Судове рішення #24940197


КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 жовтня 2012 року Справа № 1170/2а-3279/12

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого -судді Момонт Г.М., суддів Мирошниченка В.С., Кармазиної Т.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом: Політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»

до відповідача: Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №101

про скасування постанови,

за участю:

секретаря судового засідання -Ківачука Д.В.,

представників:

позивача -не з'явився,

відповідача -не з'явився,


Політична партія Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»звернулася з позовом до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №101 (далі за текстом -ОВК) про скасування постанови окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №101 від 28 вересня 2012 р. №23 «Про скаргу на порушення виборчого законодавства».

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що оскаржувана постанова винесена відповідачем за межами повноважень ОВК передбачених ст. 31 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Відповідачем до суду подано заперечення на позовну заяву відповідно до змісту якого заперечує проти задоволення позовних вимог, оскільки акти про порушення виборчого законодавства складалися відносно народного депутата України ОСОБА_1, довіреної особи кандидата в народні депутати ОСОБА_2 ОСОБА_3 та члена окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №101 Гаврищук Євгенії Леонідівни, а тому саме вони, на думку відповідача, повинні бути відповідачами за даним позовом. Також відповідач вказує, що зазначені в актах особи вимагали від ОВК №101 документи, які останні надати не мають права.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується телефонограмою №21 від 03.10.2012 р. (а.с.14).

Належно повідомлений представник відповідача в судове засідання не з'явився, до суду надійшла заява про розгляд справи без його участі (а.с.17-18).

У відповідності до ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Центральної Виборчої Комісії України №202 від 08 серпня 2012 р. зареєстровано кандидатів у народні депутати України, включених до виборчого списку політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі згідно з додатком.

Пунктом 3 частини 1 статті 12 Закону України «Про вибори народних депутатів України» від 17.11.2011р. №4061-VI (далі за текстом -Закон №4061-VI) визначено, що суб'єктами виборчого процесу є партія, що висунула кандидата у депутати.

Відповідно ч.1 ст. 172 КАС України, право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.

Згідно ч.1 ст.108 Закону №4061-VI, кандидат у депутати, зареєстрований у встановленому Законом порядку, партія -суб'єкт виборчого процесу, в особі її керівника, представника партії у Центральній виборчій комісії, уповноваженої особи партії чи іншої особи, уповноваженої рішенням центрального керівного органу партії, довірена особа кандидата у депутати, офіційний спостерігач, виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону, виборець, чиї особисті виборчі права або охоронювані законом інтереси щодо участі у виборчому процесі, у тому числі на участь у роботі виборчої комісії чи на здійснення спостереження, порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта оскарження, може звернутися до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею та статтями 109 -113 цього Закону.

Як встановлено судом, 27 вересня 2012 року до ОВК №101 довіреною особою кандидата у народні депутати України ОСОБА_5 ОСОБА_6 надійшли скарги щодо неправомірних дій та про порушення виборчого законодавства України народним депутатом України від ВО «Батьківщина»ОСОБА_1, довіреною особою кандидата у народні депутати ОСОБА_2 ОСОБА_3 та членом ОВК №101 Гаврищук Євгенією Леонідівною, які мали місце 27 вересня 2012 року в приміщенні ОВК №101, що виявилися в необґрунтованій вимозі видати документи про склад дільничних виборчих комісій одномандатного виборчого округу №101 в електронній та письмовій формах, що є порушенням, на думку суб'єкта звернення, п.2 ч.5 ст.3, ч.1 ст.11, п.2 ч.2 ст.11, ч.2 ст.35 Закону №4061-VI (а.с.29, 31, 32).

27.09.2012 р. ОВК №101 складено акти про вчинення членом ОВК №101 Гаврищук Євгенією Леонідівною (акт №1), довіреною особою кандидата у народні депутати ОСОБА_2 ОСОБА_3 (акт №2) та народним депутатом України від ВО «Батьківщина»ОСОБА_1 (акт №3) дій, які мають ознаки втручання в діяльність ОВК №101, що проявилися в необґрунтованій вимозі видати документи про склад дільничних виборчих комісій одномандатного виборчого округу №101 із додатками розподілу керівних посад в електронній та письмовій формах (а.с.24-26).

Постановою Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №101 від 28 вересня 2012 р. №23 «Про скаргу на порушення виборчого законодавства»задоволено скаргу повністю; зобов'язано довірену особу кандидата у народні депутати ОСОБА_2 ОСОБА_3 та члена окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №101 Гаврищук Євгенію Леонідівну утриматися від вчинення дій, що порушують Закон України «Про вибори народних депутатів України»та оголошено їм попередження; зобов'язано народного депутата України ОСОБА_1 утримуватися від вчинення дій, що порушують Закон України «Про вибори народних депутатів України»(а.с.5-6, 22-23).

Порядок розгляду скарг виборчими комісіями з виборів народних депутатів України, затверджений постановою Центральної виборчої комісії від 31.07.2012 року №133 (далі -Порядок).

У відповідності до п.п.7.1, 7.2 Порядку встановлено, скарга, оформлена з додержанням вимог Закону та цього Порядку, розглядається відповідною виборчою комісією на своєму засіданні. Під час вивчення скарги виборча комісія встановлює: чи подано скаргу належним суб'єктом звернення зі скаргою, визначеним Законом; чи віднесено Законом розгляд цієї скарги до повноважень виборчої комісії (належний суб'єкт розгляду скарги); чи дотримано суб'єктом звернення зі скаргою строки оскарження, встановлені Законом.

Так, повноваження ОВК визначені ст.31 Закону №4061-VI, відповідно до пункту 15 частини 2 якої, окружна виборча комісія розглядає заяви і скарги на рішення, дії або бездіяльність дільничних виборчих комісій і приймає рішення з цих питань.

Зі змісту скарг кандидата у народні депутати України ОСОБА_5 від 27.09.2012 р. суд вбачає, що оскаржувалися дії:

- народного депутата України від ВО «Батьківщина»ОСОБА_1;

- довіреної особи кандидата у народні депутати ОСОБА_2 ОСОБА_3;

- члена ОВК №101 Гаврищук Євгенії Леонідівни.

Відповідно до ч.2 ст.108 Закону №4061-VI, суб'єкти звернення зі скаргою, зазначені в частині першій цієї статті, можуть з урахуванням вимог цього Закону оскаржити до відповідної виборчої комісії рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, таких суб'єктів оскарження:

1) виборчої комісії, члена виборчої комісії;

2) політичної партії -суб'єкта виборчого процесу;

3) кандидата у депутати;

4) уповноважених осіб партій, довірених осіб кандидатів у депутати, офіційних спостерігачів від партій, кандидатів у депутати та громадських організацій -лише щодо скарг, передбачених частиною шостою статті 111 цього Закону.

Згідно ч.6 ст.111 Закону №4061-VI, скарга щодо порушення, яке мало місце під час голосування суб'єктами оскарження, зазначеними у пункті 4 частини другої статті 108 цього Закону, подана до дільничної виборчої комісії, розглядається нею відразу після закінчення голосування.

Враховуючи вищенаведені норми Закону №4061-VI, народний депутат України не є суб'єктом оскарження, з огляду на зміст ч.2 ст.108 Закону №4061-VI та п.2.2 Порядку, а тому його дії не можуть бути предметом оскарження, тим більше - розглядатися ОВК.

У відповідності до ч.6 ст.108 Закону №4061-VI, рішення, дії чи бездіяльність окружної виборчої комісії, її члена може бути оскаржено до суду. Скарга щодо бездіяльності окружної виборчої комісії також може бути подана до Центральної виборчої комісії.

Згідно ч.9 ст.108 Закону №4061-VI, рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, членів цих комісій, органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, засобів масової інформації, підприємств, установ, організацій, їхніх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації, кандидатів, їхніх довірених осіб, партій, їхніх посадових осіб та уповноважених осіб, офіційних спостерігачів, що порушують законодавство про вибори, можуть бути оскаржені до суду в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.

Відповідно до п.п.3, 6 п.3.3 Порядку виключно до суду шляхом подання позовної заяви оскаржуються: рішення, дії чи бездіяльність члена окружної виборчої комісії; дії чи бездіяльність уповноважених осіб партій, довірених осіб кандидатів у депутати, офіційних спостерігачів від партій, кандидатів у депутати та громадських організацій, крім порушень, що мали місце під час голосування.

Таким чином, Окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №101 є неналежним суб'єктом розгляду вищезазначених скарг.

Відповідно до ч.11 ст.111 Закону №4061-VI, виборча комісія приймає рішення про залишення скарги без розгляду по суті, якщо вона подана неналежним суб'єктом звернення зі скаргою, до неналежного суб'єкта розгляду скарги або з порушенням строків оскарження, встановлених статтею 109 цього Закону.

Крім того, згідно ч.5 ст.113 Закону №4061-VI у разі задоволення скарги виборча комісія може прийняти рішення, яким:

1) визнати рішення суб'єкта оскарження чи окремих його положень, дії чи бездіяльність такими, що не відповідають вимогам законодавства про вибори депутатів, порушують виборчі права громадян, права та законні інтереси суб'єкта виборчого процесу;

2) скасувати рішення;

3) зобов'язати суб'єкта оскарження здійснити дії, передбачені законодавством, що регулює організацію та порядок проведення виборів депутатів;

4) зобов'язати суб'єкта оскарження утриматися від вчинення певних дій;

5) поновити іншим способом порушені виборчі права громадян, права та законні інтереси суб'єкта виборчого процесу;

6) зобов'язати суб'єкта оскарження здійснити передбачені законодавством, що регулює організацію та порядок проведення виборів депутатів, дії, які випливають із факту скасування рішення, визнання оскаржених дій або бездіяльності протиправними.

З аналізу зазначеної норми суд вважає, що ОВК не наділені повноваженнями щодо винесення попереджень суб'єктам виборчого процесу за результатами розгляду скарги.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що постанова окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №101 від 28 вересня 2012 р. №23 «Про скаргу на порушення виборчого законодавства»винесена відповідачем з перевищенням компетенції, наданої ОВК Законом №4061-VI, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з положень статті 94 КАС України та враховує, що позивачем при поданні позову не сплачено судовий збір у розмірі, передбаченому п.п.1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір».

З огляду на задоволення позову та виходячи з положень ч.9 ст.172 КАС України, суд стягує з відповідача судовий збір у розмірі 32,19 грн.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 86, 94, 159 -163, 167, 172 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

2. Скасувати постанову окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №101 від 28 вересня 2012 року №23 «Про скаргу на порушення виборчого законодавства».

Стягнути з окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 101 на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 32,19 грн. (тридцять дві грн. 19 коп.).

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у дводенний строк з дня проголошення постанови.


Головуючий суддя Г.М. Момонт


Судді В.С. Мирошниченко


Т.М. Кармазина


З оригіналом згідно:

Головуючий суддя Г.М. Момонт


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація