Судове рішення #25229198

Справа № 0306/5325/2012

Провадження № 4/0306/228/2012





ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


м. Ковель 04.09.2012


Ковельський міськрайонний суд Волинської області під головуванням судді Денисюк Т.В., при секретарі Бортюку А.С., за участю прокурора Волинець С.М., скаржника ОСОБА_1

          

розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу ОСОБА_1 на дії та бездіяльність слідчого СВ Ковельського МВ УМВС України у Волинській області ОСОБА_2 ,-          


в с т а н о в и в:

          ОСОБА_1, як особою, визнаною потерпілим у кримінальній справі №18-331-11, оскаржено до суду відмову слідчого СВ Ковельського МВ УМВС України у Волинській області ОСОБА_3 у задоволенні заяви про ознайомлення з матеріалами кримінальної справи.

          Обґрунтовуючи подану скаргу ОСОБА_1 зазначає, що отримавши від слідчого по вище вказаній кримінальній справі повідомлення про винесення постанови від 22 липня 2012 року про її закриття, він 02 серпня звернувся із клопотанням про ознайомлення з матеріалами справи, однак слідчим було відмовлено у задоволенні такого клопотання без посилання на будь-які правові норми. Окрім того, слідчим порушено порядок направлення даної постанови, оскільки надійшла вона від невідомого йому адресата - ОСОБА_4

          В судовому засідання ОСОБА_1 скаргу підтримав повністю, просить визнати такі дії слідчого неправомірними та зобов'язати останнього надати йому, як потерпілому, можливість ознайомитись з матеріалами кримінальної справи, а також вжити заходи реагування на неодноразові порушення слідчими СВ Ковельського МВ УМВС України правил діловодства .

Заслухавши пояснення скаржника, думку прокурора, який вважає скаргу безпідставною, вивчивши матеріали кримінальної справи, суд приходить до висновку, що скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного:

Відповідно до вимог ст.234 КПК України дії ( а у відповідності до ст.55 Конституції України і бездіяльність) та рішення слідчого можуть бути оскаржені прокуророві учасниками кримінального судочинства, а також іншими особами, якщо це порушує їхні права або зачіпає їх інтереси.

В силу ч.6 ст.234 та ч.3 ст.236 КПК України скарги на дії слідчого та прокурора розглядаються судом першої інстанції при попередньому розгляді справи або при розгляді її по суті , якщо інше не передбачено цим кодексом.

Однак, у відповідності до ст.55 Конституції України та згідно рішення Конституційного Суду України №19-рп/2011 від 14 грудня 2011 року конституційне право на оскарження в суді будь-яких рішень, дій чи бездіяльності всіх органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб гарантовано кожному. Реалізація цього права забезпечується у відповідному виді судочинства і в порядку, визначеному процесуальним законом.

Таким чином, подана особою, яка визнана потерпілим по кримінальній справі, скарга на дії слідчого підлягаю розгляду під час досудового провадження по кримінальній справі безпосередньо судом .

З наданих суду матеріалів кримінальної справи № 18-331-11 вбачається, що вона була порушена 12 вересня 2011 року за фактом викрадення із сараю потерпілого ОСОБА_1 бензинової газонокосарки, електропили та будівельного степлера на загальну суму 2200 грн.

20 жовтня 2011 року за вказаним фактом за ознаками злочину передбаченого ч.3 ст.185 КК України порушено кримінальну справі відносно ОСОБА_5.

22 липня 2012 року кримінальну справу про обвинувачення ОСОБА_5 у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст.185 КК України постановою слідчого СВ Ковельського МВ УМВС України у Волинській області ОСОБА_2 закрито на підставі ч.2 ст.213 КПК України за недоведеністю участі обвинуваченого у вчиненні злочину.

24 липня 2012 року слідчим направлено потерпілому копію даної постанови, про що свідчить повідомлення №12/3019.

Того ж дня досудове слідство зупинено до встановлення особи, яка вчинила даний злочин.

Постановою заступника Ковельського міжрайонного прокурора від 25 липня 2012 року постанову слідчого СВ Ковельського МВ УМВС України у Волинській області від 22.07.2012 року скасовано і справу скеровано для організації проведення подальшого розслідування.

30 липня 2012 року слідчим Бончаком О.П. прийнято справу до свого провадження.

03 серпня 2012 року від потерпілого ОСОБА_1 на адресу начальника Ковельського МВ УМВС України у Волинській області надійшло клопотання про надання можливості ознайомитись з матеріалами закритої кримінальної справи.

08 серпня 2012 року клопотання скеровано слідчому для вирішення. Того ж дня останнім винесено постанову про відмову у задоволенні клопотання з тих підстав, що по даній справі проводиться досудове слідство, а ознайомлення потерпілого з матеріалами справи може мати місце лише після його закінчення.

Не вказуючи конкретну норму кримінально-процесуального законодавства слідчий фактично відмовив у задоволенні клопотання про ознайомлення з матеріалами справи викладаючи зміст ст.217 КПК України.

Така позиція слідчого відповідає вимогам законодавства, оскільки дійсно постраждала від злочину особа має право відстоювати свої права і законні інтереси на всіх етапах провадження у справі, в тому числі в силу ст.49 КПК України вона має право на ознайомлення з матеріалами кримінальної справи.

Однак, як вказав Конституційний Суд України в своєму рішенні від 18 січня 2012 року № 1-рп/2012 у справі за конституційними поданнями 47 та 50 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) частин шостої, сьомої статті 218 Кримінально-процесуального кодексу України (справа про ознайомлення обвинуваченого і захисника з матеріалами кримінальної справи) ознайомлення обвинуваченого чи його захисника з матеріалами справи є елементом кримінального судочинства і його порядок відповідно до пункту 14 частини першої статті 92 Конституції України визначається законами України. Відтак право на таке ознайомлення не є абсолютним.

Ознайомлення потерпілого з матеріалами справи також є елементом кримінального судочинства і його порядок визначається кримінально-процесуальним законодавством.

Відповідно до ст.49 КПК України потерпілий має право знайомитись з усіма матеріалами справи з моменту закінчення досудового слідства. Порядок ознайомлення потерпілого з матеріалами кримінальної справи саме після закінчення досудового слідства регламентований ст.217 КПК України.

Статтею 121 КПК України закріплений принцип таємниці слідства та передбачено, що дані досудового слідства можна оголосити лише з дозволу слідчого або прокурора і в тому обсязі, в якому вони визнають можливим.

Як вбачається з досліджених судом процесуальних документів кримінальної справи № 18-331-11 на час розгляду слідчим клопотання ОСОБА_1 про ознайомлення з матеріалами кримінальної справи досудове слідство по справі не було закінченим, а тому слідчий обґрунтовано відмовив потерпілому у задоволенні клопотання.


Що стосується вимоги потерпілого ОСОБА_1 про визнання протиправними дій слідчого у зв'язку із порушенням порядку направлення йому постанови від 08.08.2012 року, то на думку суду вона також є безпідставною.

Порядок відправлення вихідної кореспонденції під час досудового слідства регламентований Інструкцією "Про організацію діловодства в системі МВС України", затвердженої наказом МВС України від 24.11.2003 року № 1440. В пункті 2.5.1 Інструкції зазначено, що вихідну кореспонденцію опрацьовують підрозділи з діловодства і надсилають централізовано в день її одержання від структурних підрозділів. За неможливості організувати опрацювання і надсилання вихідної кореспонденції у визначеному порядку, її направляють структурні підрозділи самостійно через поштове відділення зв'язку. Працівникам органу заборонено надсилати або передавати документи без реєстрації в канцелярії.

Як вбачається з матеріалів кримінальної справи постанова слідчого СВ Ковельського МВ УМВС України про відмову в задоволенні клопотання від 08.08.2012 року направлена потерпілому ОСОБА_1 09.08.2012 року за вихідним номером 12/3233 , про що свідчить супровідний лист зі штампом Ковельського МВ УМВС України у Волинській області за підписом слідчого Бончака О.П.

Під час розгляду скарги потерпілий підтвердив факт отримання даної постанови. Також з наданого скаржником поштового листа вбачається, що відправник знаходиться за адресою м. Ковель, вул.Незалежності, 119а, що є адресою розташування Ковельського МВ, а відправником вказаний слідчий СВ Ковельського МВ УМВС України у Волинській області ОСОБА_4

Таким чином, слідчим не допущено будь-яких порушень відправлення вихідної кореспонденції.

          Керуючись ст. ст.49,217,234, 349 КПК України, суд,-


П О С Т А Н О В И В :


          У задоволенні скарги ОСОБА_1 на дії та бездіяльність слідчого СВ Ковельського МВ УМВС України у Волинській області ОСОБА_2 - відмовити.


          Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Волинської області через Ковельський міськрайонний суд протягом семи діб з дня її винесення.





Головуючий:ОСОБА_6




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація