Судове рішення #24673784

Дата документу 13.09.2012 Справа №22-ц-4941/12




АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 22-4941/12р. Головуючий у 1-й інстанції: Рогоза А.Ю.

Суддя-доповідач: Забіяко Ю.Г.



УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



13 вересня 2012 року м. Запоріжжя

Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Запорізької області у складі:

головуючого: Бєлка В.Ю.

суддів:Забіяко Ю.Г.

Глазкової О.Г.

при секретарі:Бурима В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Імені Гагаріна»

на рішення Великобілозерського районного суду Запорізької області від 19 червня 2012 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Імені Гагаріна»до ОСОБА_5, Відділу Держкомзему у Великобілозерському районі Запорізької області про визнання права користування земельною ділянкою і зобов'язання зареєструвати право на користування земельною ділянкою, -

ВСТАНОВИЛА:


У березні 2012 року ТОВ «Імені Гагаріна»звернулося до суду з вказаним позовом до ОСОБА_5 та Відділу Держкомзему у Великобілозерському районі Запорізької області.

В позові, уточненому в ході судового розгляду зазначалось, що 25 серпня 2005 року між ТОВ «Імені Гагаріна»та ОСОБА_5 був укладений договір №159 оренди земельної ділянки площею 10,8066га, розташованої на території Трудової сільської ради Великобілозерського району Запорізької області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Відповідно до умов зазначеного договору оренди термін його дії складав 5 років з моменту державної реєстрації. Вказаний договір було зареєстровано в книзі записів договорів на право тимчасового користування на умовах оренди 27 жовтня 2006 року. Термін дії договору закінчився 27 жовтня 2011 року.

Пунктом 2.2 Договору передбачено, що по закінченню строку договору, за умови належного виконання обов'язків, покладених договором, орендар має переважне право на поновлення договору на новий строк. 23 серпня 2011 року на адресу відповідача ОСОБА_5 направлена додаткова угода до договору, умовами якої передбачено продовження терміну дії договору оренди на новий строк, а 09 листопада 2011 року також направлено для підписання проект договору оренди земельної ділянки, але останній не надав відповіді на пропозиції позивача. Позивач, як добросовісний землекористувач, який належно виконував всі умови договору та не допускав ніяких порушень, керуючись положеннями договору та ст.33 Закону України «Про оренду землі», враховуючи відсутність заперечень щодо продовження строку договору оренди з боку відповідача вважав, що має всі законні підстави для поновлення договору оренди земельної ділянки № 159 від 25 серпня 2005 року, на тих самих умовах, які були передбачені договором, на новий строк. З моменту укладання Договору позивач належним чином виконував взяті на себе зобов'язання, а саме: використовував земельну ділянку для товарного сільгоспвиробництва, не змінював цільове призначення, не допускав погіршення екологічного стану та плодючості земельної ділянки, своєчасно та в повному обсязі сплачував орендну плату, навіть наперед, та сплачував земельний податок.

Так, відповідачем було отримано орендну плату за користування земельною ділянкою за 2006-2012 роки та 4 689,51грн. за користування земельною ділянкою за 2013 рік та за дев'ять місяців 2014 року. Тим самим, на думку позивача, відповідач підтвердив намір продовжити орендні відносини з позивачем на умовах договору оренди та підтвердив право користування ТОВ «Імені Гагаріна»належною йому земельною ділянкою на умовах оренди, викладених в договорі, надісланому ОСОБА_5 з супровідним листом № 473/63 від 28 жовтня 2011 року.

Просив суд визнати право користування ТОВ «Імені Гагаріна»земельною ділянкою площею 10,8066га, кадастровий номер 2321187400:06:003:0005, що розташована на території Трудової сільської ради Великобілозерського району Запорізької області, яка належить ОСОБА_5, на умовах оренди, викладених в договорі оренди, надісланому ОСОБА_5 разом з супровідним листом №473/63 від 28.10.2011 року, та зобов'язати Відділ держкомзему у Великобілозерському районі Запорізької області зареєструвати право ТОВ «Імені Гагаріна»на користування земельною ділянкою кадастровий № 2321187400:06:003:0005, яка належить ОСОБА_5, на умовах оренди, викладених в договорі оренди, надісланому ОСОБА_5 разом з супровідним листом № 473/63 від 28.10.2011 року.

Рішенням Великобілозерського районного суду Запорізької області від 19 червня 2012 року у задоволені позову відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду ТОВ «Імені Гагаріна»подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить рішення суду скасувати, ухвалити нове рішення по суті позовних вимог.

Заслухавши у судовому засіданні суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції та обставини справи в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Відповідно до ст.308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_5 належить земельна ділянка площею 10,81га, кадастровий номер 2321187400:06:003:0005, що розташована на території Трудової сільської ради Великобілозерського району Запорізької області, на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЗП № 000800 виданого 15 серпня 2003 року (а.с.11).

25 серпня 2005 року між ТОВ «Імені Гагаріна»та ОСОБА_5 укладено договір оренди №159 зазначеної земельної ділянки (а.с.6-8).

Відповідно до умов пункту 2.1 цього договору, він укладений строком на 5 років з моменту його державної реєстрації. Як свідчить відмітка на самому договорі - він зареєстрований у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» 27 жовтня 2006 року (а.с.8).

Отже термін дії договору закінчився 27 жовтня 2011 року.

Ще до закінчення терміну дії договору оренди, орендодавець ОСОБА_5 письмово звертався 14 березня, 12 вересня 2011 року та 28 жовтня 2011 року до ТОВ «Імені Гагаріна»із заявами про повернення земельної ділянки власнику після закінчення терміну дії договору та про відмову від укладення нового договору оренди чи продовження терміну дії існуючого (а.с.47-49).

Відповідно до умов пункту 8.3 договору оренди №159 від 25 серпня 2005 року підставою для припинення договору є закінчення його строку,а відповідно до пункту 8.2 того ж договору договір втрачає чинність у разі його припинення. Відповідно до пункту 8.6 договору оренди у разі припинення договору орендар повертає земельну ділянку.

Статтею 31 Закону України «Про оренду землі» визначено, що договір оренди землі припиняється, зокрема, в разі закінчення строку на який його було укладено.

Відповідно до закону та зазначених умов договору оренди землі №159 від 25 серпня 2005 року його дія припинилась 27 жовтня 2011 року.

Основними доводами апеляційної скарги є те, що суд неправильно застосував норми матеріального права та не врахував тієї обставини, що позивач є добросовісним користувачем орендованої земельної ділянки, продовжує нею користуватися, сплачує добросовісно орендну плату, а тому має законні підстави для поновлення договору оренди на тих самих умовах та на той самий строк, як зазначено в договорі оренди №159 від 25 серпня 2005 року.

Ці доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження при апеляційному розгляді.

Так, згідно вимог ст.33 Закону України «Про оренду землі»(в редакції закону від 07.02.2011 року), по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших умов договору, переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється. У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим та той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності).

Однак, вже після припинення дії договору на протязі місяця, а саме 18 листопада 2011 року ОСОБА_5 письмово звернувся до ТОВ «Імені Гагаріна»з вимогою про повернення земельної ділянки у зв'язку з закінченням строку дії договору оренди (а.с.50).

Додаткові угоди та новий договір оренди, складений ТОВ «Імені Гагаріна» і запропонований для підписання власнику земельної ділянки, ОСОБА_5 підписані не були, оскільки той не погодився з його умовами.

Таким чином, між сторонами не було досягнуто домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору, а тому відповідно до ст.33 Закону України «Про оренду землі»переважне право орендаря ТОВ «Імені Гагаріна»на укладення договору оренди землі припинилось.

Відмовляючи у задоволенні позову про визнання права користування земельною ділянкою за ТОВ «Імені Гагаріна», суд обґрунтовано виходив з того, що відповідач письмово як до закінчення терміну дії договору, так і одразу після його припинення на протязі місяця вимагав повернення земельної ділянки, а закон ( ст.33 Закону України «Про оренду землі»), на який посилається позивач, обґрунтовуючи позовні вимоги, не передбачає порядок автоматичного поновлення договору оренди, а вимагає укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі. Також відповідно до вимог п.1 ч.1 ст.31 Закону України «Про оренду землі»договір оренди землі фактично припинив свою дію 27 жовтня 2011 року.

Крім цього, відповідно до Закону України «Про оренду землі»укладання договору оренди не може бути примусом і передбачає право, а не обов'язок на переукладання договору оренди, ураховуючи при цьому положення ст.ст.6, 627 ЦК України щодо свободи договору, укладання його при наявності вільного волевиявлення особи, непорушності права власності та здійснення права власності відповідно до закону на власний розсуд, за своєю волею, незалежно від волі інших осіб, необхідності згоди обох сторін при укладенні чи зміні договору.

Відповідно до ст.18, ч.1 ст.20 Закону України «Про оренду землі», ч.1 ст.210, ч.3 ст.640 ЦК України, ч.2 ст.125 Земельного кодексу України договір оренди землі підлягає державній реєстрації і є укладеним з моменту його державної реєстрації.

Відповідно до п.16-1 постанови Кабінету Міністрів України №791 від 20 липня 2011 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України №1021 від 09 вересня 2009 року і №749 від 18 серпня 2010 року та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України №2073 від 25 грудня 1998 року» вимагається державна реєстрація документа про зміни, внесені до договору оренди земельної ділянки, договору суборенди земельної ділянки (її частини) та відомостей про дострокове припинення їх дії. Державна реєстрація здійснюється шляхом внесення відповідних відомостей до Книги записів.

Новий договір чи додаткові угоди щодо продовження терміну дії після 27 жовтня 2011 року сторонами не укладались і не були зареєстровані, а тому судом першої інстанції обґрунтовано ухвалено рішення про відмову у задоволенні позову.

Таким чином, при розгляді справи апеляційним судом встановлено, що рішення суду першої інстанції постановлено з додержанням вимог матеріального і процесуального права, а доводи апеляційної скарги не спростовують його висновків, тому відсутні підстави для скасування оскаржуваного судового рішення.

Керуючись ст.ст.303, 307, 308, 313-15, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів, -


УХВАЛИЛА:


Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Імені Гагаріна»відхилити.

Рішення Великобілозерського районного суду Запорізької області від 19 червня 2012 року по цій справі залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.



Головуючий:



Судді:




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація