Справа № 221/4233/2012
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
05.10.2012 року Староміський районний суд м. Вінниці в складі:
головуючого судді: Антонюка В.В.,
при секретарі: Вавшко Н.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про встановлення порядку користування земельною ділянкою,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1, звернулась до суду із позовом до ОСОБА_2 про встановлення порядку користування земельною ділянкою. Свої позовні вимоги аргументувала тим, що вона є власницею 11/20 частини житлового будинку з прибудовами, господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1. Вказана частина будинковолодіння належить їй на підставі договору купівлі-продажу від 18.05.2010 року, посвідченого приватним нотаріусом Вінницького міського нотаріального округу, зареєстрованого у Вінницькому БТІ від 25.06.2010 року, номер запису 7274 в книзі 130. Відповідачці належить 9/20 частин житлового будинку з прибудовами, господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1.
Рішенням виконкому Вінницької міської ради №31/1183 від 15.09.1953 року за даним будинковолодінням була закріплена земельна ділянка, площею 500 кв.м., крім того лишки 109 кв.м, а всього 609 кв.м.
Позивачка вказує, що вона разом із відповідачкою фактично встановили порядок користування згаданою земельною ділянкою, який існує і на даний час та чітко відображений у кадастровому плані. Позивачка має намір приватизувати свою частину земельної ділянки. Просить суд ухвалити рішення, яким встановити порядок користування земельною ділянкою, відповідно до наданого плану розподілу земельної ділянки (варіант№1), оскільки він є найбільш прийнятним для неї та відповідачки по справі, існує протягом тривалого часу і не порушує їхніх прав і законних інтересів.
В судове засідання позивачка ОСОБА_1 та її представник за дорученням ОСОБА_3 не з'явились, від представника позивачки ОСОБА_4 - ОСОБА_3 надійшла письмова заява в якій він підтримав позовні вимоги за обставин, викладених в позовній заяві та просив їх задовольнити, не заперечив проти заочного розгляду справи.
Відповідачка ОСОБА_2, будучи належним чином повідомленою про час та місце судового розгляду цивільної справи, в судове засідання повторно не з'явилась, про причини неявки суд не повідомила, позов не оспорила.
Зважаючи на думку представника позивача, суд вважає можливим розглянути справу у відсутність відповідача і ухвалити заочне рішення на підставі наявних в матеріалах справи доказів, відповідно до ст.ст. 169, 224-226 ЦПК України.
Дослідивши та оцінивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Встановленим під час розгляду справи фактичним обставинам відповідають правовідносини землекористування та власності, що регулюються Земельним кодексом України.
Судом встановлено, що сторони є співвласниками житлового будинку з відповідними частками господарських будівель та споруд по АДРЕСА_1, а саме: ОСОБА_1 -11/20 часток, а ОСОБА_2 - 9/20 часток, що підтверджується копією технічного паспорта на житловий будинок (а.с.4-6).
Рішенням виконкому Вінницької міської ради №31/1183 від 15.09.1953 року за даним будинковолодінням була закріплена земельна ділянка, площею 500 кв.м. (а.с.9-11).
Відповідно до п.7 Перехідних положень Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи, що одержали у власність, у тимчасове користування, в тому числі на умовах оренди, земельні ділянки у розмірах, що були передбачені раніше діючим законодавством, зберігають права на ці ділянки. Тобто, сторони правомірно користуються земельною ділянкою на підставі рішення виконкому Вінницької міської ради депутатів трудящих №31/1183 від 15.09.1953 року «Про виділення земельної ділянки».
Згідно кадастрового плану у фактичному користуванні позивачки ОСОБА_1 перебуває земельна ділянка площею 0,0331 га. Відповідачка ОСОБА_2 користується земельною ділянкою площею 0,0228 га. (а.с.8).
Претензії від суміжних землевласників та землекористувачів щодо меж земельної ділянки відсутні.
Відповідно до ст. 92 ЗК України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановленого строку. Згідно ст. 95 ЗК України землекористувач має право самостійно господарювати на землі, тобто про встановлення окремого користування частиною земельної ділянки, що відповідає розміру належної йому частки у спільній земельній ділянці. Частиною 2 ст. 120 Земельного кодексу України встановлено, що якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то в разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельною ділянки, на якій вони розміщені, та частиною земельною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.
Згідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 16.04.2004 року, у справах за позовом учасників спільної власності на землю про встановлення порядку володіння й користування спільною земельною ділянкою, на якій розташовані належні їм жилий будинок, господарські будівлі та споруди, суд з»ясовує і враховує можливість нормального користування будинком і здійснення догляду за ним, розташування господарських будівель, споруд, необхідність зведення будівель, розташування плодово-ягідних насаджень співвласників, можливість проходу з вулиці на подвір»я, тощо. Враховуються також вимоги санітарних правил і правил протипожежної безпеки. В разі неможливості перенесення співвласником господарських будівель і насаджень на надану в його користування частину ділянки суд має обговорити питання про відповідну грошову компенсацію.
Отже, судом встановлено, що сторони користуються земельною ділянкою згідно з порядком, відображеним в кадастровому плані і даний порядок відповідає долям в будинку і є найбільш прийнятним для сторін. Будь-яких спірних питань з приводу саме такого порядку користування землею у позивачів, відповідача, суміжних землекористувачів не виникає, тому суд приходить до висновку про можливість задоволення позову та встановлення порядку користування земельною ділянкою по вул. Нахімова, буд.50 у м. Вінниці, згідно з порядком користування, який фактично склався між сторонами та відповідно до кадастрового плану земельної ділянки від 22.11.2011 року, виготовленого Подільським державним підприємством геодезії,картографії та кадастру.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 38, 86, 88, 89, 90, 92, 95, 96, 120 ч.4, 152, 158, 160 Земельного Кодексу України, Постановою Пленуму Верховного Суду України №7 від 16.04.2004 року, ст.ст. 8, 10, 57, 60, 212-215, 223, 294 ЦПК України, суд -
в и р і ш и в :
Позов задовольнити.
Встановити порядок користування земельною ділянкою, площею 0,0559 га., що розташована по АДРЕСА_1 між співвласниками, згідно із порядком користування, який фактично склався між ОСОБА_1 та ОСОБА_2, та відповідно до кадастрового плану, виготовленого Подільським державним підприємством геодезії, картографії та кадастру, наступним чином:
- виділити ОСОБА_1 земельну ділянку, зафарбовану на кадастровому плані жовтим кольором, площею 0,0331 га. позначену як «зона 2»;
- виділити ОСОБА_2 земельну ділянку, зафарбовану синім кольором, площею 0,0228 га. позначену як «зона 1»;
Судові витрати залишити за ОСОБА_1
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана позивачем до апеляційного суду Вінницької області через Староміський районний суд м. Вінниці протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя: В.В. Антонюк