Справа № 1814/664/2012
Пр. № 2/1814/184/2012
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11.06.2012 року
Путивльский районний суд Сумської області у складі:
головуючого судді - Данік Я.І.
при секретарі - Худайкуловій О.М.
розглянувши у попередньому судовому засіданні в залі суду в м.Путивль цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Манухівської сільської ради Путивльського району Сумської області, треті особи -відділ Держкомзему у Путивльському районі Сумської області, Путивльська районна державна нотаріальна контора, про визнання права власності на земельну частку (пай) у порядку спадкування за законом,
в с т а н о в и в :
30 травня 2012 року ОСОБА_1 звернувся до суду з зазначеним позовом, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що після смерті його діда -ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3 відкрилась спадщина, до складу якої, крім іншого, увійшли дві земельні частки (паї), що перебувають у колективній власності КСП «Більшовик»Путивльського району Сумської області, на території Манухівської сільської ради Путивльського району Сумської області, кожна розміром 2,98 в умовних кадастрових гектарах, грошова оцінка кожної становить 17915 грн. Правовстановлюючі документи на вказані земельні частки відсутні, у зв'язку з чим позивач позбавлений можливості отримати свідоцтво про право на спадщину.
Оскільки єдиним спадкоємцем першої черги за законом є син спадкодавця -ОСОБА_3, який відмовився від спадщини на користь свого сина -ОСОБА_1, останній просить визнати за ним право власності на зазначені земельні частки у порядку спадкування.
Сторони в судове засідання не з'явились, про час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Від позивача надійшла заява, в якій він позовні вимоги підтримав і просив розглянути справу в його відсутність.
Представник відповідача подав заяву про визнання позову та розгляд справи у його відсутність.
Представники третіх осіб у своїх заявах проти задоволення позову не заперечують і також просять розглянути справу у їх відсутність.
Згідно з ч.4 ст.130 ЦПК України ухвалення у попередньому судовому засіданні судового рішення у разі визнання позову проводиться в порядку, встановленому ст.174 ЦПК України, якою передбачено, що в такому випадку суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання позову суперечить закону або порушує права інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 05 вересня 1948 року Виконавчим комітетом Манухівської сільської ради Путивльського району Сумської області зареєстровано шлюб між ОСОБА_4 та ОСОБА_2 (а.с.8).
Як вбачається з витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, ОСОБА_2 та ОСОБА_4 були внесені до списку громадян-членів КСП «Більшовик»Путивльського району Сумської області і отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) відповідно СМ №0122866 та СМ №0122701. Розмір кожної з часток становить 2,98 в умовних кадастрових гектарах, вартість кожної -17915 грн. (а.с.14, 15).
Відповідно до ст.549 ЦК України (1963 року) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені дії мають бути вчинені протягом шести місяців.
З довідки Манухівської сільської ради вбачається, що ОСОБА_4 на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 була зареєстрована та постійно проживала в АДРЕСА_1 разом з чоловіком -ОСОБА_2 Заповіт від її імені виконкомом Манухівської сільської ради не посвідчувався (а.с.5, 10).
Таким чином, ОСОБА_2 фактично прийняв спадщину після смерті своєї дружини -ОСОБА_4
На день смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 в його будинку АДРЕСА_1 був зареєстрований та постійно проживав його онук -ОСОБА_1 Заповіт від імені ОСОБА_2 виконкомом Манухівської сільської ради не посвідчувався (а.с.4, 9).
Син спадкодавця -ОСОБА_3, 08 вересня 2011 року подав заяву про відмову від спадщини на користь свого сина -ОСОБА_1, яку зареєстровано в реєстрі секретарем Манухівської сільської ради за №3 (а.с.6, 7).
Відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.
Зважаючи на викладене, позивач є таким, що прийняв спадщину після смерті свого діда -ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_3, до складу якої, крім іншого майна, увійшли і спірні земельні частки (паї).
Факт прийняття ним спадщини встановлено рішенням Путивльського районного суду Сумської області від 09 листопада 2011 року, яке набрало законної сили 05 грудня 2011 року (а.с.13).
Згідно з листом №349/01-16 від 25 травня 2012 року Путивльською районною державною нотаріальною конторою ОСОБА_1 повідомлено, що свідоцтво про право на спадщину на спірне майно йому не може бути видано у зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів -сертифікатів на право на земельну частку (пай) (а.с.16).
Таким чином, ОСОБА_2 за життя належало дві земельні частки (паї), що перебувають у колективній власності КСП «Більшовик» Путивльського району Сумської області, на території Манухівської сільської ради Путивльського району Сумської області, кожна розміром 2,98 в умовних кадастрових гектарах, одну з яких він успадкував після смерті своєї дружини -ОСОБА_4, але свідоцтво про спадщину не отримав.
Оскільки позивач прийняв спадщину після смерті ОСОБА_2, проте позбавлений можливості оформити право на неї у зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів, то за ним слід визнати право власності на зазначені земельні частки в порядку спадкування за законом.
На підставі викладеного, керуючись ст.549 ЦК України (1963 року), ст.ст. 1268, 1275 ЦК України, ст.ст.10, 60, 88, 130, 174, 208, 212, 213, 223, 224 ЦПК України, суд
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, право власності в порядку спадкування за законом після смерті діда - ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3, на дві земельні частки (паї), що перебувають у колективній власності КСП «Більшовик»Путивльського району Сумської області, кожна розміром 2,98 в умовних кадастрових гектарах, грошова оцінка кожної становить 17915 грн.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Сумської області через Путивльский районний суд Сумської області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які не були присутні під час проголошення рішення, мають право подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя підпис.
Копія вірна
Суддя
Путивльського районного суду Я.І. Данік