Судове рішення #24736953


ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ



П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


4 вересня 2012 року м. Київ


Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у складі:


головуючогоКривенка В.В.,

суддів:Коротких О.А., Кривенди О.В., Маринченка В.Л., Панталієнка П.В., Прокопенка О.Б., Тітова Ю.Г., -


розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області (далі - управління ПФУ) про перерахунок пенсії,

в с т а н о в и л а:


У жовтні 2010 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, у якому просила визнати неправомірними дії управління ПФУ щодо перерахунку пенсії за віком з 1 вересня 2010 року відповідно до вимог статей 40, 42 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Закон № 1058-ІV) з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік та зобов'язати управління ПФУ здійснити перерахунок пенсії з 1 вересня 2010 року із застосуванням такого показника за 2009 рік.


Свердловський міський суд Луганської області постановою від 1 грудня 2010 року позов задовольнив.


Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив із того, що відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-ІV для визначення заробітної плати для обчислення береться показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, тому при перерахунку пенсії відповідач має застосувати показник середньої заробітної плати за 2009 рік, що передує року звернення позивача за перерахунком пенсії.


Донецький апеляційний адміністративний суд постановою від 29 червня 2011 року постанову суду першої інстанції скасував, у задоволенні позову відмовив. Вищий адміністративний суд України ухвалою від 18 квітня 2012 року це рішення залишив без змін.


Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд апеляційної інстанції, з рішенням якого погодився Вищий адміністративний суд України, виходив із того, що перерахунок пенсії на час виникнення спірних відносин мав проводитися відповідно до вимог статей 40, 42 Закону № 1058-ІV з урахуванням того показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, який застосовувся при призначенні пенсії.


У заяві про перегляд судових рішень Верховним Судом України з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України, ОСОБА_1 просить скасувати ухвалу Вищого адміністративного суду України та залишити в силі рішення суду першої інстанції.


  На обґрунтування заяви ОСОБА_1 додала копію ухвали Вищого адміністративного суду України від 19 травня 2011 року (№ К9991/4717/11), яка, на її думку, підтверджує неоднакове застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм права у подібних відносинах.


Перевіривши наведені у заяві доводи, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України вважає, що у задоволенні заяви слід відмовити з таких підстав.


Частиною четвертою статті 42 Закону № 1058-IV встановлено, що в разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.


Аналіз наведеної норми дає підстави вважати, що показник заробітної плати для перерахунку пенсії визначається за двома можливими методами за вибором пенсіонера.


За першим методом розрахунок пенсії здійснюється із тієї заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія.


При застосуванні другого методу змінюються лише ті показники розрахунку заробітної плати, на які здійснюється посилання в цій нормі (за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону

№ 1058-IV).


За змістом частини першої статті 40 цього Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.


Слова «за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року» означають, що враховується вся заробітна плата, в тому числі і та, яку отримав пенсіонер після призначення пенсії.


Заробітна плата для обчислення пенсії в обох випадках розраховується за формулою, наведеною в частині другій статті 40 Закону № 1058-IV:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);

К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.


На підставі наведеного можна дійти висновку, що заробітна плата, яку отримував пенсіонер, продовжуючи працювати після призначення йому пенсії, має значення для визначення додаткових коефіцієнтів заробітної плати за кожний пропрацьований місяць після призначення пенсії.


Таким чином, у формулі обчислення заробітної плати Зп = Зс х (Ск : К) змінними показниками будуть (Ск : К).


У частині четвертій статті 42 Закону № 1058-IV зазначено, що при обчисленні заробітної плати для перерахунку пенсії можуть бути змінені показники заробітної плати за періоди страхового стажу після призначення пенсії, але не зазначено, за який календарний рік береться середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України.


Виходячи з буквального тлумачення частини другої статті 40 Закону № 1058-IV цей показник повинен бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.


Зважаючи на те, що пенсіонер має право обрати метод обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії, у тому числі і з урахуванням заробітної плати, яку він отримував до моменту перерахунку пенсії, але не має права вимагати застосування показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, управління ПФУ обґрунтовано відмовило позивачу у застосуванні показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік.


Отже, рішення суду касаційної інстанції у справі, що розглядається, про обґрунтовану відмову управління ПФУ у перерахунку пенсії ОСОБА_1 є законним.


 Ураховуючи наведене та керуючись статтями 241, 242, 244 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України


п о с т а н о в и л а:


У задоволенні заяви ОСОБА_1 відмовити.


Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає, крім випадку, встановленого пунктом 2 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України.

 


Головуючий В.В. Кривенко Судді: О.А. Коротких О.В. Кривенда В.Л. Маринченко П.В. Панталієнко О.Б. Прокопенко Ю.Г. Тітов


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація