Україна
БРОВАРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
м.Бровари Справа № 1007/2384/2012
провадження № 2/1007/1191/2012
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
«21»травня 2012 року м.Бровари Київської області
Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого - судді Василишина В.О.,
при секретарях: Богдан Ю.В., Самарець А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «Асвін», третя особа директор цього товариства ОСОБА_2, про стягнення невиплаченої заробітної плати, грошової компенсації за невикористану щорічну відпустку, середнього заробітку за затримку виплати грошових коштів, а також про відшкодування моральної шкоди,
в с т а н о в и в:
У лютому 2012 року ОСОБА_1 звернулася до суду із зазначеним вище позовом, який обґрунтовувала тим, що вона із 01 жовтня 2010 року по 01 серпня 2011 року працювала у товаристві з обмеженою відповідальністю «Асвін»на посаді менеджера зі збуту. Звільнена із роботи на підставі пункту 1 статті 36 КЗпП України. При звільненні із нею не було проведено повного розрахунку й не виплачено заробітну плату та грошову компенсацію на невикористану відпустку. Неодноразові її звернення до відповідача щодо проведення повного розрахунку не були позитивно вирішені. Порушення відповідачем її трудових прав завдало їй моральних страждань, порушило нормальні життєві зв’язки, вона була позбавлена можливості використати зароблені грошові кошти на побутові потреби. Просила суд стягнути із відповідача заборгованість по заробітній платі в розмірі –2 919 грн. 32 коп., грошову компенсацію за невикористану відпустку в розмірі –960 грн. 27 коп., середній заробіток за час затримки виплати наголошених грошових коштів із 02 серпня 2011 року по день прийняття судового рішення в цій справі із розрахунку по 69 грн. 65 коп. за кожен робочий день затримки розрахунку, а також на відшкодування моральної шкоди – 2 000 грн. 00 коп.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_3 позовні вимоги зменшили у зв’язку із погашенням ТОВ «Асвін»заборгованості по заробітній платі й остаточно просять суд: стягнути із відповідача грошову компенсацію за невикористану відпустку в сумі – 960 грн. 27 коп., середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні із 02 серпня 2011 року по день прийняття судового рішення у цій цивільній справі із розрахунку 69 грн. 65 коп. за кожен робочий день затримки розрахунку, а також на відшкодування моральної шкоди –2 000 грн. 00 коп.
У судове засідання відповідач ТОВ «Асвін»представника не направило. Про день, час та місце розгляду справи відповідач повідомлявся у встановленому цивільним процесуальним законодавством порядку. Причини неявки не відомі.
У судове засідання третя особа –директор ТОВ «Асвін»ОСОБА_2 не з’явився. Причини неявки до суду не повідомив. Про день, час та місце розгляду справи повідомлявся у встановленому порядку.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі та з’явилися у судове засідання, дослідивши зібрані по справі докази та матеріали справи, судом встановлені наступні факти й відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, працювала у товаристві з обмеженою відповідальністю «Асвін»на посаді менеджера зі збуту із 01 жовтня 2010 року по 01 серпня 2011 року.
Звільнена із роботи на підставі пункту 1 статті 36 КЗпП України (за угодою сторін) (а.с.7).
При звільненні із роботи ТОВ «Асвін»не було проведено повного розрахунку із ОСОБА_1
Як вбачається із копії довідки про середню заробітку плату ОСОБА_1, видану ТОВ «Асвін»від 03 листопада 2011 року № 02111/11, заборгованість по заробітній платі за червень, липень, серпень 2011 року складає –2 919 грн. 32 коп. (а.с.8).
Крім того, ОСОБА_1 не було виплачено грошову компенсацію за невикористану відпустку.
Відповідно до частин 1 та 2 пункту 2 «Порядку обчислення середньої заробітної плати», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1995 року № 100, обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв’язку із навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, або для виплати компенсації за невикористані відпустки провадиться виходячи із виплат за останні дванадцять календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки. Працівникові, який пропрацював на підприємстві, установі, організації менше року, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактичний час роботи, тобто з першого числа місяця після оформлення на роботу до першого числа місяця, в якому надається відпустка або виплачується компенсація за невикористану відпустку.
Згідно із частиною 1 пункту 7 «Порядку …»нарахування виплат за час щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв’язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, або компенсації за невикористані відпустки, тривалість яких розраховується в календарних днях, провадиться шляхом ділення сумарного заробітку за останні перед наданням відпустки дванадцять місяців або за менший фактично відпрацьований період на відповідну кількість календарних днів року чи меншого відпрацьованого періоду (за винятком святкових і неробочих днів, встановлених законодавством). Одержаний результат перемножується на число календарних днів відпустки.
Із наголошеної вище копії довідки про середню заробітну плату ОСОБА_1, виданої ТОВ «Асвін»03 листопада 2011 року № 02111/11, видно, що сумарний заробіток позивача за фактично відпрацьований період із 01 жовтня 2010 року по 01 серпня 2011 року становить –14 212 грн. 02 коп. Відпрацьовано –296 календарних днів.
Таким чином, грошова компенсація за невикористані двадцять календарних днів щорічної відпустки становить –960 грн. 27 коп. й підлягає стягненню із відповідача.
За змістом статей 116, 117 КЗпП України при звільненні працівника виплата всіх суд, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред’явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум. В разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у встановлені строки, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Частиною 2 пункту 2 «Порядку …»передбачено, що у випадку збереження середньої заробітної плати середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов’язана відповідна виплата.
Загальна сума заробітної плати, яка була нарахована ОСОБА_1 за останні два календарні місяці роботи у ТОВ «Асвін»(червень, липень 2011 року) становить –2 855 грн. 68 коп.
Кількість відпрацьованих ОСОБА_1 робочих днів за червень та липень 2011 року становить –41 робочий день.
Отже середньоденна заробітна плата становить –69 грн. 65 коп. (2 855 грн. 68 коп. : 41 = 69 грн. 65 коп.).
З копії виписки з платіжних документів банківської установи (а.с.24) видно, що ОСОБА_1 було виплачено заборгованість по заробітній платі.
Таким чином, період затримки повного розрахунку при звільненні ОСОБА_1 становить із 02 серпня 2011 року по 21 травня 2012 року, тобто 202 робочих дні. Сума середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні складає –14 069 грн. 30 коп. й підлягає стягненню із відповідача.
Статтею 237-1 КЗпП України передбачено, що відшкодування власником або уповноваженим ним органом моральної шкоди працівнику провадиться у разі, якщо порушення його законних прав призвело до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв’язків і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя.
За змістом п.п.п. 5, 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди»№ 4 від 31 березня 1995 року (зі змінами й доповненнями) - відповідно до загальних підстав цивільно-правової відповідальності обов’язковому з’ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв’язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні. Розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди суд визначає залежно від характеру та обсягу страждань (фізичних, душевних, психічних тощо), яких зазнав позивач, характеру немайнових втрат (їх тривалості, можливості відновлення тощо) та з урахуванням інших обставин. Зокрема, враховується стан здоров’я потерпілого, тяжкість вимушених змін у його життєвих і виробничих стосунках, ступінь зниження престижу, ділової репутації, час та зусилля, необхідні для відновлення попереднього стану тощо. При цьому суд має виходити із засад розумності, виваженості та справедливості.
Суд приходить до висновку, що моральна шкода повинна бути визначена в грошовій формі.
З урахуванням характеру та обсягу моральних страждань перенесених позивачем через несвоєчасну виплату заробітної плати й грошової компенсації за невикористану відпустку та не проведення з нею повного розрахунку при звільненні, в той час коли їй вкрай необхідні були грошові кошти через сімейні обставини, через істотні зміни у житті ОСОБА_1 за викладених обставин, суд приходить до висновку, що на відшкодування моральної шкоди позивачу з відповідача підлягає стягненню - 1 000 грн. 00 коп. При цьому суд виходить із засад розумності та справедливості.
У задоволенні решти позовних вимог про відшкодування моральної шкоди слід відмовити через їх недоведеність.
Згідно із статтею 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Якщо позов задоволено частково, судові витрати присуджуються позивачеві пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, а відповідачеві –пропорційно до тієї частини позовних вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Таким чином, із відповідача ТОВ «Асвін»підлягають стягненню судові витрати на користь позивача в сумі –3 300 грн. 00 коп.
Керуючись ст.ст. 209, 212 –215 ЦПК України Броварський міськрайонний суд Київської області,
в и р і ш и в:
Позов задовольнити –частково.
Стягнути на користь ОСОБА_1 із товариства з обмеженою відповідальністю «Асвін»грошову компенсацію за невикористану щорічну відпустку в сумі – 960 (дев’ятсот шістдесят) грн. 27 коп., середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні із 02 серпня 2011 року по 21 травня 2012 року в сумі –14 069 (чотирнадцять тисяч шістдесят дев’ять) грн. 30 коп., на відшкодування моральної шкоди –1 000 (одна тисяча) грн. 00 коп., а також судові витрати в сумі –3 300 (три тисячі триста) грн. 00 коп.
У задоволенні решти позовних вимог –відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Київської області через Броварський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя В. О. Василишин
21.05.2012