Судове рішення #25165731


справа № 0670/469/12

категорія 10.1

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


28 березня 2012 р. м. Житомир


Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Панкеєвої В.А.,


розглянувши в порядку письмвого провадження у м.Житомирі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області про визнання вимоги від 05.04.2011 р. неправомірною, визнання неправомірним та скасування рішення № 295 від 16.09.2011 р.,-


встановив:


ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просила визнати вимогу від 05.04.2011 р. про сплату 3775,22 грн. заборгованості зі сплати страхових внесків неправомірною, визнати неправомірним та скасувати рішення № 295 від 16.09.2011 р. про застосування до неї фінансових санкцій та пені у розмірі 377,52 грн. та 626,69 грн. відповідно. В обґрунтування позову зазначила, що страховий внесок нею був сплачений своєчасно, що підтверджується відповідною квитанцією. Крім того, грошові кошти нею були сплачені на рахунок, який був вказаний їй представником відповідача за день до сплати коштів, а саме 28.02.2011 р., а тому те, що відповідач поміняв свій рахунок не є її провиною.

Позивач та представник відповідача в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином та вчасно, про, що свідчать повідомлення про вручення поштових відправлень.

Позивач просила справу розглядати без її участі.

Представник відповідача причину неявки суду не повідомив.

Суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження відповідно до ч.6 ст.128 КАС України.

Дослідивши надані докази, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного.

Відповідно до п.4 ст.11 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV, із змінами і доповненнями (далі - Закону), загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають особи, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов'язаною з отриманням доходу безпосередньо від цієї діяльності.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області як платник внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з п.6 ч.2 ст.17 Закону страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Частиною 6 статті 20 вказаного Закону визначено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є:

- для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць;

- для страхувальників, зазначених у пункті 5 статті 14 цього Закону, - квартал.

При цьому в разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід). У разі недостатності у страхувальника коштів для здійснення в повному обсязі виплати заробітної плати (доходу) та одночасної сплати відповідних авансових платежів виплата зазначених сум та сплата страхових внесків здійснюється в пропорційних розмірах у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду. У разі несплати авансових платежів до страхувальників застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом. Перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення із цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань. За осіб, зазначених у пунктах 8, 11 - 14 статті 11 цього Закону, страхові внески сплачуються в порядку і строки, визначені Кабінетом Міністрів України, за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів, коштів цільових фондів, з яких цим особам сплачуються відповідно грошове забезпечення, страхові виплати, допомога і компенсації.

Відповідно до ч.4 ст.20 Закону сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення.

Згідно до ч.3 ст.106 Закону територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій.

Відповідно до п.8.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. N 21-1, із змінами і доповненнями (далі - Інструкції), органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках:

а) якщо дані документальних перевірок результатів діяльності страхувальника свідчать про донарахування сум страхових внесків;

б) якщо страхувальник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати страхових внесків;

в) якщо страхувальник має на кінець звітного періоду борги зі сплати фінансових санкцій (штрафів) та пені.

У випадку а) вимога надсилається одночасно з актом документальної перевірки.

У випадку б) вимога надсилається щомісяця протягом п'яти робочих днів, наступних за звітним базовим періодом. Вимога формується на підставі даних особових рахунків платників на всю суму боргу.

Сума боргу у вимозі проставляється у гривнях з двома десятковими знаками. Вимога формується на суму боргу, який не менше 10 грн.

Так, управління Пенсійного фонду в Овруцькому районі Житомирської області на підставі даних особового рахунку платника страхових внесків було направлено вимогу № Ф 0-511 У від 05.04.2011 р. про сплату недоїмки зі сплати страхових внесків в сумі 3775,22 грн.

Позивач просить визнати неправомірною дану вимогу, посилаючись на те, що страхові внески нею були сплачені вчасно, про що свідчить квитанція № 027600031 від 16.03.2011 р.

Як вбачається з листа № 11821/03 від 02.09.2011 р. управління Пенсійного фонду в Овруцькому районі Житомирської області кошти позивачкою були сплачені на неналежний рахунок, а тому їй було рекомендовано звернутися з заявою із зазначенням розрахункового рахунку на який їй буде повернута невірно сплачена сума.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно сформована вимога про сплату недоїмки по страховим внескам, оскільки дана сума внеску була сплачена позивачем на неналежний рахунок, відповідно до особового рахунку за відповідачем рахувалася недоїмка по сплаті страхових внесків.

Згідно п.8.4 Інструкції протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити зазначені у вимозі суми.

Відповідно до п.9 зазначеної Інструкції до страхувальників за порушення норм законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування застосовуються фінансові санкції відповідно до повноважень, якими органи Пенсійного фонду були наділені до 1 січня 2011 року. За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 % своєчасно не сплачених сум.

Згідно п.8 ст.106 Закону на недоїмку нараховується пеня з розрахунку 0,1 % суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Вимогу про сплату недоїмки позивачка отримала 10.08.2011 р. та в цей же день звернулася до управління Пенсійного фонду в Овруцькому районі Житомирської області із заявою про перерахування зазначених коштів на належний рахунок, однак отримала відмову, що містилася в листі № 11821/03 від 02.09.2011 р., в якому відповідач посилався на положення постанови правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 р. № 21-1.

Відповідно до п.9 Порядку зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення помилково сплачених коштів, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 27.09.2010 р. N 21-1, Помилково сплачені суми єдиного внеску та/або фінансових санкцій на неналежний рахунок органу Пенсійного фонду, перераховуються шляхом оформлення органом Пенсійного фонду розрахункового документа про перерахування коштів на відповідний рахунок органу Пенсійного фонду за заявою платника не пізніше наступного робочого дня з дня надходження такої заяви.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що управлінням Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області неправомірно відмовлено в перерахунку зазначених коштів на належний рахунок, а тому рішення про застосування штрафних санкцій та пені винесене неправомірно, оскільки прострочення сплати страхових внесків настало з вини працівників управління Пенсійного фонду України.


Керуючись ст.ст.71, 86, 94, 128, 158-163, 254 КАС України, суд, -


постановив:


Позов задовольнити частково.

Визнати неправомірним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області № 295 від 16.09.2011 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені.

В задовленні решти позовних вимог відмовити за безпідставністю.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.



Головуючий суддя: В.А. Панкеєва









Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація