Справа № 22ц-1080/2008 Головуючий у 1 інстанції -
Категорія - цивільна Овсієнко Ю.К.
Доповідач - Шевченко В.М.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 липня 2008 року |
|
м. Чернігів |
||
Апеляційний суд Чернігівської області у складі: |
||||
головуючого-судді: |
ПОЗІГУНА М.І. |
|||
суддів: |
Ішутко в.м., шевченка В.М. |
|||
при секретарі: з участю: |
ОСОБА_1. представника позивачів - ОСОБА_2, представника ВАТ „Ніжинський жиркомбінат” - Букія В.О. |
|||
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернігові цивільну справу за апеляційною скаргою Відкритого акціонерного товариства „Ніжинський жиркомбінат” на рішення Новозаводського районного суду м. Чернігова від 24 квітня 2008 року у справі за позовом ОСОБА_3, товариства з обмеженою відповідальністю „Інтрансавтострой” до відкритого акціонерного товариства „Ніжинський жиркомбінат”, відкритого акціонерного товариства „РВК „Деснянська правда” про захист честі, гідності та ділової репутації, -
В С Т А Н О В И В :
В жовтні 2007 року ОСОБА_3. та ТОВ „Інтрансавтострой” звернулись з позовом до ВАТ „Ніжинський жиркомбінат” та редакції газети „Деснянська правда”, в якому просили визнати такими, що не відповідають дійсності, відомості, наведені в статті „Чи є управа на ОСОБА_3”, що опублікована в Чернігівській обласній газеті „Деснянська правда” від 05 липня 2007 року №74, а саме: „Службою безпеки України по відношенню ОСОБА_3. було порушено кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого ст.. 209, 364 КК України..”, „ на базі збанкрутілого комбікормового заводу, який належить ОСОБА_3, що розташований в смт.Михайло-Коцюбинське Чернігівського району ...”, „Але ж ОСОБА_3 має репутацію людини, яка не виконує взятих на себе зобов'язань...”. Позивачі просили зобов'язати ВАТ „Ніжинський жиркомбінат” на протязі одного місяця з дня набрання законної сили рішенням суду спростувати ці відомості, у спосіб, якими вони були розповсюджені, тобто через Чернігівську обласну газету „Деснянська правда”; зобов'язати редакцію газети надрукувати під заголовком „Спростування” спростування відомостей, які були наведені в статті „Чи є управа на ОСОБА_3”.
Свої вимоги позивачі мотивували тим, що в Чернігівській обласній газеті „Деснянська правда” було опубліковано лист, адресований редакції вказаної газети від голови правління ВАТ „Ніжинський жиркомбінта” Сороки Л.Р. під назвою „Чиє управа на ОСОБА_3”, вказані вище відомості не відповідають дійсності і це підтверджується листом Управління СБУ в Чернігівській області №1/6935 від 17.08.2007 року про те, що жодної кримінальної справи відносно ОСОБА_3. не порушувалось, розповсюдження недостовірної інформації порочить його особу, як громадянина та керівника підприємства, яке він очолює, та порушує право ТОВ „Інтрансавтострой” на недоторканість ділової репутації.
Рішенням Новозаводського районного суду м. Чернігова від 24 квітня 2008 року визнано такою, що не відповідає дійсності інформація, яка була надрукована в статті „Чи є управа на ОСОБА_3”, що міститься в номері №74 Чернігівської обласної газети „Деснянська правда” від 05 липня 2007 року: „Службою безпеки України по відношенню ОСОБА_3. було порушено кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого ст. 209, 364 КК України..”, „ на базі збанкрутілого комбікормового заводу, який належить ОСОБА_3, що розташований в смт.Михайло-Коцюбинське Чернігівського району ...”, „Але ж ОСОБА_3 має репутацію людини, яка не виконує взятих на себе зобов'язань...”.
Зобов'язано ВАТ „Ніжинський жиркомбінат” на протязі одного місяця з дня набрання рішенням законної сили спростувати через Чернігівську обласну газету „Деснянська правда” відомості наступного змісту: „Службою безпеки України по відношенню ОСОБА_3. було порушено кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого ст.. 209, 364 КК України..”, „ на базі збанкрутілого комбікормового заводу, який належить ОСОБА_3, що розташований в смт.Михайло-Коцюбинське Чернігівського району ...”, „Але ж ОСОБА_3 має репутацію людини, яка не виконує взятих на себе зобов'язань...”.
Зобов'язано редакцію Чернігівської обласної газети „Деснянська правда” надрукувати під заголовком „Спростування” на тому ж місці шпальти, де розміщена інформація, яке спростовується і тим самим шрифтом, спростування інформації, яка була надрукована в статті „Чи є управа на ОСОБА_3, в номері № 74 Чернігівської обласної газети „Деснянська правада” від 05 липня 2007 року і визнана судом недостовірною.
В апеляційній скарзі ВАТ „Ніжинський жиркомбінта” просить скасувати рішення суду та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_3. та ТОВ „Інтрансавтострой”, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права. Апелянт посилається на те, що судом не були враховані надані ВАТ „Ніжинський жиркомбінат” пояснення та письмові докази, які підтверджують достовірність інформації надрукованої в газеті „Деснянська правда”. Зокрема, згідно наданого Чернігівською транспортною прокуратурою листа, в прокуратурі перебувала кримінальна справа порушена за фактом легалізації доходів, одержаних злочинних шляхом, службовими особами ТОВ „Інтрансавтострой”, і однією із службових осіб є позивач ОСОБА_3. При викладенні в газеті інформації „на базі збанкрутілого комбікормового заводу, який належить ОСОБА_3, що розташований в смт. Михайло-Коцюбинське Чернігівського району...” ВАТ „Ніжинський жиркомбінат” мав на увазі той підтверджений факт, що комбікормовий завод, який належить ТОВ „Інтрансавтострой” протягом останніх років не працює, тому зазначили „збанкрутілого”, а не визнано банкрутом, як зазначив позивач в позовній заяві. Викладена інформація: ”, „Але ж ОСОБА_3 має репутацію людини, яка не виконує взятих на себе зобов'язань...”, на думку апелянта, відповідає дійсності і підтверджується наданими суду гарантійними зобов'язаннями ТОВ „Інтрансавтострой”, які ОСОБА_3. надавав протягом останніх двох років, але жодного не виконав.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до висновку, що скарга підлягає задоволенню, рішення суду скасуванню з таких підстав.
Задовольняючи позовні вимоги та застосовуючи правову норму ст.277 ЦК суд першої інстанції виходив з того, що відповідачами жодним чином не доведено, що поширені ними відомості відповідають дійсності, то такі відомості підлягають спростуванню. Проте такого висновку суд дійшов зробивши неправильний висновок про взаємовідносини сторін, та при вирішенні спору неправильно застосував норми матеріального права.
Відповідно до ст.1 Закону України „ Про інформацію” інформацією є документ або публічно оголошені відомості про події та явища що відбуваються у суспільстві, державі та навколишньому природному середовищі.
З матеріалів справи вбачається, що поширена головою правління ВАТ „ Ніжинський жиркомбінат” в газеті „ Деснянська правда” інформація-це оголошення відомостей про кримінальну справу що перебувала у провадженні Чернігівської транспортної прокуратури за фактом порушення вимог чинного законодавства службовими особами ТОВ „Інтрансавтострой” , обставини наявності порушеної кримінальної справи щодо службових осіб ТОВ „ Інтрансавтострой” одним із керівників якого є ОСОБА_3., стверджені листом Чернігівського транспортного прокурора ( ас. 24 ). Поширена відповідачем інформація в газетній статті, що „на базі збанкрутілого комбікормового заводу який належить ОСОБА_3, що розташований в смт. Михайло-Коцюбинське Чернігівського району”, як і те що „Але ж ОСОБА_3 має репутацію людини яка не виконує взятих на себе зобов”язань” в них відсутні посилання на конкретні факти неправомірних дій позивача в них відповідач висловлює свої судження оцінки щодо інформації яка була в друкованих засобах масової інформації, та була повідомлена посадовими особами.
За ст.34 Конституції України кожен має право на свободу думки і слова, на вільне волевиявлення своїх поглядів та переконань.
Згідно зі ст.47-1 Закону України „Про інформацію” ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за висловлювання оціночних суджень, якими за винятком образи чи наклепу, є висловлювання які не містять фактичних данних, зокрема критика, оцінка дій, а також висловлювання що не можуть бути тлумаченні як такі що містять фактичні дані, з огляду на вживання гіпербол, сатири.
Аналіз статті 277 ЦК у контексті статті 34 Конституції України та статті 47-1 Закону „ Про інформацію” дає підстави для висновку, що право захисту честі, гідності та ділової репутації шляхом спростування неправдивої інформації має фізична особа у випадку поширення про неї відомостей лише фактичного характеру, що не відповідають дійсності, вимоги щодо оціночних суджень задовольнити неможливо, їх правдивість доведенню не підлягає.
Крім того, колегія суддів вважає що позивач ОСОБА_3, є директором ТОВ „ Інтрансавтострой „ здійснює поточне керівництво його діяльністю, і його дії розглядаються як дії самого товариства, тому відповідно з рішенням Європейського Суду з прав людини в справі „Лінгенс проти Австрії” за 1986 рік слід врахувати, що
- свобода вираження поглядів становить одну з підвалин демократичного суспільства, при цьому здійснення цієї свободи можливо у формах і за змістом які не є нейтральними, а є такими, що викликають почуття образи, обурення чи неспокою при формуванні громадської думки про поведінку та ідеї керівників межа допустимої критики є значно ширшою, ніж коли це стосується пересічної особи.
Наведена відповідачем інформація зачіпає проблему виконання домовленостей, договірних зобов”язань які зафіксовані в договорі між суб”єктами господарювання, в ній голова правління відповідача висловлює своє ставлення до діяльності, поведінки іншого керівника товариства „ Інтрансавтострой”- ОСОБА_3., в ній містяться оціночні судження про його вчинки, із застосуванням мовних українських висловів.
Колегія суддів вважає що ст.10 Конвенції про захист прав людини і основних свобод, захищає не тільки висловлені повідомлення, а й включає можливу дозу перебільшення з боку поширювача такої інформації.
Виходячи з наведеного, що судом порушено ст.10 Європейської конвенції.... оскільки вимога довести правдивість оціночних суджень є нездійсненною і порушує свободу висловлення думки, що є фундаментальною частиною права, яке гарантується ст.10 Ковенції, то рішення суду як постановлене із неправильним застосуванням норм матеріального права підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення, яким у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст. 1 Закону України „Про інформацію”, ст. 277 ЦК України, ст.ст. 303, 307, 309 ч.1 п.4, 314, 316, 317, 319 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства „Ніжинський жиркомбінат” задовольнити.
Рішення Новозаводського районного суду м. Чернігова від 24 квітня 2008 року скасувати.
В задоволенні позову ОСОБА_3, товариства з обмеженою відповідальністю „Інтрансавтострой” до відкритого акціонерного товариства „Ніжинський жиркомбінат”, відкритого акціонерного товариства „РВК „Деснянська правда” про захист честі, гідності та ділової репутації - відмовити.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржене в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців.
Головуючий: Судді: