ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
13.06.2012 Справа № 18/1112/12
Суддя Погрібна С.В., розглянувши матеріали
за позовом Гадяцької спеціалізованої школи - інтернату I - III ступенів імені Є.П.Кочергіна, вул. Шевченка 19, м. Гадяч, Гадяцький район, Полтавська область, 37300
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Нітон", проїзд Галузевий, 18-б, м. Кременчук, Полтавська область, 39600
про стягнення 700 000,00 грн. та розірвання договору, -
ВСТАНОВИВ:
1. Відповідно до ст. 54 Господарського процесуального кодексу України позовна заява повинна містити виклад обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги; зазначення доказів, що підтверджують позов, обґрунтований розрахунок сум, що стягуються або оспорюються; законодавство на підставі якого подається позов.
Подана позовна заява не містить викладу усіх обставин на яких ґрунтується позовна вимога та зазначення доказів, що підтверджують позов (зокрема у заяві не вказано загальну вартість робіт (етапів робіт), що підлягають виконанню відповідачем за Договором № 12 від 18.05.2010 року (надалі - "Договір"), не вказано на підставі яких документів ця вартість визначається; не зазначено доказів, що підтверджують здійснення позивачем оплати за Договором, за якими платіжними документами (із зазначенням їх номерів та дат) та в яких сумах позивач перерахував відповідачеві грошові кошти; не вказано якими документами підтверджуються обсяг та вартість виконаних відповідачем робіт, а також вартість робіт, з яких відповідачем допущено прострочення виконання тощо).
У позовній заяві позивачем не зазначено обґрунтованого розрахунку майнових вимог як основного боргу в сумі 700 000,00 грн., так і пені (не наданий такій розрахунок і в якості додатку до позову); сума позовних вимог в частині зобов'язання сплатити пеню взагалі не визначена; не конкретизовано який саме договір позивач просить суд розірвати; у позові відсутнє нормативне обґрунтування позовних вимог.
Підставою для повернення позовної заяви є відсутність викладу обставин, на яких ґрунтується позовна вимога та не зазначено доказів, що підтверджують викладені у заяві обставини. Господарський суд повертає позовну заяву, що не містить обґрунтованого розрахунку стягуваної чи оспорюваної суми, або такий розрахунок не додано до позовної заяви (частина 5 пункту 3.5. Постанови пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2012 року).
Відповідно до п. 3. ч. 1 ст. 63 Господарського процесуального кодексу України суддя повертає позовну заяву та додані до неї документи без розгляду, якщо у заяві не вказано обставин на яких ґрунтується позовна вимога, доказів, що підтверджують викладені у заяві обставини, обґрунтований розрахунок стягуваної чи оспорюваної суми.
2. Згідно п. 3 ч. 1 ст. 57 ГПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Порядок сплати судового збору, а також можливість відстрочення та розстрочення такої сплати регламентується Законом України "Про судовий збір" № 3674-У1 від 08.07.2011 року (надалі -"Закон").
За подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру (абзац перший частини третьої статті 6 Закону). Наведене стосується об'єднання в одній позовній заяві вимог майнового і немайнового характеру, зв'язаних між собою підставами виникнення або поданими доказами (п. 3 Інформаційного листа Вищого господарського суду України № 01-06/1175/2011).
Відповідно до ст. 4 Закону за подання до господарського суду:
- заяви майнового характеру судовий збір сплачується в розмірі, що становить 2 відсотки ціни позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 60 розмірів мінімальних заробітних плат;
- заяви майнового характеру судовий збір сплачується в розмірі 1 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду.
У даній позовній заяві позивачем заявлені майнові вимоги про зобов'язання відповідача повернути грошові кошти в сумі 700 000,00 грн., зобов'язання сплатити пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від вартості не виконаних у строк робіт за кожен день прострочення (грошова сума пені не визначена) та не майнові вимоги про розірвання договору.
Таким чином з огляду на ст.ст. 4, 6 Закону за подання даного позову судовий збір необхідно сплачувати в розмірі як за ставками встановленими для позовних заяв майнового характеру (в даному випадку це 2 % від ціни позову ), так і за ставками, встановленими за подання заяв не майнового характеру (в розмірі 1 мінімальної заробітної плати, що станом на 01.01.2012 року становить 1073,00 грн.).
В якості доказів сплати судового збору за подання позову позивачем надано платіжне доручення № 645 від 05.06.2012 року на суму 7 000,00 грн., що становить 1 % від суми заявлених та визначених у грошовому виразі майнових вимог.
Оскільки сума судового збору, сплаченого платіжним дорученням № 645 від 05.06.2012 року, є меншою сумарного розміру судового збору, що підлягає сплаті за подання даного позову, вказаний платіжний документ не є належним доказом сплати судового збору у встановленому порядку та розмірі.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 63 ГПК України суддя повертає позовну заяву та додані до неї документи без розгляду, якщо не подано доказів сплати судового збору у встановлених порядку та розмірі.
3. Відповідно до ст. 56 ГПК України, позивач зобов'язаний надіслати стороні у справі копію позовної заяви та доданих до неї документів листом з описом вкладення.
Відповідно до ст. 57 ГПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують відправлення відповідачеві копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Із залученого до матеріалів позовної заяви опису до поштового відправлення від 12.06.2012 року вбачається надіслання відповідачу лише копії позовної заяви; про надіслання відповідачу копій доданий до позову документів у даному описі не зазначено.
За таких обставин опис до поштового відправлення від 12.06.2012 року не є належним доказом надіслання копії та доданих до позову документів.
Відповідно до частини 6 пункту 3.5. Постанови пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2012 року у разі, коли до позовної заяви не додано докази надіслання відповідачеві копії лише самої заяви, але відсутні докази надіслання йому копії доданих до неї документів, така заява підлягає поверненню на загальних підставах згідно з пунктом 6 частини першої ст. 63 Господарського процесуального Кодексу України.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 63 Господарського кодексу України суддя повертає позовну заяву та додані до неї документи без розгляду, якщо не подано доказів надіслання відповідачеві копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Додатково звертаємо також увагу заявника на необхідність оформлення позовної заяви у відповідності з вимогами розділу VIII "Подання позову" Господарського процесуального кодексу України та зокрема ст. ст. 54-57 ГПК України, які визначають порядок визначення ціни позову, форму та зміст подання позову, документи, що подаються до позовної заяви тощо.
Крім цього, також звертаємо увагу заявника на доцільність при повторному зверненні визначити спосіб захисту, наслідком застосування якого є відновлення порушеного права, а саме - позовні вимоги майнового характеру доцільно сформулювати як вимоги про стягнення з відповідача грошових коштів, а не про зобов'язання відповідача сплатити грошові кошти (як це зазначено у позові), а також на необхідність визначення ціни позову та зазначення у переліку додатків у тексті позовної заяви усіх доданих до заяви документів.
Враховуючи викладене та керуючись п.п. 3, 4, 6 ст. 63 та ст. 86 ГПК України, суд -
У Х В А Л И В :
Позовні матеріали повернути без розгляду.
Додаток: позовна заява вих. № 03/365 від 25.05.2012 року (вх. №1270/12 від 12.06.2012 року) та додані до неї документи - разом на 21 арк. (у т.ч. чек "Укрпошти" № 7713 від 12.06.2012 року, опис від 12.06.2012 року, платіжне доручення № 645 від 05.06.2012 року)
Суддя Погрібна С.В.
Примітка: Повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення допущеного порушення.