АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Чернівці «11» вересня 2007 р. колегія суддів судової палати у кримінальних справах Апеляційного суду Чернівецької області у складі:
Головуючого Тарбинського В.Г.
Суддів Семенюка К.М. , Яцинюка В.Ф.
за участю прокурора ХоміцькоїТ.Б.
розглянула у відкритому судовому засіданні кримінальну справу за апеляцією прокурора Хотинського району Чернівецької області Гладкого А.П. на постанову Хотинського районного суду Чернівецької області від 6 липня 2007 року , -
ВСТАНОВИЛА:
Цією постановою кримінальну справу про обвинувачення
ОСОБА_1
ІНФОРМАЦІЯ_1, українця, громадянина України, інваліда II групи, раніше не судимого , -
по ст. 185 ч.3 КК України направлено на додаткове розслідування прокурору Хотинського району Чернівецької області.
Органи досудового слідства звинувачують ОСОБА_1. в тому, що він 2 січня 2007 року після 2 год. в с. Круглик Хотинського району таємно проник в приміщення «Кафетерію» Данківецького ССТ та пройшовши в ігровий зал, який орендує приватний підприємець ОСОБА_2., таємно викрав з ігрового апарату «Джокер Плюс» гроші в сумі 940 грн.
Також , в ніч на 13 лютого 2007 року ОСОБА_1таємно проник в господарство ОСОБА_2. в с Круглик з метою вчинення крадіжки . Реалізуючи свій намір він проник в житловий будинок, в якому потерпіла тимчасово не проживала, та повторно викрав гроші в сумі 3500 грн.
Суд, розглядаючи дану справу, задовольнив клопотання адвоката ОСОБА_3 про направлення справи на додаткове розслідування, так як було
Справа №11-313 /2007р. Головуючий у І інстанції: Мартинюк А. О.
Категорія: ст. 185 ч.3 КК України Доповідач: СеменюкК.М.
2
порушено право підзахисного, який являється інвалідом II групи, на обов'язкову участь захисника з моменту затримання ОСОБА_1., а також неповнота досудового слідства, яка не може бути усунута в судовому засіданні.
У постанові суд, зокрема, вказав, що під час огляду житлового будинку потерпілої ОСОБА_2.(т.1 а.с. 5-18) та згідно протоколу огляду місця події (т.2 а.с. 5-16) були вилучені сліди взуття, а також цифровий знімок взуття. Однак, вони оглянуті не були, до матеріалів справи долучені не були , експертиз)' не призначено.
Крім того, під час допиту в судовому засіданні понятих- ОСОБА_4. та ОСОБА_5 (т.2 а.с. 178-179), останні заявили, що на а.с. 6, 7 протоколу огляду місця події (т.2 а.с. 5-16) містяться не їх підписи.
Також, не перевірено алібі ОСОБА_1. про те, що під час вчинення крадіжки 2.01 2007 року та 13.02.2007 року він знаходився дома та спав.
Крім того, невстановлена точна сума викраденого з ігрового автомату «Джокер Плюс». На а.с. 17 т.2 є акт, який підписали інкасатор ОСОБА_6., продавець чОСОБА_2. та слідчий Романюк О.Д. про встановлення нестачі на суму 940 грн.
Не дивлячись на те, що ОСОБА_1являється інвалідом II групи, органи досудового слідства з моменту його затримання, захисника йому не призначили, копію постанови про порушення кримінальної справи вручили несвоєчасно.
Також, з ОСОБА_1. не були проведені ніякі слідчі дії, які спростовують чи підтверджують можливість його проникнення в будинок потерпілої ОСОБА_2 через віконну раму, а також через вікно, розмір якого 30x50 см, в кафетерій.
На вказану постанову подано апеляцію прокурором ОСОБА_1.-, в якій він просить постанову суду скасувати, а справу направити на новий судовий розгляд.
В обгрунтовання своєї апеляції прокурор посилається на те, що протокол огляду місця події від 2.01.2007 року та 13.02.2007 року складено у відповідності до вимог КПК України, а висновки суду про формальну участь понятих ОСОБА_4. та ОСОБА_5 є безпідставними. Також, на думку апелянта немає необхідності в проведенні додаткових оглядів місця події по кожному епізоду, так як пройшло більше 6 місяців з часу вчинення злочину. Також, алібі обвинуваченого про причетність до скоєних крадіжок перевірялося шляхом допиту матері ОСОБА_1. і суд міг дати цим показам належну оцінку в сукупності з іншими здобутими доказами. Що стосується проведення відповідних експертиз по вилученим слідам взуття, то слідчий Романюк О.Д. був допитаний з цього приводу в судовому засіданні.
Стосовно інших суперечностей, то суд у відповідності до ст. 315-1 КПК України міг доручити органу досудового слідства виконати певні слідчі дії.
Заслухавши доповідача, думку прокурора, яка підтримала апеляцію, дослідивши матеріали справи в межах поданої апеляції, колегія суддів вважає, що
3
вона задоволенню не підлягає.
Досудове слідство по справі проведено в порушення вимог ст. 22 КПК України, яка зобов'язує прокурора, слідчого вжити всіх передбачених законом заходів для всебічного, повного і об'єктивного дослідження обставин справи, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують обвинуваченого.
Так, затримавши 15 лютого 2007 року (т. 1 а.с. 33) ОСОБА_1., який підозрювався у вчиненні злочину, передбаченого ст. 185 ч.3 КК України, орган дізнання у відповідності до вимог ст. 45 ч. 1 п. 2 КПК України захисника йому не представив. Хоча, як вбачається з матеріалів справи т. 1 а.с. 31, 32, дізнавачу було відомо, що ОСОБА_1є інвалідом II групи з дитинства.
Лише, 23 лютого 2007 року (т.1 а.с. 58 ) слідчий виніс постанову про призначення ОСОБА_1.3ахисника в порядку ст. 47 КПК України.
Суд першої інстанції правильно зазначив, що під час огляду будинку потерпілої ОСОБА_2. та огляду місця пригоди відповідно від 02.01.2007 року та 13.02.2007* року вилучалися сліди взуття та цифровий знімок сліду взуття. Однак, вони оглянуті не були, експертиза з цього приводу не призначалася. Також, не було зроблено порівняння зі слідами, які були вилучені в кімнаті потерпілої ОСОБА_2., яка підтвердила в судовому засіданні, що до її будинку вело два сліди. Такі ж покази дала свідок ОСОБА_7
Також, суд правильно зазначив у постанові, що підписи понятих при огляді місця події (т. 2 а.с. 5-7) не відповідають дійсності, а тому посилання прокурора у своїй апеляції на їх безпідставність є необгрунтованим.
Також, суд вірно вказав, що треба встановити точну суму викрадених грошей із ігрового автомату «Джокер плюс».
Як вбачається з так - званого акту від 02 січня 2007 року (т. 2 а.с. 17) інспектор ОСОБА_6. встановив нестачу на суму 940 грн. В своїх показах (а.с. 60) він пояснив, що виходив при цьому з показників механічних лічильників. В акті нестачі є також показники електронних лічильників, які із невідомих причин, до уваги не були прийняті.
Крім того, в своїх поясненнях (т. 2 а.с. 46-48) ОСОБА_1детально розповів про події 0.1 січня 2007 року, зокрема, де був, з ким зустрічався, коли повернувся додому. Однак, органи досудового слідства ніяким чином не допитали зазначених осіб і не перевірили алібі ОСОБА_1. про непричетність до крадіжок. Також не була перевірена можливість останнього шляхом проникнення у вікно, розміри якого 30X50 см. , потрапити до кафетерію та через віконну раму у будинок потерпілої ОСОБА_2.
Оцінивши зібрані докази, суд дійшов правильного висновку, що встановлена неповнота та неправильність досудового слідства не може бути усунена в судовому засіданні та повернув справу на додаткове розслідування з зазначенням мотивів, вказавши при цьому які необхідно провести слідчі дії для підтвердження чи спростування обвинувачення і в залежності від встановленого, прийняти обґрунтоване і законне рішення.
Крім того, прокурор на стадії попереднього розгляду не вправі був у відповідності до ст. 277 КПК України винести постанову про зміну
4
обвинувачення в суді (т.2 а.с. 131- 132). Під час досудового слідства необхідно у відповідності до ст. 26 КПК України об'єднати в одне провадження кримінальні справи № С-070004 та № С-070031.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 365, 366 КПК України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляцію прокурора Хотинського району Чернівецької області Гладкого А.П.3алишити без задоволення, а постанову Хотинського районного суду Чернівецької області від 06 липня 2007 року - без змін.