Україна
Харківський апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 червня 2006 року Справа № 14/158-06
Харківський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Філатов Ю.М. ,
судді Івакіна В.О.,
судді Сіверін В.І.,
при секретарі –Новіковій Ю.В.
за участю представників сторін:
позивача –не з’явився.
відповідача –Супрунов І.Ю. за довіреністю № 37/07-11 від 04.01.2006 р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу позивача (вх. № 1712С/1-7) на ухвалу господарського суду Сумської області від 12.04.2006 р. у справі № 14/158-06
за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Суми
до Управління Пенсійного фонду України в Зарічному районі м. Суми
про стягнення 42350,55 грн.
встановив:
Позивач, Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Суми, звернувся до господарського суду Харківської області з позовом про стягнення з відповідача, Управління Пенсійного фонду України в Зарічному районі м. Суми, на свою користь суми збитків у розмірі 42350,55 грн.
Ухвалою господарського суду Сумської області від 12.04.2006 р. по справі № 14/158-06 (суддя Миропольський С.О.) провадження було припинено на підставі п. 1 ст. 80 ГПК України.
Позивач з ухвалою місцевого господарського суду не згоден, подав апеляційну скаргу, в якій просив її скасувати та направити справу на новий розгляд для вирішення справи по суті. При цьому скаржник вважає, що судовий акт прийнято всупереч вимогам чинного законодавства України та перешкоджає в у встановленому порядку захистити порушене право, оскільки припиненням провадження у справі позбавляє можливості позивача в подальшому захистити своє порушене право шляхом повторного звернення до суду зі спору між тими ж сторонами про той же предмет.
Відповідач, Управління Пенсійного фонду України в Зарічному районі м. Суми, у відзиві на апеляційну скаргу вважає її безпідставною. На думку пенсійного органу в даному спорі як позивач, так і відповідач є неналежними, а тому управління підстав для повернення справи на новий розгляд не вбачає та просить в задоволенні апеляційної скарги позивача відмовити.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників відповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування норм матеріального та процесуального права, колегія суддів апеляційної інстанції встановила, що в лютому 2004р. спеціалістом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві в м. Суми була проведена перевірка особових справ пенсіонерів, які отримують пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві по Пенсійному Фонду Зарічного району, в ході якої встановлено нєвідповідність територіальної приналежності (настання страхового випадку на території країн СНД). Тобто, по таким особам: Радюков В.П., Хащина В.В., Сухинська І.Г., Кабанов В.В.. Зайченко В.Б., Посипанов О.В., Васильцов О.П., які отримали травми на території Росії, а один –Естонії, зайво відшкодовувалися пенсії по інвалідності.
По вказаним особам спеціалістами відділу виплат були зроблені розрахунки відшкодованих пенсій, починаючи з 01.04.2001 року. Загальна сума відшкодованих пенсій по цим потерпілим станом на 01.03.2004 р. склала 38193,57 грн. На цю суму був складений акт звірки зайво виставлених сум пенсій Управлінням ПФУ в Зарічному районі м. Суми для зарахування відділенням ВД ФССНВ в м. Суми.
Станом на 01.01.2006 р. сума збитків, завданих Відділенню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Суми відповідачем склала 42350,55 грн. і до цього часу не відшкодована.
Враховуючи викладене, позивач звернувся з позовом про стягнення з Управління Пенсійного фонду України в Зарічному районі м. Суми на свою користь відповідну суму збитків.
Ухвалою господарського суду Сумської області від 12.04.2006 р. провадження у справі було припинено, оскільки справа не підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.
Розглянувши матеріали справи, судова колегія Харківського апеляційного господарського суду встановила, що відповідно до ст. ст. 61, 64 ГПК України суддя місцевого господарського суду визнав подані матеріали достатніми для прийняття позовної заяви Відділення ВД ФСНВ в м. Суми до розгляду та 13.03.2006р. виніс ухвалу про порушення провадження у справі. Справа неодноразово призначалася до слухання, вчинялися дії щодо з'ясування обставин справи та вирішення справи по суті.
Колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне зауважити, що суд першої інстанції не вірно дійшов висновку про те, що вирішення даного спору не можливо без участі фізичних осіб, оскільки спір виник саме між юридичними особами, впливає на права та інтереси саме юридичних осіб.
Слід зазначити, що прийняття рішення ніяким чином не вплине на права та інтереси фізичних осіб, оскільки відповідно до цивільного законодавства неможливе стягнення з фізичних осіб (пенсіонерів) спірних сум пенсій.
Крім того, питання правильності нарахування пенсії та її виплати вищезазначеним особам не оскаржується, не стосується даного спору.
З огляду на викладене вище, судова колегія Харківського апеляційного господарського суду дійшла висновку, що ухвала господарського суду Сумської області від 12.04.2006 р. по справі № 14/158-06 прийнята при неправильному застосуванні норм матеріального права.
Керуючись ст.ст. 99, 101, п. 2 ст. 103, п. 4 ч. 1 ст. 104, 105, 106 ГПК України,
постановила:
Апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Суми задовольнити.
Ухвалу господарського суду Сумської області від 12.04.2006 р. по справі № 14/158-06 скасувати.
Справу № 14/158-06 передати на розгляд господарському суду Сумської області.
Головуючий суддя Філатов Ю.М.
суддя Івакіна В.О.
суддя Сіверін В.І.