Судове рішення #24673630




ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



27 серпня 2012 р. Справа № 139836/12


Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Левицької Н.Г.,

суддів Яворського І.О., Сапіги В.П.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м.Івано-Франківську Івано-Франківської області на постанову Івано- Франківського міського суду Івано-Франківської області від 08.08.2011р. в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківськ Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести нарахування та виплату недоплаченого підвищення до пенсії як "дитині війни", -

ВСТАНОВИВ:

10.07.2011р. позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просив визнати дії відповідача протиправними та зобов"язати відповідача здійснити перерахунок та провести виплату в користь позивача підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з січня 2011р. по червень 2011р., відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".

В обґрунтування своїх позовних вимог, позивач посилається на те, що у зв'язку з визнанням Конституційним судом України такими, що не відповідають Конституції України відповідних положень Закону України "Про Державний бюджет України" на 2009, 2010рр., якими була зупинена дія положень чинного законодавства України, на підставі якого було нараховано пенсію, відповідач зобов'язаний був здійснити перерахування пенсії, тобто привести у відповідність до рішення Конституційного суду України розмір виплат пенсії із врахуванням права на надбавку як дитині війни.

Ухвалою від 11.08.2011р. адміністративний позов в частині вимог за період з 01.01.2011р. по 10.01.2011р. залишено без розгляду, відповідно до вимог ст.ст. 99, 100 КАС України.

Постановою суду від 08.08.2011р. позовні вимоги задоволено, визнано дії відповідача неправомірними та зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплатити позивачу підвищення до пенсії, як дитині війни, в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, керуючись вимогами ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", за період з 11.01.2011р. по 18.06.2011р., із врахуванням вже виплачених сум.

Постанову допущено до негайного виконання.

Не погодившись із постановою суду, відповідач її оскаржив, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Враховуючи викладене, відповідач просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову по справі про відмову в позові.

Вимоги апеляційної скарги відповідач: Управління Пенсійного фонду України у м.Івано-Франківську Івано-Франківської області обґрунтовує тим, що судом не взято до уваги, що п. З ч. 1 ст. 72 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058 від 09.07.2003р. зазначено, що джерелами формування коштів Пенсійного фонду є кошти державною бюджету та цільових фондів, які перераховуються до Пенсійного фонду. Відповідно до вимог статті 73 цього ж Закону, кошти Пенсійного фонду використовуються на виплату пенсій, передбачених цим Законом: надання соціальних послуг, передбачених цим Законом. Статтею 7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", якою передбачено, що фінансування витрат, пов'язаних із застосуванням цього Закону здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету, який затверджується Верховною Радою України, не проаналізовано закони про Державний бюджет України на відповідні роки, в яких визначено розміри видатків для проведення виплат "дітям війни".

Відповідно до вимог п.З ч.І ст.197 КАС України, суд апеляційної інстанції прийшов до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, яке прийнято у порядку скороченого провадження за результатами розгляду справ, передбачених пунктами 1,2 ч.І ст. 183-2 цього Кодексу.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до висновку про те, що подана скарга підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав:

Задовольняючи позовні вимоги позивача, суд першої інстанції виходив з того, що позивач належить до категорії громадян, на яких поширюються державні соціальні гарантії "дітей війни", а тому має право на встановлене вимогами ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" підвищення до пенсії.

З такими висновками суду першої інстанції колегія судців погоджується частково з наступних підстав:

Безспірно встановлено, що позивач є "дитиною війни" та відповідно до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" (у редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин), мав право на отримання підвищення виплачуваної йому пенсії за віком.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до вимог ст.100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, якою його подано, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Зважаючи на положення вказаних норми, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до вірного висновку, залишивши частину позовних вимог без розгляду.

Колегія суддів не вбачає достатніх правових підстав чи застережень щодо неможливості підвищення пенсії позивачу в передбаченому ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" розмірі за інший період.

У зв'язку з тим, що функції з призначення, нарахування та виплати пенсії позивача здійснює Пенсійний фонд України в особі відповідача, а також керуючись вимог п.15 Положення про Пенсійний фонду України, затв. постановою КМУ № 1261 від 24.10.2007р., відповідний обов'язок слід покласти на відповідача у справі.

Посилання апелянта на відсутність бюджетного фінансування передбачених Законом України "Про соціальний захист дітей війни" доплат до пенсії, як на причину невиконання покладених на нього зобов'язань судом до уваги не приймаються, оскільки реалізація особою права, що пов'язано з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах з національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі "Кечко проти України").

Доводи апелянта про неправильне застосування судом вимог ч.І ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" колегія суддів до уваги не приймає, оскільки розмір мінімальної пенсії за віком визначається за правилами лише цього Закону, чинним законодавством інший мінімальний розмір пенсії за віком не визначений, тому слід застосовувати саме цей розмір пенсії.

Керуючись вимогами ст.ст.21, 105, 162 КАС України, адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов'язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконними рішенням, дією або бездіяльністю. Встановивши, що відповідачем порушено норми права, які регулюють спірні правовідносини, адміністративний суд повинен був визнати такі дії незаконними і зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату належних сум відповідно до закону.

Стосовно позовних вимог щодо здійснення позивачу нарахування та виплати недоплаченого підвищення до пенсії за 2011р., колегія судців вважає, що такі підлягають задоволенню, так як відповідно до положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", нарахування та виплата у 2011р. позивачу підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України "Про соціальний захист дітей війни".

Законом України від 14.06.2011р. "Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік" внесено зміни до Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" та делеговано Кабінету Міністрів України визначення порядку та розмірів виплат підвищення до пенсії "дітям війни". Постановою Кабінету Міністрів України від 06.07.2011р. № 745 "Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", яка набрала чинності 23.07.2011р., обмежено виплату спірного підвищення до пенсії "дітям війни".

За наведених обставин колегія судців приходить до висновку про те, що заявлений позов підлягає частковому задоволенню, при цьому, належить визнати дії відповідача щодо нездійснення нарахування та виплати позивачу підвищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" за період з 11.01.2011р. по 30.06.2011р. (згідно з позовними вимогами), із урахуванням вимог ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", неправомірними; зобов'язати відповіцача провести нарахування і виплачувати позивачу підвищення цо пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 11.01.2011р. по 30.06.2011р. (згідно з позовними вимогами), із врахуванням вимог ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та проведеними раніше виплатами.

Разом з тим, судом помилково допущено винесену постанову до негайного виконання у повному обсязі, оскільки у випадку, який розглядався слід застосовувати приписи п.1 ч.І ст.256 КАС України, яка є спеціальною статтею для цієї категорії справ.

Вказана норма передбачає негайне виконання постанов суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів лише у межах суми стягнення за один місяць.

З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і дають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про часткове задоволення заявленого позову з вищевикладених мотивів.

Керуючись вимогами ст.ст. 160, 195, 197, п.З ч.І ст.198, п.4 ст.202, ч.2 ст. 205, ст.ст.207, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківськ Івано- Франківської області задоволити частково.

2. Постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 08.08.2011р. у справі № 2а-11785/11р. скасувати та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задоволити частково.

3. Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківськ Івано- Франківської області щодо ненарахування та виплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" за період з 11.01.2011р. по 30.06.2011р., із урахуванням вимог ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", неправомірними.

4. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківськ Івано- Франківської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 підвищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" за період з 11.01.2011р. по 30.06.2011р., із урахуванням вимог ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та проведених виплат за вказаний період.

Постанова підлягає до негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.

Постанова апеляційного суду є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Н.Г. Левицька

Судді І.О. Яворський

В.П. Сапіга





































Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація