Судове рішення #24664525


Справа № 2/0544/2005/2012

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 серпня 2012 року

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області в складі:

головуючої - судді Ільяшевич О.В.,

при секретарі Грибан А.В.,

з участю позивачки ОСОБА_1,

представника позивачки ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Слов'янську справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3, яка діє в своїх інтересах та в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_4, Комунального підприємства «Сервіскомуненерго», Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго»про визначення порядку користування квартирою та розділ особистих рахунків по оплаті житлово-комунальних послуг, зобов'язання укласти договори,

В С Т А Н ОВ И В :

ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом до ОСОБА_3, яка діє в своїх інтересах та в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_4, КП «Сервіскомуненерго», ПАТ«Донбасенерго»та просила визначити порядок користування квартирою АДРЕСА_1, також розділити особові рахунки та зобов'язати укласти договори про надання послуг.

В обґрунтування позову зазначила, що вона та відповідачка із неповнолітнім сином являються співвласниками квартири АДРЕСА_1 Квартира складається з двох ізольованих кімнат 13, 8 кв. м та 13,9 кв.м, загальна площа квартири 44,2 кв.м.. В даний час між нею та відповідачкою ОСОБА_5 виник спір з приводу порядку користування квартирою та оплати комунальних послуг. Так відповідачка не бажає сплачувати комунальні послуги за свою частку квартири, позивачка пенсіонерка має невелику пенсію, а тому не спроможна сплачувати за себе та за відповідачку комунальні послуги. Розділити особові рахунки відповідачі КП «Сервіскомуненерго»та ПАТ«Донбасенерго»відмовляються, оскільки не визначений порядок користування житловою площею в квартирі, в зв'язку з цим відмовляються укласти окремі договори на надання відповідних послуг. Вважає що слід визначити порядок користування житловою площею в спірній квартирі, виділивши позивачці в користування житлову кімнату загальною площею 13, 8 кв.м., а ОСОБА_3 та її неповнолітньому сину ізольовану кімнату площею 13, 9 кв.м., інші приміщення залишити в спільному користуванні, та в зв'язку з цим провести розділ особистих рахунків по оплаті житлово-комунальних послуг, зобов'язати КП «Сервіскомуненерго» укласти із ОСОБА_1, виходячи із площі, яку вони із ОСОБА_5 спільно займають у вказаній квартирі договори на участь у витратах на обслуговування та утримання житлового будинку АДРЕСА_1 надання послуг по водопостачанню квартири АДРЕСА_1, вивезення твердих побутових відходів(сміття). зобов'язати КП «Сервіскомуненерго» укласти із ОСОБА_1, виходячи із площі, що вони спільно із ОСОБА_5 займають у вказаній квартирі договір на надання послуг по теплопостачанню квартири АДРЕСА_1

В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 позов підтримала з підстав, наведених в позовній заяві, просила його задовольнити.

Представник позивачки ОСОБА_2 в судовому засіданні позов своєї довірительниці підтримала з підстав, наведених в позовній заяві, просила його задовольнити. Також пояснила, що відповідачка ОСОБА_5 являється онукою ОСОБА_1, в 90-роках вона поселилась з дозволу ОСОБА_1 в іі квартирі, а тому квартира була приватизована на трьох -ОСОБА_1, ОСОБА_3 та її неповнолітнього сина ОСОБА_4. ОСОБА_3 під час проживання в квартирі не сплачувала комунальні послуги, в зв'язку з цим, по оплаті комунальних послуг утворилась заборгованість біля півтори тисячі грн., яку змушена була сплачувати позивачка, яка являється пенсіонеркою, отримує невелику пенсію. Крім того, вона не має можливості оформити субсидію, оскільки відповідачка в даний час зареєстрована в спірній квартирі, однак не проживає в ній. Відповідачка не бажає сплачувати комунальні послуги, не бажає знятися з реєстрації, добровільно розділити особисті рахунки у відповідачів також не бажає, тому КП «Сервіскомуненерго»та ПАТ «Донбасенерго»також відмовляються розділити особові рахунки та укласти із ОСОБА_1 окремі договори на надання відповідних послуг.

Просить позов довірительниці задовольнити в повному обсязі та визначити порядок користування житловою площею в спірній квартирі, виділивши позивачці в користування житлову кімнату загальною площею 13, 8 кв.м., а ОСОБА_3 та її неповнолітньому сину ізольовану кімнату площею 13, 9 кв.м., інші приміщення залишити в спільному користуванні, та в зв'язку з цим провести розділ особистих рахунків по оплаті житлово-комунальних послуг, зобов'язати КП «Сервіскомуненерго»укласти із ОСОБА_1, виходячи із площі, що вони із ОСОБА_5 спільно займають у вказаній квартирі, договори на участь у витратах на обслуговування та утримання житлового будинку АДРЕСА_1 надання послуг по водопостачанню квартири АДРЕСА_1, вивезення твердих побутових відходів(сміття). зобов'язати КП «Сервіскомуненерго»укласти із ОСОБА_1, виходячи із площі, що вони із ОСОБА_5 спільно займають у вказаній квартирі, договор на надання послуг по теплопостачанню квартири АДРЕСА_1

Відповідачка ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилась, подала суду заяву, в якій просила справу слухати у її відсутності, позов в частині визначення порядку користування квартирою визнає, в частині розподілу особових рахунків погоджується з рішенням суду, яке буде винесено судом на підставі діючого законодавства.

Представник відповідача ПАТ «Донбасенерго» в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про слухання справи у її відсутності, позов визнала в повному обсязі.

Представник відповідача КП «Сервіскомуненерго»в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, хоч був належним чином повідомлений про час та місце судового розгляду.

Суд, вислухавши пояснення позивачки та її представника у судовому засіданні, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що в позові слід відмовити з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що квартира АДРЕСА_1 належить на праві власності ОСОБА_1, ОСОБА_3 та неповнолітньому ОСОБА_4 в рівних частках, а саме по 1/3 частині кожному. Наведена обставина сторонами не заперечується та стверджується технічним паспортом на квартиру, свідоцтвом про право власності та витягом з реєстру прав власності на нерухоме майно(а.с. 4-7).

За змістом вказаних документів, АДРЕСА_1, яка складається з двох ізольованих кімнат 13, 8 кв. м та 13,9 кв.м, загальна площа квартири 44,2 кв.м.

У силу положень ст. ст. 21, 24, 41 Конституції України всі громадяни є рівними у своїх правах, усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення цих прав, в тому числі щодо захисту права спільної часткової власності.

Відповідно до ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Згідно із ст.. 321 ЦК Україні, право власності є непорушним. Ніхто не може бути

протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

В ст.. 150 ЖК України, громадяни, які мають у приватній власності будинок (частину

будинку), квартиру, користуються ним (нею) для особистого проживання і проживання членів їх сімей і мають право розпоряджатися цією власністю на свій розсуд: продавати, дарувати, заповідати, здавати в оренду, обмінювати, закладати, укладати інші не аборонені законом угоди.

Частинами 1 та 3 ст. 358 ЦК України передбачено, що право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою. Кожен із співвласників має право на надання йому у володіння та користування тієї частини спільного майна в натурі, яка відповідає його частці у праві спільної часткової власності. У разі неможливості цього він має право вимагати від інших співвласників, які володіють і користуються спільним майном, відповідної матеріальної компенсації.

Згідно із зазначеними нормами виділення частини спільного майна в натурі проводиться відповідно до частки особи у праві спільної часткової власності; розмір матеріальної компенсації за зменшення частки особи у власності визначається за угодою сторін або судом за дійсною вартістю майна на час розгляду справи.

Отже спірне житло з жилими кімнатами 13,8 кв.м. і 13,9 кв.м. (всього 27,7 кв.м.) належить на праві спільної часткової власності трьом співвласникам, на кожного з них приходиться по 9, 23 кв.м. жилої площі.

У звязку з тим, що кожному учаснику спільної власності належить обмежене право власності на спільну річ, зміст внутрішніх правовідносин спільної власності є право і обов'язок кожного співвласника узгоджувати свою поведінку щодо володіння, користування і розпорядження спільним майном з іншими співвласниками.

Є очевидним, що виділення позивачці кімнати площею 13,8 кв.м. в користування збільшує, а не зменшує її частку у праві спільної часткової власності на квартиру.

З огляду на викладене, виділити співвласнику-позивачу у користування кімнату площею 13,8 кв.м. без порушення прав інших осіб-співвласників квартири неможливо, а позивачка з пропозицією про виплати іншим співвласникам - відповідачам у справі відповідної компенсації за користування нею відповідною часткою їх власності не зверталась. В зв'язку суд не приймає визнання відповідачами позову, оскільки це суперечить закону та порушує права, свободи та інтереси неповнолітньої дитини ОСОБА_4, та відмовляє у задоволенні позову в частині визначення порядку користування житловою площею.

Факт того, що відповідачка ОСОБА_3 разом із дитиною ОСОБА_4 проживала в квартирі АДРЕСА_1, и внаслідок несплати нею комунальних послуг виникла заборгованість, яку змушена була сплачувати позивачка ОСОБА_1, відповідачкою не спростований.

Факт того, що відповідачка в даний час не проживає в спірній квартирі не заперечується позивачкою та стверджується інформацієй про зареєстроване місце проживання відповідачки, згідно до якої ОСОБА_3 не зареєстрована в АДРЕСА_1(а.с.).

Згідно із ст.. 322 ЦК України, власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

За нормами ст.. 66 ЖК України, плата за користування житлом (квартирна плата) обчислюється виходячи із загальної площі квартири (одноквартирного будинку). Норма загальної площі встановлюється у розмірі 21 квадратного метра на одну особу.

У відповідності до ст.. 67 ЖК України, плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами.

Згідно із ст.. 151 ЖК України, громадяни, які мають у приватній власності жилий будинок (квартиру), зобов'язані забезпечувати його схоронність, провадити за свій рахунок поточний і капітальний ремонт, утримувати в порядку придомову територію.

Відповідно до п.п.41, 42 «Правил користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями», затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 1992 року №572 розподіл загальних витрат на освітлення, опалення, ремонт підсобних приміщень квартир, в яких проживає два і більше власників, провадиться за узгодженням мешканців квартири. Спори між власниками у квартирах, в яких проживає два і більше власників про розподіл витрат на оплату комунальних та інших послуг розв'язуються судом.

Отже, виходячи з наведеного, суд приходить до висновку, що відповідачка, як співвласниця спірної квартири зобов'язана утримувати житло в частці, що належить їй та її неповнолітній дитині на праві власності, що свідчить про те, що позивачка, як співвласник має право вимагати на повернення витрат, пов'язаних із утриманням житла, у разі, якщо вони перебільшують витрати на її частку в спільному майні. Разом з тим, з врахуванням того, що визначити порядок користування житловим приміщенням не можливо, розділити особисті рахунки також неможливо, в зв'язку з цим неможливо зобов'язати відповідачів КП «Сервіскомуненерго»та ПАТ «Донбасенерго»укласти із позивачкою відповідні договори на надання послуг. З огляду на викладене, суд відмовляє у задоволенні позову в цій частині.

На підставі наведеного, керуючись 21, 24, 41 Конституції України, ст.ст. 319, 321, 322, 358 ЦК України, 66, 67, 150, 151 ЖК України, п.п.41, 42 «Правил користування приміщеннями житлових будинків і при будинковими територіями», затверджених постановою КМУ від 08 жовтня 1992 року № 572, ст. ст.3, 10, 11, 60, 209, 212-215 ЦПК України,суд,-


В И Р І Ш И В :


В позові ОСОБА_1 до ОСОБА_3, яка діє в своїх інтересах та в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_4, Комунального підприємства «Сервіскомуненерго», Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго»про визначення порядку користування квартирою та розділ особистих рахунків по оплаті житлово-комунальних послуг, зобов'язання укласти договори відмовити.

Повний текст рішення виготовлений 03 вересня 2012 року.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного суду через Слов'янський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.


Головуюча -суддя: О.В.Ільяшевич



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація