справа № 2-339-2008 року
Україна
ГОРОДИЩЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 травня 2008 року м. Городище
Городищенський районний суд Черкаської області у складі : судді Синиці Л.П., при секретарі Горідько Г. О.,
розглянувши на попередньому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Петропавлівської сільської ради Городищенського району, третя особа Городищенська державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -
в с т а н о в и в :
01.04.2008 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Петропавлівської сільської ради Городищенського району, третя особа Городищенська державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Обґрунтовуючи свою позовну заяву позивач посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його матиОСОБА_2, яка при житті заповіла йому 21.02.2002р. все своє майно. Після смерті заповідача ОСОБА_2 він являється спадкоємцем за заповітом. В установлений законом строк до нотаріальної контори про прийняття спадщини із заявою не звернувся по тій причині, що були відсутні кошти на оформлення спадщини, а саме, на його утриманні, перебували дружина, яка не працювала бо доглядала за дитиною до трьохрічного віку, та двоє малолітніх дітей. Просить визначити додатковий строк для подання заяви до Городищенської державної нотаріальної контори про прийняття спадщини.
У судовому засіданні позивач позов підтримав та зазначив, що крім вищезгаданих причин пропущення шестимісячного строку подачі заяви до нотаріальної контри про прийняття спадщини, що відкрилась після смерті матері є те, що він із сім'єю після смерті спадкодавця почали проживати у її будинковолодінні, і вважав, що фактично прийняв спадщину, яка за заповітом належить йому, вказавши, що двохмісячний термін для прийняття спадщини, одразу ж після вступу рішення суду у законну силу, є достатнім. Представник відповідач голова Петропавлівської сільської ради Городищенського району Ворона Л. М. не заперечує проти задоволення позовних вимог, зазначивши, що у померлої є двоє дітей, але заповіт дійсно був складений на одного сина ОСОБА_1 - позивача по справі, і що останній разом з дружиною та двома малолітніми дітьми після її смерті почав проживати у будинку спадкодавця, після її смерті, але протягом якого строку вони заселились, пригадати не в змозі. Третя особа Городищенська державна нотаріальна контора, будучи вчасно та належним чином повідомленою про час та місце розгляду цивільної справи, у судове засідання не з'явилася, але надала до суду письмову заяви про можливість слухання справи у їх відсутності та визнанні позову. Суд, вважає, що неявка третьої особи при наявності відповідного листа не перешкоджає розгляду справи по суті, про що й не заперечує позивач, представник відповідача по справі, які присутні під час розгляду цивільної справи. За таких обставин, суд, вважає, що у справі достатньо доказів для об'єктивного розгляду справи і слухає справу у відсутності третьої особи - Городищенської державної нотаріальної контори.
Суд, розглянувши позов в межах заявлених позовних вимог та при відсутності зустрічних вимог відповідача, вислухавши позивача, представника відповідача, свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 які підтвердили той факт, що позивач, дійсно протягом останніх чотирьох років перебував у скрутному матеріальному становищі, бо сам не працював і мав на утриманні непрацюючу дружину та двох малолітніх дітей, дослідивши та оцінивши всі докази в їх сукупності, вважає, що позов підлягає до задоволення в силу слідуючого.
Ст. ст. 1233, 1235 ЦК України заповітом, передбачають - особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті, при цьому заповідач, може призначити своїм спадкоємцем одну чи декількох фізичних осіб та відповідно до ст. 1236 ЦК України, має право охопити заповітом права та обов'язки, які йому належать на момент складання заповіту, а також ті права та обов'язки, які йому належатимуть в майбутньому, склавши заповіт щодо всієї спадщини чи її частини. Чинність заповіту щодо складу спадщини встановлюється з моменту відкриття спадщини - ч. 4 ст. 1236 ЦК України. Згідно ст. 1268 ч. 1 ЦК України спадкоємець за заповітом має право прийняти спадщину, яка враховуючи положення ст. ст. 1269, 1270 ЦК України, приймається шляхом подання до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини протягом шести місяців з часу відкриття спадщини заяви про прийняття спадщини. В тому випадку, коли спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, то він відповідно до ст. 1272 ЦК України, вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини - ст. 1272 ч.3 ЦК України, який не може бути більше шести місяців і його перебіг починається з моменту вступу рішення суду в законну силу вже після шестимісячного строку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, як спадкоємець за заповітом мав би у шестимісячний строк після смерті спадкодавця - своєї матері ОСОБА_2звернутися до Городищенської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини. Даний строк закінчився 29. 09. 2005 року. Однак, позивач не зміг цього зробити через відсутність необхідних коштів на оформлення спадщини та юридичну необізнаність у питаннях порядку прийняття спадщини. При цьому, суд, не бере до уваги посилання позивача про те, що він фактично прийняв спадщину, бо неможливо встановити точний час цього.
Позов підтверджується копією свідоцтва про смерть ОСОБА_2, копією заповіту, довідкою про місце роботи та середньомісячний заробіток позивача; довідкою сільського голови Петропавлівської сільської ради Городищенського району про склад сім'ї ОСОБА_1 та місцем його проживання; повідомленням Городищенської нотаріальної контора про те, що спадкова справа після померлої ОСОБА_2не відкривалася.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 1233, 1235, 1236, 1268-1270, 1272 ЦК України, ст.ст. 5, 10, 30, 60, 212, 213, 215, 294 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в :
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, уродженцю та жителю сАДРЕСА_1додатковий строк для подання ним заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті його матері ОСОБА_2, що померла ІНФОРМАЦІЯ_1, до Городищенської державної нотаріальної контори Черкаської області на протязі двох місяців з дня набрання чинності рішення суду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Черкаської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня проголошення рішення, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.4 ст. 295 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на подання заяви про його оскарження чи розгляд справи в апеляційному порядку в разі залишення його без змін.
Суддя :
- Номер: 6/707/18/20
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-339/2008
- Суд: Черкаський районний суд Черкаської області
- Суддя: Синиця Л.П.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 11.02.2020
- Дата етапу: 11.02.2020
- Номер: 2-во/699/6/20
- Опис:
- Тип справи: на заяву у цивільних справах (2-сз, 2-р, 2-во, 2-др, 2-зз,2-і)
- Номер справи: 2-339/2008
- Суд: Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області
- Суддя: Синиця Л.П.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 02.11.2020
- Дата етапу: 02.11.2020
- Номер: 2-339/2008
- Опис: про розірвання шлюбу
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-339/2008
- Суд: Путивльський районний суд Сумської області
- Суддя: Синиця Л.П.
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 07.09.2023
- Дата етапу: 07.09.2023