Судове рішення #25164957


справа № 0670/11786/11

категорія 6.3

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


02 березня 2012 р. м. Житомир


Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Панкеєвої В.А.,

при секретарі - Антощук Є.С.,

за участю прокурора, представника відповідача,


розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Житомирі адміністративну справу за позовом прокурора Житомирського району в інтересах держави в особі Житомирської районної державної адміністрації, управління Держкомзему у Житомирському районідо Кам'янської сільської ради Житомирського району, третя особа - ОСОБА_1,про скасування рішення,-

встановив:


Прокурор Житомирського району в інтересах держави в особі Житомирської районної державної адміністрації, управління Держкомзему у Житомирському районі звернувся до суду з позовом, в якому просить скасувати рішення 32 сесії 5 скликання Кам'янської сільської ради від 28 серпня 2010 р. "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку гр.ОСОБА_1" В обґрунтування позовних вимог зазначив, що оскаржуване рішення прийняте з порушенням вимог законодавства, суперечить інтересам держави, перешкоджає ефективному використанню природних ресурсів, а тому підлягає скасуванню.

Прокурор в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник Кам'янської сільської ради Житомирського району в судовому засіданні позовні вимоги визнав в повному обсязі.

Представники Житомирської районної державної адміністрації, управління Держкомзему у Житомирському районі та третя особа ОСОБА_1 в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином та вчасно, про, що свідчать повідомлення про вручення поштових відправлень.

Від Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області надійшло клопотання про підтримання позову із зазначених у ньому підстав та розгляд справи у відсутності їх представника.

Причина неявки представника управління Держкомзему у Житомирському районі та третьої особи суду невідома.

Заслухавши пояснення прокурора, представника відповідача та дослідивши надані докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що рішенням 32 сесії 5 скликання Кам'янської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 28 серпня 2010 р. затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку та виготовлення державного акта на право власності на земельну ділянку гр.ОСОБА_1 на території Кам'янської сільської ради в с.Кам'янка по фактичному користуванні загальною площею 0,15 га. для ведення особистого селянського господарства, передано гр. ОСОБА_1 безкоштовно земельну ділянку загальною площею 0,15 га. та дозволено Житомирській філії Центру ДЗК скласти акти на право власності на земельну ділянку.

На підставі даного рішення видано Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 008177 від 27 жовтня 2010 р.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. ст.13, 14 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. і перебуває під особливою охороною держави. Надання земельної ділянки з порушенням вимог чинного законодавства суперечить інтересам держави. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч.6-7 ст.118 Земельного кодексу України (далі - ЗК) громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.

Рада міністрів Автономної Республіки Крим, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Відповідно до ч.1 ст.79 ЗК земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Статтями 116, 121 ЗК визначено норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам та підстави набуття права на землю.

Відповідно до ст.118 ЗК України розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою (далі - Комісія). Комісія протягом трьох тижнів з дня одержання проекту надає відповідному органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування свій висновок щодо погодження проекту або відмови у його погодженні. У разі відмови у погодженні проект повертається заявнику у зазначений у цій частині строк. Підставою відмови у погодженні проекту може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається Комісією до відповідного органу земельних ресурсів для здійснення такої експертизи.

Відповідно до ст.186-1 ЗК до складу Комісії входять уповноважені представники районного (міського) органу земельних ресурсів, містобудування та архітектури, природоохоронного та санітарно-епідеміологічного органу, органу охорони культурної спадщини. У разі погодження проектів землеустрою, що розробляються з метою вилучення, надання, зміни цільового призначення земель лісогосподарського призначення, водного фонду, земельних ділянок для цілей, пов'язаних із розробкою корисних копалин, до складу Комісії залучається відповідно представник територіальних органів лісового господарства, водного господарства, державного гірничого нагляду.

Документація із землеустрою, погоджена Комісією, вважається такою, що погоджена органами, представники яких входять до її складу.

Разом з тим встановлено, що на час затвердження проекту землеустрою, тобто на 28 серпня 2010 р. не було подано висновку про наявність обмеження, обтяження (сервітути) на використання земельної ділянки відділу регіонального розвитку містобудування та архітектури Житомирської районної державної адміністрації та висновку про наявні обмеження на використання земельної ділянки управлінням Держкомзему у Житомирському районі Житомирської області, які були виготовлені 10 вересня 2010 р. та 06 вересня 2010 р. відповідно.

Крім того, проведеною за участю спеціаліста Управління Держземінспекції Головного управління Держкомзему у Житомирській області перевіркою виявлено, що у відповідності до вищевказаної технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право власності гр.ОСОБА_1 на земельну ділянку, передана йому земельна лділянка знаходиться за межами населеного пункту - с.Кам'янка Кам'янської сільської ради Житомирського району, що підтверджується висновком № 1513/15/20-11 від 05.04.2011 р. При цьому, межі Кам'янської сільської ради встановлені проектом встановлення меж населених пунктів Кам'янської сільської ради (Житомирська філія інституту землеустрою, 1993 р.).

Згідно п.12 Перехідних положень ЗК до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці другому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради з урахуванням вимог абзацу третього цього пункту, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Таким чином, Кам'янська сільська рада не мала повноважень на винесення рішення про затвердження гр.ОСОБА_1 технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку, що знаходиться за межами населеного пункту - с.Кам'янка Житомирського району, а тому 2 сесії 5 скликання Кам'янської сільської ради від 28 серпня 2010 р. "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку гр.ОСОБА_1" підлягає скасуванню.

Відповідно до вимог ст.94 КАС України судові витрати не стягуються.

постановив:


Позов задовольнити в повному обсязі.

Рішення 32 сесії 5 скликання Кам'янської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 28 серпня 2010 року "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку гр.ОСОБА_1 скасувати.


Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.

У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.



Головуючий суддя: В.А. Панкеєва









Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація