Судове рішення #25499760


Справа № 0915/3359/12

Провадження № 2/0915/1211/12


Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И



19 жовтня 2012 року                                                                                м. Івано-Франківськ



Тисменицький районний суд Івано-Франківської області в складі:


головуючого судді Струтинського Р.Р.,

секретаря Кожуховської О.І.


розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Тисменицького районного суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Липівської сільської ради про визнання права власності на будинковолодіння в порядку спадкування за законом та встановлення юридичного факту,-


в с т а н о в и в :


Позивач звернувся з позовом до відповідача про визнання права власності на будинковолодіння в порядку спадкування за законом та встановлення юридичного факту . Свої позовні вимоги обгрунтував тим, що його прадід ОСОБА_2 був власником та проживав в належному йому будинковолодінні №7 по вул. М.Підгірянки с. Липівка Тисменицького району Івано-Франківської області, інвентаризаційна вартість якого становить 53351 грн. 00 коп. Проте, документ, який посвідчував його право власності на зазначене вище будинковолодіння відсутній. 21.04. 1997 року останній помер та після його смерті відкрилася спадщина на дане будинковолодіння. 03.06.1989 року покійний на випадок смерті склав заповіт, згідно якого все належне йому майно заповів його дідові ОСОБА_3. Однак, останній на спадкове майно не претендував, у встановлений законом термін та порядку не заявив про свої спадкові права і 11.06.2012 року також помер. На час його смерті з ним проживали він, ОСОБА_1, його сестра, ОСОБА_4, та їхня мама, ОСОБА_5, яка 20.06.2001 року померла. У зв’язку з тим, що спадщину після смерті ОСОБА_2 в порядку спадкування за заповітом мій дід, ОСОБА_3, не прийняв, тому спадкове майно спадкується по закону. Оскільки на час смерті ОСОБА_2 він постійно проживав з ним однією сім’єю більше п’яти років, до часу відкриття спадщини і в час відкриття спадщини (30 січня 1992 року по 21 квітня 1997 року), тому спадкує майно як спадкоємець четвертої черги. Заяву про відмову від спадщини він до Тисменицької районної держнотконтори не подавав. У серпні 2012 року він звернувся до Тисменицької районної державної нотаріальної контори для отримання свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно. Проте, йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв’язку з тим, що відсутні правовстановлюючі документи на будинковолодіння. Крім того, він, на думку держнотконтри, також повинен довести факт проживання із спадкодавцем однією сім’єю більше 5 років. Даний факт підтверджується довідками Липівської сільської ради.

Позивач в судове засідання не з”явився. Від нього надійшла заява, в якій він просив справу розглядати без його участі, позов підтримує, просив його задоволити.

Представник відповідача в судове засідання не з»явився. Від нього надійшла заява, в якій він просив справу розглядати без його участі, позов визнає та не заперечує проти його задоволення.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до переконання, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що прадід позивача ОСОБА_2 був власником та проживав в належному йому будинковолодінні №7 по вул. М.Підгірянки с. Липівка Тисменицького району Івано-Франківської області, що підтверджується довідкою Липівської сільської ради №575, 577 від 27.06.12 Проте, документ, який посвідчував його право власності на зазначене вище будинковолодіння відсутній. Згідно копії технічного паспорта, довідки Івано-Франківського ОБТІ від 03.09.12 за №3862/01-18 будинковолодіння складається із житлового будинку та господарських будівель і споруд, інвентаризаційна вартість яких становить 53351 грн. 00 коп. 21.04. 1997 року ОСОБА_2 помер. Після смерті останнього відкрилася спадщина на спірне будинковолодіння №7 по вул. М.Підгірянки с. Липівка Тисменицького району Івано-Франківської області. 03.06.1989 року останній на випадок смерті склав заповіт, згідно якого все належне йому майно заповів дідові позивача ОСОБА_3. Проте, він на спадкове майно не претендував, у встановлений законом термін та порядку не заявив про свої спадкові права і 11.06.2012 року також помер. На час смерті ОСОБА_2 з ним проживали позивач, ОСОБА_4, яка являється сестрою позивача та їхня мати, ОСОБА_5, яка 20.06.2001 року померла.

Відповідно до вимог пункту четвертого Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України Цивільний кодекс України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності. Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов'язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності. Правила книги шостої Цивільного кодексу України застосовуються також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом (п.5 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України).

Отже, до даних правовідносин слід застосовувати приписи діючого Цивільного кодексу України.

Частиною першою ст.1258 ЦК України встановлено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

Відповідно до вимог ст.1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини.

У зв’язку з тим, що спадщину після смерті ОСОБА_2 в порядку спадкування за заповітом дід позивача, ОСОБА_3, не прийняв, тому спадкове майно спадкується по закону. Оскільки на час смерті ОСОБА_2 позивач постійно проживав з ним однією сім’єю більше п’яти років, до часу відкриття спадщини і в час відкриття спадщини (30 січня 1992 року по 21 квітня 1997 року), що підтверджується довідкою, що видана Липівською сільською радою 27.06.12 за №575, 577, тому спадкує майно як спадкоємець четвертої черги. Таким чином, спірне будинковолодіння належить останньому в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2

Крім того, факт проживання позивача із спадкодавцем однією сім’єю більше 5 років доводиться довідкою, що видана виконавчим комітетом Липівської сільської ради №576 від 27.06.2012 року та довідкою, що видана цією ж радою за №577 від 27.06.2001 року

Таким чином, здобутими по справі доказами, стверджується, що позовні вимоги є підставними і обгрунтованими, а отже підлягають до задоволення.

На підставі наведеного, відповідно до ст.ст. 392, 1258, 1268 ЦК України та керуючись ст. 213 - 215 ЦПК Укаїни, суд,-


в и р і ш и в :


Позов задоволити.

Встановити факт, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2, з 30 січня 1992 року по 21 квітня 1997 року, проживали однією сім’єю.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на будинковолодіння №7, що знаходиться по вул. М.Підгірянки с. Липівка Тисменицького району Івано-Франківської області, інвентаризаційною вартістю 53351 грн. 00 коп., в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2, яка настала 21 квітня 1997 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

          Апеляційна скарга на рішення суду до Апеляційного суду Івано-Франківської області подається протягом десяти днів з дня його проголошення через Тисменицький районний суд. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.





Головуючий Р.Р.Струтинський




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація