилається на те, що рішення місцевого суду є законним.
Заслухавши пояснення відповідача ОСОБА_3., який апеляційну скаргу підтримав з наведених у ній підстав, позивача ОСОБА_1 та її представника ОСОБА_2., які апеляційну скаргу заперечили, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що скарга підлягає відхиленню виходячи з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що батьками позивача ОСОБА_1 та відповідача ОСОБА_3 є ОСОБА_4 та ОСОБА_6, які розлучилися в 1991 році.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_5. проживала в приватному будинку, який розташований по АДРЕСА_1 в місті Камінь - Каширську та згідно свідоцтва про смерть, виданого відділом РАЦСу Камінь - Каширського районного управління юстиції, померла 10.09.2005 року. Після смерті вона не залишила заповіту. Право на спадкування за законом, за першою чергою спадкоємців, згідно із ст.1261 ЦК України мали діти спадкодавця : позивачка по справі ОСОБА_1 та її брат ОСОБА_3
Ст.1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Заява подається спадкоємцем особисто.
Відповідно до ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Судом встановлено, що позивачка на час смерті матері постійно з нею не проживала та вчасно не подала заяви до державної нотаріальної контори про прийняття спадщини. Однак, після відкриття спадщини ОСОБА_1 перейшла проживати у частину спірного будинку, де проживала її матір, провела там ремонт та завезла свої речі. Даний факт ствердили свідки по справі ОСОБА_7. та ОСОБА_8.
Згідно ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст.1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Судом встановлено, що необхідність звернення позивача до суду зумовлюється тим, що відповідач по справі, як спадкоємець, не дав згоду на допуск на спадкування позивачкою, як спадкоємцем, який пропустив строк для прийняття спадщини.
Колегія суддів, вважає, що місцевий суд правильно дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1, врахувавши те, що дії, які робила остання, тобто проживання в спадковому будинку, проведення в ньому ремонту, завезення до нього меблів протягом шестимісячного строку з дня смерті її матері, були направленні на прийняття спадщини та визначив підстави пропущення строку для прийняття спадщини останньої поважними.
Отже, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. ст. 308, 315, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу відповідача ОСОБА_3 відхилити.
Рішення Камінь - Каширського районного суду від 6 травня 2008 року в даній справі залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання нею законної сили.
Головуючий :
Судді: