Справа № 221/4033/2012
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22.08.2012 року Суддя Староміського районного суду м. Вінниці Антонюк В.В., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці про визнання неправомірними дій та бездіяльності, та перерахунок довічного грошового утримання судді у відставці,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці про визнання неправомірними дій та бездіяльності, та перерахунок довічного грошового утримання судді у відставці в обґрунтування якого зазначив, що відповідач безпідставно відмовив йому у перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці.
В заяві зазначив, що у червні 2009р. був звільнений у відставку з посади судді апеляційного суду Вінницької області і відповідачем йому було нараховане довічне грошове утримання за діючим на той час законом із заробітку, який складав 6860,52грн.
Відповідно до абзацу 3п.1 Постанови Верховної Ради України від 15.12.1992р. «Про порядок введення Закону України «Про статус суддів»він набув право на перерахунок довічного грошового утримання у разі зміни розміру заробітної плати працюючого на його посаді судді.
Оскільки за Законом України «Про судоустрій та статус суддів»з 1.01.2012р. розмір заробітної плати працюючого на його посаді судді змінився у бік його збільшення, та передбачено, що довічне грошове утримання судді у відставці вираховується залежно від розміру заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді, звернувся до відповідача з заявою про перерахунок довічного грошового утримання на підставі ст.. 138 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів», але в цьому йому було відмовлено.
Тому просив визнати дії та бездіяльність відповідача щодо відмови у перерахунку довічного грошового утримання неправомірними, та зобов'язати останнього здійснити перерахунок з 01.01.2012р. виходячи із заробітку працюючого на його посаді судді, та стягнути різницю між раніше нарахованим та перерахованим довічним грошовим утриманням за період з 01.01.2012 по день ухвалення судового рішення.
Відповідач в наданих суду запереченнях проти позову заперечив і зазначив, що позивач ОСОБА_1 дійсно перебуває на обліку в управлінні та отримує щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці відповідно до Закону України «Про статус суддів». Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»внесено зміни до постанови Верховної Ради України «Про порядок введення в дію Закону України «Про статус суддів», згідно яких виключено норми щодо перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 року положення Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»визнано неконституційними. Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України, закони, інші нормативно правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Разом з тим, рішення про відновлення дії законодавчих актів України у редакції, чинній до внесення змін, Верховною Радою України не приймалося, а також зміни щодо бюджетних призначень на фінансування бюджетних програм, зокрема щомісячного довічного грошового утримання суддів, до Законів України про Державний бюджет України не вносилось. До врегулювання зазначеного питання розміри щомісячного довічного утримання суддів у відставці у 2008 році не підлягають перерахунку у зв'язку з відсутністю відповідного правового регулювання. Законом України «Про судоустрій і статус суддів»№2453-VІІ від 07.07.2010 року не закріплено правових норм, які би регулювали проведення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддів апеляційних судів загальної юрисдикції у разі зміни розміру грошового утримання діючих суддів а лише передбачено, що у разі зміни розміру грошового утримання діючих суддів Конституційного Суду України відповідно здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання. Перерахунок щомісячного грошового утримання здійснюється з усієї суми заробітної плати діючих суддів Конституційного Суду України з дня виникнення права на відповідний перерахунок.
Тобто виходячи з вищевикладеного, правова норма щодо обчислення розміру щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці виходячи з розміру заробітної плати суддів, які працюють на відповідній посаді, всупереч твердженню позивача, не збереглася і зовсім не відображена у Законі України «Про судоустрій і статус суддів»від 07.07.2010 року №2453-VІ.
Тому, на думку відповідача, підстав для проведення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці по відповідній посаді працюючого судді немає.
Оцінивши повідомлені сторонами обставини та вивчивши матеріали справи, суд знаходить, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що на час виходу позивача у відставку діяла Постанова Верховної Ради України від 15.12.1992р. «Про порядок введення в дію Закону України «Про статус суддів»з доповненнями згідно Постанови ВР України від 24.02.1994р., абз. 3.п.1 якої передбачав, що в разі зміни заробітної плати суддів розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці обчислюється виходячи з нового розміру заробітної плати судді, який працює на відповідній посаді.
Таким чином, на основі зазначених правових актів між сторонами склались триваючі у часі правовідносини, згідно яких у разі зміни розміру заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді, позивач набуває право на перерахунок довічного грошового утримання, а відповідач зобов'язаний його здійснити.
У зв'язку із набуттям чинності Законом України «Про судоустрій і статус суддів»втратили чинність вищезазначені постанови ВР України, разом з тим, правова норма щодо залежності розміру довічного грошового утримання судді у відставці від заробітку працюючого на відповідній посаді судді, збереглась і знайшла своє відображення у ст..138 Закону «Про судоустрій і статус суддів».
Такого висновку суд дійшов аналізуючи діюче законодавство, яким врегульовано суспільні відносини у державі. Так, згідно ст.. ст.. 8, 22 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, зміст якого викладено у ст..8 КАС України; конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані; при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Саме тому, на думку суду, законодавець при прийнятті Закону «Про судоустрій і статус суддів»врахував викладене, та норму, яка б забезпечувала рівність у соціальному забезпеченні суддів у відставці шляхом осучаснення довічного грошового утримання, виклав у ч.3 ст.138 Закону.
Вирішуючи спір, суд враховуючи відсутність у Законі «Про судоустрій і статус суддів»норми щодо дії закону у часі, вважає можливим відповідно до ст..9 КАС України, застосувати аналогію закону, а саме ст..5 ЦК України, згідно якої якщо спірні правовідносини виникли раніше і регулювались актом законодавства, який втратив чинність, новий акт законодавства застосовується до прав і обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.
Оцінюючи заперечення відповідача проти позову, суд вважає їх такими, що не заслуговують на увагу, оскільки вони побудовані на невірному тлумаченні закону і не спростовують доводів позивача. Зокрема, невірним є твердження про відсутність правового врегулювання спірних правовідносин, оскільки не було відновлено дію абз.3 п.1 Постанови ВР України від 15.12.1992р. «Про порядок введення в дію Закону України «Про статус суддів», оскільки подібне не передбачено законом.
Стосовно відсутності норми щодо перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці у Законі «Про судоустрій і статус суддів», то вона, як зазначено вище, міститься у ч.3ст.138 Закону. Відсутність терміну «перерахунок»не змінює змісту зазначеної норми.
Встановлені судом обставини справи, права та обов'язки сторін, свідчать про те, що відповідач у даному випадку діяв всупереч норм, якими регулюється його діяльність, та безпідставно відмовив позивачу в задоволенні його заяви. Тобто, дії відповідача є протиправними, а право позивача порушеним, та таким що підлягає судовому захисту.
Вирішуючи питання щодо перерахунку довічного грошового утримання позивача, суд дійшов висновку, що такий перерахунок має бути здійснено з врахуванням заробітку діючого на посаді позивача судді, який відповідно до ч.3,5 ст.129 Закону «Про судоустрій та статус суддів», та з врахуванням розміру мінімальної заробітної плати на поточний рік, визначеної Законом «Про Державний бюджет України на 2012р.» в січні-березні 2012 р. склав: (1037*8*1,1) +(9.442.40*60%)=15.107.80грн.
Згідно довідки Апеляційного суду Вінницького області від 19.07.2012р. заробітна плата яка враховується при перерахунку довічного грошового утримання позивача, складає 15.516.80грн., з яких 9.698.00грн.- оклад, та 5.818.80грн. -60% надбавка за стаж роботи понад 25 років.
Відповідно, за період з квітня по даний час перерахунок має бути зроблено з урахуванням цього розміру заробітної плати.
На думку суду, перерахунок довічного грошового утримання судді у відставці має здійснюватись за тими ж правилами, за якими проводилось його нарахування. Послідуючі зміни в законодавстві, які погіршують правове становище позивача, зокрема обмеження у максимальному розмірі довічного грошового утримання визначеного у Законі України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»від 08.07.2011р., не можуть бути застосовані, оскільки дія цієї норми не поширюється на осіб, яким довічне грошове утримання призначено до набрання законом чинності (розділ ІІ. п.2 Закону).
На підставі вищевикладеного, Конституції України, ст.ст. 43, 44 Закону України «Про статус суддів», Закону України «Про судоустрій і статус суддів», керуючись ст.ст.11, 17, 18, 87, 94, 99, 100, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Визнати дії та бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України у м. Вінниці щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці протиправними.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України у м. Вінниці здійснити перерахунок довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 виходячи із розміру заробітку працюючого на його посаді судді, визначеного в п.п.3,5 Закону України "Про судоустрій та статус суддів", та який зазначено у довідці Апеляційного суду Вінницької області, починаючи з 1.01.2012р.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України у м. Вінниці нарахувати та виплатити одноразово ОСОБА_1 різницю між перерахованим та фактично виплаченим довічним грошовим утриманням за період з 1.01.2012р. по день ухвалення судового рішення.
Стягнути з Держбюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 33 грн.
Постанову звернути до негайного виконання.
Постанова може бути оскаржена сторонами протягом 10 днів з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції через Староміський районний суд м. Вінниці.
Суддя: В.В. Антонюк
- Номер: 2-ар/127/36/16
- Опис:
- Тип справи: на заяву у адміністративних справах (2-асз, 2-ар, 2-аво, 2-адр, 2-азз, 2-аі)
- Номер справи: 221/4033/2012
- Суд: Вінницький міський суд Вінницької області
- Суддя: Антонюк В.В.
- Результати справи: відмовлено в задоволенні заяви (клопотання)
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 25.10.2016
- Дата етапу: 01.12.2016