Судове рішення #25065947

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД






ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА


Справа № 0870/6328/12

04 липня 2012 року 16год. 12хв. м. Запоріжжя


Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дуляницької С.М., за участю секретаря судового засідання Павлова С.О. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

заявника: представник не прибув;

відповідача: представник Щербина Є.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за поданням

Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області Державної податкової служби

до Публічного акціонерного товариства "Завод "Прилив"

щодо стягнення коштів за податковим боргом, -


ВСТАНОВИВ :

02.07.2012 року до Запорізького окружного адміністративно суду надійшло подання Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області Державної податкової служби (Запорізька область, м.Бердянськ, проспект Праці, 20) стосовно Публічного акціонерного товариства "Завод "Прилив" (Запорізька область, м.Бердянськ, вул. Єгорова, 1) щодо стягнення коштів за податковим боргом в сумі 30339,65 грн.

Заявник в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Від заявника надійшло клопотання про розгляд справи без участі його представника.

Представник Публічного акціонерного товариства "Завод "Прилив" в судовому засіданні пояснив, що підприємство дійсно має заборгованість по сплаті земельного податку в сумі 28096,654 грн. та по сплаті податку на додану вартість в сумі 2243,00 грн., яка виникла на підставі самостійно поданих податкових декларацій. Проти обставин щодо наявності суми заборгованості представник відповідача не заперечував. При цьому представник відповідача зазначив, що ПАТ "Завод "Прилив" станом на 04.07.2012 року знаходиться у процедурі санації, керуючим санацією призначено арбітражного керуючого Кравченко Анастасію Ігорівну. На адресу підприємства не надходили податкові вимоги, а відтак, у податкового органу не було права щодо стягнення податкового боргу шляхом внесення подання, такий борг має стягуватися в загальному порядку. Просив у задоволенні подання відмовити.

Розглянувши подання, дослідивши подані заявником письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що подання слід задовольнити повністю. При цьому суд виходив з такого.

Відповідач - Публічне акціонерне товариство "Завод Прилив", зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Запорізької міської ради 24.06.1998 року (а.с.6, 7, 8, 9-10), перебуває на обліку як платник податків в Бердянській об'єднаній державній податковій інспекції Запорізької області Державної податкової служби (11).

Станом на дату розгляду подання за боржником обліковується борг з на загальну суму 30339,65 грн., з яких: по земельному податку в сумі 28096,65 грн. та по податку на додану вартість в сумі 2243,00 грн.

Податковий борг по земельному податку виник в результаті не сплати відповідачем узгодженого грошового зобов'язання у сумі 28096,65 грн. по декларації № 9001667428 (а.с.12-13), податковий борг по податку на додану вартість виник в результаті несплати відповідачем узгодженого грошового зобов'язання в сумі 2243,00 грн. по декларації за травень 2012 року № 9034593724 (а.с.14-15).

Обставини щодо декларування вказаних сум грошових зобов'язань та самостійної подачі таких декларацій підприємством - представником відповідача не заперечуються.

За приписами пп. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України визначено, що податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленими підрозділами у випадках, визначеними цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Податкова декларація подається за звітній період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.

Відповідно до п. 57.1. ст. 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Статтею 96 Земельного кодексу України передбачено, що землекористувачі зобов'язані, зокрема, своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Відповідно до ст. 269 Податкового кодексу України платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.

Згідно ст. 285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Пунктом 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України передбачено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Згідно п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Відповідачем узгоджені суми грошових зобов'язань з податку на додану вартість та земельного податку в установлені строки сплачені не були.

Згідно п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Пункт 59.3 ст. 59 Податкового кодексу України передбачає, що податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

Відповідно до п. 59.4, п. 59.5 ст.59 Податкового кодексу України, податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Пунктом 60.1 ст. 60 Податкового кодексу України визначені обставини за наявності яких податкова вимога вважається відкликаною.

Заявник в поданні зазначає, що податкові вимоги почали направляти на адресу платників податків з 2000 року, а саме з моменту набрання чинності Закону України "Про погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181 від 21.12.2000. Оскільки податковий борг підприємства триває з 1999 року, у зв'язку з цим відповідно до вимог Указу Президента України "Про заходи щодо підвищення відповідальності за розрахунки з бюджетами та державними цільовими фондами" від 04.03.1998 №167/98 підприємству було вручено повідомлення про податкову заставу від 13.07.1999 №7107/10/24, особисто уповноваженій особі підприємства Чистоусовій, про що свідчать матеріали справи (а.с.19).

Законодавством не було передбачено надіслання нових податкових вимог у разі, якщо розмір податкового боргу збільшився.

З зворотнього боку облікової картки платника податків (а.с.21-22), довідки податкового органу про загальний податковий борг ПАТ "Завод "Прилив" з дати виникнення по 03.05.2012 року вбачається, що у вказаний період сума податкового боргу самостійно платником податків повністю не погашалася.

Зважаючи, що податковий борг Публічним акціонерним товариством "Завод "Прилив" в період з 1999 року по даний час повністю самостійно не погашався, податковий борг збільшувався, відповідачу було вручено повідомлення про податкову заставу від 13.07.1999 №7107/10/24, і законодавством не було передбачено надіслання нових податкових вимог у разі, якщо розмір податкового боргу збільшився, суд приходить до висновку, що покликання відповідача на обставини, що йому податкова вимога не направлялася, не заслуговують на увагу.

Відповідно до пп. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до пп. 95.1 - 95.3 ст. 95 Податкового кодексу, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Зазначена норма Податкового кодексу України кореспондує з пунктом третім частини першої статті 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якого провадження у справах за зверненням органів державної податкової служби при здійсненні ними передбачених законом повноважень здійснюється на підставі подання таких органів щодо стягнення коштів за податковим боргом.

Таким чином, процедура стягнення податкового боргу за рахунок коштів на рахунку платника податків може бути ініційована шляхом внесення подання в порядку статті 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що податковим органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, здійснено заходи щодо погашення податкового боргу платником податків, а відтак подання підлягає до задоволення.

Відповідно до ч.8 ст.183-3 КАС України прийнята судом постанова по суті заявлених вимог підлягає негайному виконанню.

Підстави для застосування судом ст.94 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 183-3, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Подання Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області Державної податкової служби до Публічного акціонерного товариства "Завод "Прилив" щодо стягнення коштів за податковим боргом - задовольнити.

Стягнути з рахунків платника податків - Публічного акціонерного товариства "Завод "Прилив" (код ЄДРПОУ 14311459) кошти за податковим боргом в загальній сумі 30339,65 грн. (тридцять тисяч триста тридцять дев'ять гривень 65 коп.), з яких:

- земельний податок в сумі 28096,65 грн. - до місцевого бюджету

м.Бердянськ Запорізької області;

- податок на додану вартість в сумі 2243,00 грн. - до Державного бюджету України.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.



Суддя Дуляницька С.М.




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація