ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.11.2006 Справа № А6/357-06
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючого: Пруднікова В.В. (доповідача) Ясир Л.О.
суддів Герасименко І..М., Ясир Л.О.
Секретар судового засідання Нурулаєва Г.Ю.
Головуючий роз'яснив сторонам, що зміна складу судової колегії відбулася на підставі розпорядження №727 від 01.11.06р.
Представники сторін:
від відповідача: Широких Євген Сергійович, довіреність №20 від 02.11.06, представник;
представник позивача засідання суду не з’явився, поважних причин нез’явлення судовій колегії не повідомлено, сторони сповіщені належним чином.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Атлантіс" м.Синельникове
на постанову господарського суду Дніпропетровської області від 10.08.06р. у справі № А6/357-06
за позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів м. Дніпропетровськ
до товариства з обмеженою відповідальністю “Атлантіс" м.Синельникове
про стягнення 39373 грн. 92 коп.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину постанови.
В С Т А Н О В И В :
Постановою господарського суду Дніпропетровської області від 10.08.06 року ( суддя Коваленко О.О. ) стягнуто з товариства з обмеженою відповідальністю “Атлантіс" м.Синельникове на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів м. Дніпропетровськ 6562 грн. 32 коп. штрафу за не створення робочих місць для інвалідів. В частині стягнення 32811 грн. 60 коп. штрафу відмовлено.
Товариство з обмеженою відповідальністю “Атлантіс" оскаржує зазначену постанову, просить її скасувати, посилаючись на порушення судом при її прийнятті норм матеріального права . Зокрема заявник скарги посилається на те,що ним виконано вимоги діючого законодавства щодо створення робочих місць для інвалідів, що підтверджується поданими доказами у зв’язку з чим у суда, були відсутні підстави для задоволення позову.
Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту інваліді відзив на апеляційну скаргу не надало.
Представник Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів у судове засідання не з’явивсь, про час та місце проведення судового засідання належним чином повідомлений.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Статтею 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” встановлено для підприємств (об’єднань), установ і організацій нормативи робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.
Згідно з ч. 1 ст. 18 цього Закону працевлаштування інвалідів здійснюється органами Міністерства праці України, Міністерства соціального захисту населення України, місцевими Радами народних депутатів, громадськими організаціями інвалідів.
У відповідності з пунктом 1 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2002 року № 1434, у складі Мінпраці діє Фонд соціального захисту інвалідів.
Пунктом 3 цього Положення передбачено, що одним з основних завдань Фонду є здійснення контролю за додержанням підприємствами, установами і організаціями всіх форм власності і господарювання нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.
Відповідно до підпункту 3 пункту 4 та підпункту 3 пункту 5 зазначеного Положення Фонду надано право здійснювати контроль за своєчасним перерахуванням підприємствами сум штрафних санкцій за недодержання ними нормативів робочих місць для працевлаштування інвалідів та проводити перевірки підприємств щодо додержання ними нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.
Обов’язок по забезпеченню працевлаштування інвалідів в кількості 4-х відсотків від загальної чисельності працюючих, а якщо працює від 15 до 25 чоловік –у кількості 1 робочого місця встановлений ч.1 статті 19 Закону України ”Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”.
Згідно з ч. 1 ст. 20 Закону підприємства, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.
Як вбачається із звіту товариства з обмеженою відповідальністю ”Атлантіс” про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2005 р., наданого Дніпропетровському обласному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів м. Дніпропетровськ, середньооблікова чисельність штатних працівників у 2005 р. становила 345 осіб, з них інвалідів - 2 особи. У звіті зазначено, що чисельність інвалідів які повинні працювати на підприємстві згідно з вимогами діючого законодавства складає - 12 осіб. Але це є помилкою, оскільки з урахуванням 4% нормативу кількість інвалідів , що повинна працювати на підприємстві відповідача складає 14 осіб. Фонд оплати праці штатних працівників складає –1132 тис. грн., відповідно середньорічна заробітна плата штатного працівника –3281 грн.16коп. Позивачем нараховано 39373грн.92коп. штрафних санкцій за не створення робочих місць.
Відповідачем надано у судове засідання звіти форми №3-ПН про наявність вільних робочих місць та потребу в працівниках за 2005р., які щомісячно надсилались до служби зайнятості. У зазначених звітах ним вказувались дані про наявність вільних робочих місць, у тому числі для інвалідів. Відповідачем також надано докази неодноразового звернення з листами до управління труда та соціального захисту населення, Синельниковського центру зайнятості в яких він повідомляв про те, що ним створено 12 робочих місць для працевлаштування інвалідів, також вказував у листах про фактичну кількість працюючих на підприємстві інвалідів.
Зазначені обставини підтверджуються також листом Синельніковського центру зайнятості №533 від 18.05.06р. Цим листом центр зайнятості інформував позивача про те,що протягом 2005 року щомісячні звіти про наявність вільних робочих місць за формою –3-ПН подавали всі підприємства, а про потребу у працівниках інвалідах заявили лише чотири підприємства у тому числі товариство з обмеженою відповідальністю ”Атлантіс”. Синельниківським міськрайонним центром зайнятості на протязі 2005 року на підприємства, що інформували про потребу в працівниках інвалідах направлялися інваліди. На протязі 2005 року випадків безпідставної відмови у прийнятті на роботу інвалідів не зафіксовано.
Відповідачем подано докази працевлаштування на підприємстві двох інвалідів-Модрясова В.М. ( наказ № 159-К від 03.09.04р.) та Романову Л.О. ( наказ № 227-К від 13.12.04р.). Крім того відповідачем додатково було створено 12 робочих місць для працевлаштування інвалідів про, що свідчить наказ №5 від 20.01.05р. Таким чином слід визнати, що відповідачем було прийнято всі необхідні заходи по виконанню вимог законодавства щодо створення робочих місць для інвалідів.
Діюче законодавство не покладає на підприємство обов’язок по пошуку інвалідів для їх працевлаштування. Такий обов’язок покладається на відповідні органи працевлаштування. Як зазначалось вище відповідач надав всю необхідну інформацію щодо працевлаштування інвалідів, але органами працевлаштування інваліди не були направлені. Тому вина відповідача у невиконанні нормативу по працевлаштуванню інвалідів відсутня.
Враховуючи зазначені обставини, керуючись ст.ст. 195,196,198,200,205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Постанову господарського суду Дніпропетровської області від 10.08.06р. у справі № А6/357-06 - змінити .
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Атлантіс" м.Синельникове –задовольнити .
Дніпропетровському обласному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів м. Дніпропетровськ –у позові відмовити.
Головуючий В.В.Прудніков
Cудді І.М.Герасименко
Л.О.Ясир