Справа № 0308/3752/2012 провадження № 22-ц/0390/1382/2012 Головуючий у 1 інстанції:Олексюк А.В.
Категорія: 30 Доповідач: Федонюк С. Ю.
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14.08.2012 року місто Луцьк
Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду Волинської області:
головуючого - судді Федонюк С.Ю.,
суддів - Гапончука В.В., Подолюка В.А.,
при секретарі - Шереметі Т.Г.,
з участю відповідача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Волиньобленерго»до ОСОБА_1 про стягнення збитків за апеляційною скаргою позивача Публічного акціонерного товариства «Волиньобленерго»на рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 28 травня 2012 року,
В С Т А Н О В И Л А :
Публічне акціонерне товариство «Волиньобленерго»звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення збитків, заподіяних внаслідок порушення Правил користування електричною енергією. Позов обґрунтовано тим, що 24 червня 2010 року працівниками Луцької міської філії ВАТ "Волиньобленерго" було виявлено факт порушення Правил користування електричною енергією для населення (далі - Правила), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 року N 1357, а саме підключення поза обліком нульового проводу в розподільчому щитку на сходовій клітці до квартири АДРЕСА_1, власником якої є відповідач, про що представниками філії складено відповідний акт за № 026208 від 24.06.2010 року.
ПАТ "Волиньобленерго" просило стягнути з відповідача збитки в розмірі 11830 грн. 43 коп.
Рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 28 травня 2012 року в задоволенні позову Публічного акціонерного товариства «Волиньобленерго»в особі Луцької міської філії до ОСОБА_1 про стягнення збитків відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду, позивач ПАТ «Волиньобленерго» подав апеляційну скаргу, покликаючись на недоведеність обставин, що мають значення для справи,які суд вважав встановленими, та невідповідність висновків суду обставинам справи, просив скасувати рішення та ухвалити по справі нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Відповідно до ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим.
Рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного процесуального законодавства й всебічно перевіривши обставини, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин.
Обґрунтованим визнається рішення, в якому повно відображені обставини, що мають значення для даної справи, висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності та підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив із того,що позивач не довів належними доказами факт втручання відповідача ОСОБА_1 в роботу приладів обліку, зазначивши у рішенні про невідповідність формулювання порушення в акті № 026208 від 24.06.2010 року, відсутність даних про наявність пломби у зв»язку з порушенням схеми обліку, неправомірність проведення розрахунку розміру збитків у відсутності споживача, який не був належним чином повідомлений про час та місце засідання комісії, та про покладення відповідальності за збереження поквартирних приладів обліку, встановлених на сходових клітках, на власника будинку або організацію, у віданні якої перебуває будинок, а не на споживача.
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відносини з приводу постачання фізичним особам електричної енергії регулюються ст. 714 ЦК України, ст. ст. 24-27 Закону України "Про електроенергетику", Правилами користування електричною енергією для населення, затвердженими Постановою КМУ № 1357 від 26.07.1999 року, та Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованою внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією, затвердженою постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 4 травня 2006 року № 562 (далі - Методика).
Постачання фізичним особам електроенергії здійснюється на підставі договору про користування електричною енергією. Підключення електроенергії за заявою наймача (власника квартири) і відкриття особового рахунку вважається фактичним укладенням договору на умовах, передбачених Законом України "Про електроенергетику" та Правилами.
Судом встановлено, що у сторін виникли договірні правовідносини , відповідач є споживачем електроенергії, постачання якої у квартиру, що належить йому на праві власності, здійснює позивач. 25 січня 2008 року між сторонами було укладено відповідний договір за № 434163-50 (а.с.9-10).
Відповідно до ст. 714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Виходячи з положень ст. ст. 6, 626-631, 526 ЦК України укладений договір є обов'язковим для належного виконання сторонами, відповідно до його умов, вимог ЦК України та інших актів цивільного законодавства.
Згідно зі ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Ч. 4 ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" передбачається, що споживач електроенергії несе відповідальність згідно із законодавством за порушення умов договору та Правил.
П.п. 20,21 Правил передбачають, що розрахунковим періодом для встановлення розміру оплати спожитої електричної енергії є календарний місяць. Знімання показань приладів обліку провадиться споживачем щомісяця. Енергопостачальник має право контролювати правильність знімання показань приладів обліку та оформлення платіжних документів споживачем.
Згідно із п.п. 37, 53 Правил енергопостачальник має право:
- перевіряти справність приладів обліку, знімати показання відповідно до умов договору та проводити обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза приладами обліку;
- вимагати від споживача відшкодування збитків, завданих порушеннями, допущеними споживачем під час користування електричною енергією.
У разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачем правил користування електричною енергією, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, складається акт, який підписується представником енергопостачальника та споживачем. Один примірник акта вручається споживачу, другий залишається у енергопостачальника. Споживач має право внести до акта свої зауваження.
Акт вважається дійсним, якщо його підписали три представники енергопостачальника.
Акт про порушення цих Правил розглядається комісією з розгляду актів, що утворюється енергопостачальником і складається не менш як з трьох уповноважених представників енергопостачальника.
Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів. Енергопостачальник повідомляє споживача не пізніше ніж за 20 календарних днів до дня засідання комісії про його час і дату. Акт про порушення Правил не розглядається у разі неповідомлення або несвоєчасного повідомлення споживача про час і дату засідання комісії. Рішення комісії з розгляду актів оформляється протоколом, копія якого видається споживачу. У протоколі зазначається інформація про причетність споживача до порушення Правил. У разі причетності споживача до порушення Правил у протоколі зазначаються: відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії; розрахунок проведених нарахувань з посиланням на відповідні пункти цих Правил та Методики .
Згідно з п. 48 споживач несе відповідальність за порушення Правил користування електричною енергією, розкрадання електричної енергії і споживання електричної енергії без приладів обліку.
Відповідно до п. 53 Правил розмір збитків, завданих енергопостачальникові порушенням правил користування електроенергією, розраховується за добовою величиною розрахункового споживання електроенергії та за кількістю днів з дня останнього контрольного зняття представником енергопостачальника показань чи технічної перевірки приладу обліку до моменту усунення порушення за тарифами, які діяли у розрахунковий період. Розмір відшкодування збитків згідно з Правилами, обчислюється за Методикою.
Судом встановлено, що 24 червня 2010 року працівниками ПАТ «Волиньобленерго»було виявлено факт позаоблікового споживання електроенергії шляхом підключення поза обліком нульового проводу в розподільчому щитку на сходовій клітці до квартири № 163 на проспекті Грушевського,1 в м.Луцьку, належної відповідачу ОСОБА_1, та складено акт № 026208 про порушення Правил користування електричною енергією (ПКЕЕ). Даний акт підписано трьома представниками ПАТ «Волиньобленерго»в присутності одного свідка (а.с.11-13).
Згідно копій листів позивача та акта від 29.10.2010 року, складеного трьома працівниками ПАТ, про відмову споживача прийняти участь у роботі комісії по розгляду питання про порушення ПКЕЕ, позивач неодноразово намагався вручити запрошення споживачу ОСОБА_1 на засідання комісії (а.с.13-15).
Як свідчить протокол, засідання комісії з розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією відбулося у відсутності споживача 30 листопада 2010 року, де на підставі складеного акта № 026208 було визначено розмір збитків у сумі 11830,43 грн. за три роки, тобто за 1095 днів, згідно підп.6 п. 3.1 Методики (а.с.17).
Відповідно до п. 11. Правил відповідальність за збереження приладів обліку, встановлених у квартирі, на інших об'єктах споживача, та пломб на них несе споживач. Відповідальність за збереження поквартирних приладів обліку, встановлених на сходових клітках, та пломб на них несе власник будинку або організація, у віданні якої перебуває будинок.
Згідно із п.14 Правил у разі виявлення зовнішнього пошкодження приладу обліку, зриву пломби або його несправності в роботі споживач зобов'язаний негайно повідомити про це енергопостачальника.
Однак з Договору на користування електричною енергією для побутових потреб (а.с.9-10) вбачається, що сторони визначили розташування електроустановки споживача на сходовій клітці , а крім того, даних про неналежне зберігання або ж пошкодження чи відсутність приладів обліку у справі не встановлено.
Доводи відповідача, що йому нічого не відомо про безоблікове використання електроенергії , не звільняють його від відповідальності за порушення «Правил користування електричною енергією для населення», оскільки на час виявлення порушення він був власником квартири на проспекті Грушевського,1/163, та споживачем електроенергії.
Згідно особового рахунку по даній квартирі (а.с.110-114) за період з грудня 2009 року і до моменту виявлення порушення, на відміну від попередніх місяців, спостерігається відсутність використання споживачем електроенергії, тобто нульові показники споживання енергії, хоча, як стверджує відповідач, у квартирі у вказаний період користувалися електролампочками та побутовими електроприладами, зокрема холодильником, пральною машиною.
Отже, суд першої інстанції не врахував, що підключення поза обліком нульового проводу з розподільчого щитка безпосередньо до квартири споживача дає можливість безобліково споживати електроенергію, а відповідно до ст. ст. 26, 27 Закону України "Про електроенергетику" крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку є правопорушенням у електроенергетиці, що тягне відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником згідно із законодавством.
Таким чином , враховуючи встановлені фактичні обставини у їх сукупності, колегія суддів вважає доведеним факт безоблікового використання відповідачем електроенергії та нанесення збитків позивачу,отже суд першої інстанції необґрунтовано відмовив у задоволенні позову.
Згідно із пунктом 1.2. Методика застосовується постачальником електричної енергії за регульованим тарифом при визначенні обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення правил користування електричною енергією та/або виявлення фактів крадіжки електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без приладів обліку.
Відповідно до Правил електропередавальна організація (постачальник електричної енергії за регульованим тарифом) не рідше одного разу на шість місяців має здійснювати контрольний огляд засобу обліку.
Технічна перевірка здійснюється електропередавальною організацією не рідше одного разу на три роки.
Відповідно до Методики обчислення розміру відшкодування збитків, завданих електропостачальнику внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією для населення, розрахунок збитків повинен проводитися з моменту проведення останньої технічної перевірки до моменту усунення порушення, але не більше як за три роки.
Згідно з підп. "а" п. 3.3 Методики, якщо самовільне підключення було здійснено таким чином, що представники енергопостачальника могли виявити його при проведенні контрольного огляду засобу обліку , то розрахунок вартості необлікованої електричної енергії здійснюється, зокрема, за кількістю днів з дня останнього контрольного огляду засобу обліку до дня усунення порушення, але не більше загальної кількості днів у 6 календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення. Якщо споживач встановив пристрій, що занижує покази засобу обліку, порушив умови монтажу, здійснив самовільне підключення поза приладом обліку прихованою електропроводкою, виявити які представники постачальника електричної енергії під час проведення контрольного огляду засобу обліку не мали можливості, то споживачу робиться перерахунок за користування електричною енергією з дати останньої технічної перевірки або допуску електроустановки споживача в експлуатацію (у разі, якщо технічний огляд у період з дати допуску електроустановки споживача в експлуатацію до дати виявлення порушення не проводився), але не більше ніж за три роки.
З огляду на наведене, оскільки споживач допустив самовільне підключення поза приладом обліку нульового проводу до своєї квартири й представники постачальника електричної енергії не мали можливості виявити таке підключення під час проведення контрольного огляду засобу обліку та оскільки в матеріалах справи відсутні дані про те, що зазначена технічна перевірка за адресою відповідача проводилась у період протягом останніх трьох років перед виявленням порушення, то проведений позивачем розрахунок відповідає вимогам пп.6 п.3 Методики (а.с.16) із застосуванням періоду тривалістю у три роки до дати виявлення вказаного факту, що становить 1095 днів.
При цьому,як видно з договору купівлі-продажу ,відповідач з 2000 року є власником даної квартири (а.с.24-26), а тому слід визнати правильним застосування для підрахунку періоду тривалістю 1095 днів.
Колегія суддів приходить до висновку, що через неповне з'ясування судом першої інстанції обставин справи та невідповідність висновків суду обставинам справи рішення суду слід скасувати і ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог.
Отже до стягнення з відповідача підлягає 11830 гривень 43 копійки матеріальних збитків та 346 гривень 30 копійок судових витрат за сплату судового збору в сумі 119 грн. при подачі позову та 107,30 грн. за апеляційний розгляд справи та витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 120 грн. (а.с.1,2,127).
Керуючись ст.ст. 303, 307, 309, 314, 315 ЦПК України, колегія суддів
В И Р І Ш И Л А :
Апеляційну скаргу позивача публічного акціонерного товариства «Волиньобленерго» задовольнити.
Рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 28 травня 2012 року у даній справі скасувати та ухвалити нове рішення.
Задовольнити позов Публічного акціонерного товариства «Волиньобленерго»до ОСОБА_1 про стягнення збитків.
Стягнути з ОСОБА_1 в користь Публічного акціонерного товариства «Волиньобленерго»11830 (одинадцять тисяч вісімсот тридцять) гривень 43 (сорок три) копійки матеріальних збитків та 346 (триста сорок шість) гривень 30 (тридцять) копійок судових витрат за сплату судового збору та витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржене до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання ним законної сили.
Головуючий
Судді: