Україна
Харківський апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
1 серпня 2006 року Справа №44/131-06
Судова колегія у складі:
головуючого судді Філатова Ю.М., суддів Івакіної В.О., Фоміної В.О.
при секретарі Новиковій Ю.В.
за участю представників сторін:
прокурор –Скорик Л.М.
позивача –Волошина В.О.
відповідача –Портік В.О.
3-тя особа –не з’явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу відповідача (вх. №2090Х/1-7) на рішення господарського суду Харківської області від 23.05.2006р. по справі №44/131-06
за позовом Харківського міжрайонного природоохоронного прокурор, м. Харків в особі Первомайської районної державної адміністрації Харківської області, м. Первомайський
3-тя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору –Первомайський районний відділ земельних ресурсів Харківської області, м. Первомайський
до СТОВ Агрофірма «Україна нова, с. Закутнівка, Первомайського району Харківської області
про стягнення 27254,20 грн.
встановила:
Рішенням господарського суду Харківської області від 23.05.2006р. по справі №44/131-06 (суддя Дюкарева С.В.) вимоги прокурора задоволені у повному обсязі. Стягнуто з відповідача на користь Первомайської районної державної адміністрації Харківської області 27254,20грн. збитків.
Відповідач, СТОВ Агрофірма «Україна нова, с. Закутнівка, Первомайського району Харківської області, з рішенням господарського суду не згоден, подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати частково, зменшити суму стягнення збитків до 12570,35 грн., посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права.
Позивач і прокурор вважають рішення господарського суду Харківської області від 23.05.2006р. по справі №44/131-06 обґрунтованим та таким, що прийнято у відповідності до вимог законодавства, а тому підстави для його скасування відсутні.
Представники сторін та прокурор вважають можливим розгляд справи за відсутністю представника третьої особи.
При розгляді матеріалів справи судова колегія встановила, що 18.05.2005 року було проведено перевірку та встановлено, що на території Закутнівської сільської ради, в порушення вимог ст. 125,126 Земельного кодексу України СТОВ АФ "Україна Нова" використовується земельна ділянка сільськогосподарського призначення площею 162,2 га без наявності документів, які посвідчують право користування землею.
За означені порушення земельного законодавства до СТОВ АФ " Україна Нова" Первомайським районним відділом земельних ресурсів застосовувались заходи адміністративного впливу, які не призвели до звільнення відповідачем земельної ділянки.
Факт самовільно зайнятої ділянки підтверджується протоколом № 2415 від 18.05.2005р. про адміністративне правопорушення, передбаченому ст. 53-1 КУпАП, постановою від 02.06.2005р. про накладення адміністративного стягнення, приписам від 18.05.2005р. про усунення порушень земельного законодавства.
Задовольняючи вимоги прокурора господарський суд Харківської області виходив з наступного.
До матеріалів справи доданий лист Виконавчого комітету Закутнівської сільської ради, в якому повідомляється, що по даній земельній ділянці в основному у 1997 році 17 фізичних осіб отримали на руки земельні сертифікати, як власники даної землі, проте з будь яких причин не уклали договори оренди на свою землю з відповідачем, інша частина - 11 фізичних осіб досі взагалі не отримали в Первомайському районному відділі земельних ресурсів свої сертифікати на землю загальною площею 75,02 га.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", нерозподілені (не витребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження. Тобто позивачеві чинним законодавством надано право щодо передачі земельних ділянок в оренду для використання за цільовим призначенням.
Оскільки судом встановлений факт користування відповідачем спірною земельною ділянкою без наявності відповідних правовстановлюючих документів, суд має підстави стверджувати, що позивач має правові підстави для відшкодування збитків, які виникли при неотриманні відповідної плати за використання земельної ділянки, у розмірі 27254,20 грн.
Згідно зі ст.ст. 156,157 Земельного Кодексу України, ст. 386 Цивільного Кодексу України, шкода, у тому числі неотримання прибутку за час невикористання земельної ділянки, підлягають відшкодовуванню у повному обсязі особою, що спричинила шкоду.
Висновки господарського суду Харківської області не можуть бути визнані обґрунтованими у повному обсязі виходячи з наступного.
Відповідач і у відзиві на позов, і у апеляційній скарзі посилається на той факт, що позивачем не доведено факту, що спірна земельна ділянка є державною власністю.
Відповідно до стаття 78 Земельного Кодексу України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.
Відповідно до ст..80 Земельного Кодексу України Суб'єктами права власності на землю є:
а) громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності;
б) територіальні громади, які реалізують це право
безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на
землі комунальної власності;
в) держава, яка реалізує це право через відповідні органи
державної влади, - на землі державної власності.
Відповідно до ст. 125 цього ж Кодексу право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.
Ст. 126 Земельного Кодексу України передбачає, що право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
У даному випадку, як зазначено у листі виконавчого комітету Закутнівської сільради №2-15/101 від 19.05.2006р. (аркуш справи 45), по даній землі всього 28 ділянок. При цьому 17 громадян (відповідно до списку), яким земля була розподілена, фактично отримали відповідні сертифікати на землю (загальна площа цієї частини земельної - ділянки 87,63га), тобто набули у встановленому порядку право власності і їх ділянки вибули з відання держави.
11 громадян сертифікати на землю загальною площею 75,02 га не отримали. Отже та частина земель, яка у встановленому порядку не була оформлена 11 громадянами, фактично залишилась у віданні держави.
Зазначені обставини не були враховані господарським судом Харківської області, що призвело до помилкових висновків.
Як зазначено у резолютивній частині позовної заяви прокурор просив суд винести рішення, яким зобов’язати відповідача сплатити збитки, які виникли при неотриманні плати за використання земельної ділянки. Але у частині земельної ділянки, на яку 17 громадян отримали сертифікати, а, відповідно, і право власності, такі вимоги є безпідставними, оскільки вони можуть бути заявлені лише безпосередньо власниками. Отже в частині нарахування та стягнення збитків по земельній ділянці площею 87,63га, яка перейшла у встановленому порядку до власності громадян (сума нарахованих збитків 14683,85 грн.), вимоги позивача і прокурора необгрунтовані і позов задоволений безпідставно.
В частині стягнення збитків за використання земельної ділянки площею 75,02 га в сумі 12570,35 грн. судова колегія погоджується з висновками господарського суду Харківської області і вважає, що в цій частині цілком правомірно було зроблено посилання на ст. 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", відповідно до якої нерозподілені (не витребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження. Оскільки у даному випадку рішення відповідної ради про передачу в оренду земельної ділянки, яка фактично знаходиться у віданні держави, не приймалося і відповідач не звертався з проханням про надання нерозподілених земель у користування за призначенням, слід вважати дії відповідача протиправними і нарахування та стягнення збитків обґрунтованим.
З оглядом на викладене судова колегія вважає, що рішення господарського суду Харківської області від 23.05.2006р. по справі №44/131-06 р. прийнято при невідповідності висновків, викладених у рішенні, обставинам справи і підлягає зміні, керуючись ст. ст. 101,103,105, п.3 ст. 104 ГПК України,
постановила:
Апеляційну скаргу задовольнити.
Рішення господарського суду Харківської області від 23.05.2006р. по справі №44/131-06 р. змінити.
Позов задовольнити частково. Стягнути з СТОВ Агрофірма «Україна нова, с. Закутнівка, Первомайського району Харківської області, на користь Первомайської районної державної адміністрації Харківської області 12570,35 грн. збитків, 102 грн. державного мита та118 грн. судових витрат.
Доручити господарському суду Харківської області видати накази на виконання постанови Харківського апеляційного господарського суду.
Головуючий суддя Філатов Ю.М.
Судді Івакіна В.О.
Фоміна В.О.