Судове рішення #24435069

Справа №221/4007/2012


Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

(заочне)

23.08.2012 року Староміський районний суд м. Вінниці

в складі: головуючого судді Антонюка В.В.,

при секретарі Вавшко Н.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Вінниці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Вінницької міської ради, Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта»в особі Вінницької дирекції про визнання права власності, -

встановив:

ОСОБА_1 звернулась до Староміського районного суду м. Вінниці з позовом до Виконавчого комітету Вінницької міської ради, Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта»в особі Вінницької дирекції про визнання права власності.

Свої позовні вимоги ОСОБА_1 аргументувала тим, що з 29.06.1976 року працює у Вінницькій дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта». У цьому ж 1976 році вона прописалась та проживала в гуртожитку Укрпошта по АДРЕСА_1. У 1982 році із дозволу керівництва Поштамту вона отримала дозвіл на використання під житло кімнату з частиною коридору в будівлі пошти, по АДРЕСА_2. Після кількох років проживання у даній кімнаті, вона разом із чоловіком, також з дозволу тодішнього керівництва Вінницької дирекції Укрпошти перепланували кімнату і на її місці побудували кухню. Також вони побудували дві житлові кімнати для проживання, оскільки на той час у них народилася друга дитина. На прибудову вони також отримали усну згоду керівництва Вінницької дирекції Укрпошти.

У 1996 році вона отримала дозвіл керівництва Вінницької обласної дирекції УДППЗ «Укрпошта»на будівництво поряд з будівлею поштового зв'язку житлового будинку та гаражу, яке закінчила у 2007 році. Окрім того, у 2007 році Вінницька дирекція УДППЗ «Укрпошта»оформила право господарського відання за собою на приміщення поштового відділення зв'язку в адміністративній будівлі літ «А»площею 61,0 кв.м.

Земельна ділянка площею 0,0469 га по 1-му провулку Українському знаходиться у постійному користуванні УДППЗ «Укрпошта»на підставі Державного акту ІІ-ВН№001283 від 22.11.2004 р.

У 2010 році позивачка разом з чоловіком ОСОБА_2 займалися оформленням права власності на даний житловий будинок, житлову прибудову та господарські будівлі отримавши наступні позитивні висновки щодо збудованих ними будівель: технічне обстеження будівельних конструкцій будівель, виконане ПП Центр експертних послуг «Сервіс-Центр»; висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи, виданий Вінницькою міською СЕС від 19.03.2010 р. за №02-02/2075; висновок місцевого органу державного пожежного нагляду, виданий Управлінням з питань наглядово-профілактичної діяльності ГУ МНС України у Вінницькій області від 31.05.2010 року за №01-2/17512; погодження міської лікарні «Центр матері та дитини»м. Вінниця(користувач суміжної земельної ділянки по АДРЕСА_2, в якому вказується, що користувач суміжної земельної ділянки, яким є міська лікарня «Центр матері та дитини»не заперечує щодо введення в експлуатацію будинку за адресою АДРЕСА_2. Висновок Управління містобудування і архітектури Вінницької міської ради від 13.04.2010 року №Г-3-09-1291/04-3 про єдині умови обмеження використання земель, визначених для містобудівних потреб; обґрунтування, яке розробило та надало МКП «Місто», меж та площі земельної ділянки зміни цільового призначення з виділенням в окрему садибу для житлових потреб для ОСОБА_2 по АДРЕСА_2, в м. Вінниці.

ІНФОРМАЦІЯ_1 року чоловік позивачки ОСОБА_2 помер. З часу його смерті позивачка оформлення житла не займалася . Лише в кінці 2011 року -на початку 2012 року вона замовила в КП «ВМБТІ»та отримала технічний паспорт на збудовані будівлі та приміщення і отримала Звіт №368-12-ОБК від 23.01.2012 року про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж.

Звернувшись до Вінницької міської ради, позивачка отримала відмову у реєстрації права власності оскільки на думку виконкому перепланування приміщень відбулося без належного на те дозволу, проектної документації тощо. Тому, позивачка вимушена звернутись до суду, просить суд визнати за собою, ОСОБА_1 право власності на самочинно збудовані приміщення, розташовані за адресою:АДРЕСА_2.

Представник Українського державного підприємства поштового зв'язку «Украпошта»в судове засідання не з'явився, надав суду письмову заяву в якій просить цивільну справу розглядати за його відсутності, позовні вимоги визнав, не заперечив проти їх задоволення.

Представник Вінницької міської ради в судове засідання не з'явився, про причини своєї неявки суд не повідомив, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. За таких обставин відповідно до ст.ст. 169, 224 ЦПК України суд розглядає справу за його відсутності та ухвалює заочне рішення на підставі наявних в справі доказів, оскільки позивач не заперечує проти такого порядку вирішення справи.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення позивачки, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно ст. ст. 10, 11, 60 ЦПК України суд розглядає справу не інакше як за заявою осіб, в межах заявлених вимог і на підставі наданих сторонами доказів, тобто кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Між сторонами виникли правовідносини в сфері визнання права власності, які регулюються відповідними нормами Цивільного Кодексу України.

Судом встановлено, що відповідно до копії трудової книжки ОСОБА_1 з 29.06.1976 року працює у Вінницькій дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта»(а.с.5-11).

Відповідно до паспортних даних, 20 липня 1982 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 укладено шлюб(а.с.126).

Згідно свідоцтва про смерть ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_2 -помер.

У реєстраційному посвідченні на об'єкти нерухомого майна, вказано, що нежитлові приміщення, розташовані за адресою: м. Вінниця, АДРЕСА_2, зареєстровано за державою в особі Міністерства транспорту та зв'язку України, приміщення знаходяться у господарському віданні Вінницької дирекції українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта»(а.с.45).

Відповідно до листа Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта»Вінницької дирекції, ОСОБА_2 надано дозвіл на оформлення права власності на переплановані та збудовані приміщення, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_2.

Згідно державного акту на право власності на право постійного користування землею, виданого Українському державному підприємству поштового зв'язку «Укрпошта», нежитлові приміщення, розташовані за адресою: м. Вінниця, АДРЕСА_2, розташовані на земельній ділянці площею 0,0469 га, знаходиться у постійному користуванні УДППЗ «Укрпошта»на підставі Державного акту ІІ-ВН№001283 від 22.11.2004 року (а.с.46-47).

Згідно висновку ПП Центр експертних послуг «Сервіс-Центр»встановлено, що будівельні конструкції будівель, розташованих за адресою: АДРЕСА_2 знаходяться у задовільному стані і задовольняють вимоги безпечної експлуатації. Будівлі в цілому знаходяться у задовільному стані і придатні до експлуатації з урахування рекомендацій. Несуча здатність і надійність обстежуваних приміщень достатні для нормальної наступної експлуатації (а.с. 48-109).

За результатами державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 19.03.2010 р. за №02-02/2075 збудовані будівлі, розташовані за адресою: АДРЕСА_2 відповідають вимогам діючого санітарного законодавства України, технічний висновок може бути погоджений (а.с.115).

Відповідно до висновку пожежної служби, будівлі, розташовані за адресою: АДРЕСА_2 відповідають нормам пожежної безпеки (а.с.116).

Листом міської клінічної лікарні «Центр матері та дитини»від 21.05.2010 року, погоджено введення в експлуатацію будинку чоловіком ОСОБА_4 (а.с.117-118).

Також, ОСОБА_2 отримано висновок Управління містобудування і архітектури Вінницької міської ради від 13.04.2010 року №Г-3-09-1291/04-3 про єдині умови та обмеження використання земель визначених для містобудівних потреб (а.с.119-120).

МКП «Місто»розроблено та надано обґрунтування меж та площі земельної ділянки цільового призначення з виділенням в окрему садибу для житлових потреб (а.с.121-126).

Відповідно до ст.319 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

Відповідно до ст.376 ЦК України, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно.

Статтями 8, 21, 22, 41 Конституції України закріплено, що норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Статтею 16 ЦК України встановлено, що одним із способів захисту судом цивільних прав та інтересів особи є визнання права.

Згідно ст.321 ЦК України, право власності є непорушним, ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Власник має право користуватись, розпоряджатись, володіти своїм майном.

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно ст. 376 ч.3,ч.5 ЦК України право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку під уже збудоване нерухоме майно. На вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності не нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.

Згідно п.5 ч.1 ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обмежень»одним із правовстановлюючих документів про право власності на нерухоме майно -є рішення суду що набрало законної сили.

Відповідно до Наказу Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.2002р. «про затвердження тимчасового положення про порядок реєстрації права власності на нерухоме майно» слідує, що державна реєстрація права власності на нерухоме майно здійснюється лише за умови наявності правовстановлюючих документів.

Враховуючи, що самочинно збудовані приміщення, розташовані за адресою:м. Вінниця, АДРЕСА_2 зведені з дотриманням будівельних норм та правил, не порушують права інших осіб, суд вважає можливим визнати за ОСОБА_5 право власності на приміщення розташовані за адресою: м. Вінниця, АДРЕСА_2, які складаються з: будівлі літ. «А»- (2)-1; кухня площею 11,0 кв.м.; (2)-2 кладова площею 1,4 кв.м; (2)-3 кімната площею 9,9 кв.м.;(2)-4 кімната площею 16,8 кв.м.; загальною площею 39,1 -кв.м, житловою 26,7 кв.м. Житловий будинок літ. «Д», який складається з : (3)-1 прихожа площею 8,2 кв.м.;(3)-2 вітальня площею 12,7 кв.м; (3)-3 кухня площею 8,1 кв.м.;(3)-4 кімната площею 25,1 кв.м; (3)-5 кімната площею 10,1кв.м. ; загальною площею 64,2 кв.м., житловою площею 35,2 кв.м., гараж літ.»В», вбиральню літ.»Г».

Відповідно до ст. 88 ЦПК України суд вважає за необхідне, судові витрати в розмірі 3219 грн. залишити за позивачем.

Керуючись ст. 41 Конституції України, ст.ст. 10, 11, 60, 88, 158, 209, 212, - 216,218 ЦПК України, ст.ст. 16, 321, 328,376 ЦК України, ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обмежень», ст. ст. 8, 21, 22, 41 КУ, суд -


вирішив:


Позов задоволити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на самочинно збудовані: приміщення в будівлі літ. «А»- (2)-1 кухня площею 11,0 кв.м.; (2)-2 кладова площею 1,4 кв.м; (2)-3 кімната площею 9,9 кв.м.; (2)-4 кімната площею 16,8 кв.м.; загальною площею 39,1 -кв.м, житловою 26,7 кв.м. Житловий будинок літ. «Д», який складається з : (3)-1 прихожа площею 8,2 кв.м.;(3)-2 вітальня площею 12,7 кв.м; (3)-3 кухня площею 8,1 кв.м.;(3)-4 кімната площею 25,1 кв.м; (3)-5 кімната площею 10,1 кв.м.; загальною площею 64,2 кв.м., житловою площею 35,2 кв.м., гараж літ.»В», вбиральню літ.»Г», які розташовані у АДРЕСА_2.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення через Староміський райсуд м. Вінниці до апеляційного суду Вінницької області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.


Суддя : В.В. Антонюк





Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація