17.09.2012
212/7866/2012
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.09.2012 р. Ленінський районний суд м.Вінниці
в складі: головуючого судді Саблука С.А.,
при секретарі Храновській І.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до відділу соціального захисту населення Вінницької міської ради про отримання разової допомоги при народження дитини,-
ВСТАНОВИВ:
До Ленінського районного суду м. Вінниці звернулась з позовом ОСОБА_1 до відділу соціального захисту населення про отримання разової допомоги при народження дитини.
Позов мотивовано тим, що між ІНФОРМАЦІЯ_1 позивачка народила дитину ОСОБА_2. Після народження дитини, вона звернулась до відповідача з приводу надання їй разової допомоги при народженні другої дитини, але їй було відмовлено в усній формі. Вважаючи дії відповідача незаконними, ОСОБА_1 звернулась до суду з вказаним позовом.
В судове засідання позивач не з'явилася, проте надала суду заяву про розгляд справи у її відсутність, якій зазначила, що позов підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, проте надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність, якій зазначив, що позов не визнає в повному обсязі..
Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов висновку, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Департамент праці і соціального захисту населення міської ради створено з 01.04.2011 року відповідно до рішення Вінницької міської ради №85 від 14.01.2011 року «Про оптимізацію загальної структури виконавчих органів міської ради, апарату міської ради та її виконкому та їх чисельності». Департамент є виконавчим органом міської ради, розпорядником бюджетних коштів, та здійснює свої повноваження відповідно до Положення про Департамент праці і соціального захисту населення міської ради, Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, міністерств і відомств, а також нормативних актів міської ради та її виконкому.
Згідно із вимогами ст. 19 Конституції України органи влади та місцевого самоврядування вповноважені діяти та приймати рішення виключно в межах наданих їм повноважень та у спосіб, визначений Конституцією і законами України.
Крім того, відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку. Як зазначив Пленум Вищого адміністративного суду України у п.1 постанови від 06.03.2008р. №2, з огляду на зазначену норму під час розгляду спорів щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суди незалежно від підстав, наведених у позовній заяві, повинні перевіряти їх відповідність усім зазначеним вимогам.
У своїй діяльності Департамент керується виключно чинним законодавством України і має право діяти лише в межах наданих йому повноважень.
Право сімей з дітьми на державну допомогу визначено статтею 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». 4.1 ст.1 Закону передбачено, громадяни України, в сім'ях яких виховуються і проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.Ч.4 ст. 1 визначено що Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Повноваження із встановлення порядку здійснення виплат допомоги сім'ям з дітьми відноситься до виключної компетенції Кабінету Міністрів України - постанова КМУ від 27.12.2001р. №1751 із послідуючими змінами.
Відповідно до п.10 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання.
Відповідно до п.11 Порядку для призначення допомоги при народженні дитини органу праці та соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подаються такі документи:
1) заява одного з батьків (опікуна), що складається за формою, затвердженою
Мінсоцполітики;
2) копія свідоцтва про народження дитини;
3) витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження
дитини для виплати допомоги у зв'язку з народженням дитини, виданий відділом реєстрації
актів цивільного стану, або довідка для призначення допомоги при народженні дитини,
видана виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) рад.
Жінки, які постійно проживають (зареєстровані) на території України і народили дитину
під час тимчасового перебування за межами України, подають видані компетентними
органами країни перебування і легалізовані в установленому порядку документи, що засвідчують народження дитини, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.
Особи, що звертаються за призначенням допомоги при народженні другої дитини або наступних дітей, подають також довідку про склад сім'ї та копію свідоцтва про народження кожної дитини, яка враховується при визначенні розміру допомоги.
Допомога при народженні дитини в разі її смерті виплачується на підставі копії свідоцтва про народження дитини або витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження дитини, копії свідоцтва про смерть, витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження дитини для виплати допомоги у зв'язку з народженням дитини, виданого відділом реєстрації актів цивільного стану, чи довідки для призначення допомоги при народженні дитини, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) рад.
В окремих випадках органи праці та соціального захисту населення за погодженням з Мінсоцполітики можуть призначати допомогу на підставі дубліката витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження дитини для виплати допомоги у зв'язку з народженням дитини, виданого відділом реєстрації актів цивільного стану, або дубліката довідки для призначення допомоги при народженні дитини, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) рад.
П.13 Порядку визначено, що допомога при народженні дитини надається у розмірі, встановленому на дату народження дитини.
Допомога при народженні дитини, яка народилася після 8 квітня 2011 р., надається в сумі, кратній 30 розмірам прожиткового мінімуму, - на першу дитину; кратній 60 розмірам прожиткового мінімуму, - на другу дитину; кратній 120 розмірам прожиткового мінімуму, -на третю і кожну наступну дитину. Виплата допомоги здійснюється одноразово у десятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта суми допомоги на першу дитину виплачується протягом 24 місяців, на другу дитину - 48 місяців, на третю і кожну наступну дитину - 72 місяців рівними частинами.
Статтею 6 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»передбачено, що документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, самостійно.
Положенням про департамент праці і соціального захисту населення Вінницької міської ради визначено, що відповідно до покладених на нього завдань Департамент реалізує наступні функції:
«п. 4.1.15 Призначає та виплачує відповідно до законодавства державну допомогу сім'ям з дітьми; державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям; інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам; особам, які не мають права на пенсію та інвалідам, а також інші види державної допомоги»
У пункті 9.7. зазначено місцезнаходження Департаменту: м.Вінниця, вулиця Соборна, 50.
У позовній заяві ОСОБА_1 зазначає відповідачем відділ соціального захисту населення за адресою м.Вінниця, вул. Келецька, 51, та посилається на відмову у виплаті допомоги за заявою, яка була адресована Соціальному захисту населення м. Вінниці за цією ж адресою.
В структурі департаменту праці і соціального населення відсутній відділ з такою назвою, як відділ соціального захисту населення, та про існування такої юридичної особи, як Соціальний захист населення м. Вінниці Департаменту праці і соціального захисту населення Вінницької міської ради не відомо. За адресою м.Вінниця, вул. Келецька, 51, жодний відділ Департаменту не знаходиться.
Заява ОСОБА_1 про призначення їй виплати одноразової допомоги при народженні другої дитини до Департаменту праці і соціального захисту населення Вінницької міської ради та інших відділів департаменту не надходила і не розглядалась, жодних відмов не надавалось.
Департаментом праці і соціального захисту населення було дотримано вимог чинного законодавства та не допущено його порушень, усі рішення та дії приймались і вчинялись департаментом у межах наданих йому повноважень, своєчасно та в повному обсязі, жодних неправомірних дій проти позивачки не вчинялось та не приймалось, а вимоги позивачки до департаменту щодо визнання його дій неправомірними, зобов'язання виплатити допомогу при народженні другої дитини є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Враховуючи наведене та керуючись ст. 2, 11, ч.2 ст.71, ст.ст. 86, 158 - 163 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до відділу соціального захисту населення Вінницької міської ради про отримання разової допомоги при народження дитини.
Постанова набуває законної сили, якщо протягом 10 днів з дня її проголошення не була подана апеляційна скарга.
СУДДЯ: