Справа № 1911-787/2012
Провадження №2/1911/244/2012
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" серпня 2012 р. Монастириський районний суд Тернопільської області в складі:
Головуючого судді: Гудкової Ю. Г.
за участю секретаря: Б’єлі Д.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Монастириська цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Монастириського району Тернопільської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
ВСТАНОВИВ:
за участю секретаря Б’єлі Д.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Монастириська цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Монастириського району Тернопільської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до відповідача ОСОБА_2 сільської ради Монастириського району Тернопільської області про визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини, посилаючись на те, що 24.12.2004 року померла його мати ОСОБА_3, після смерті якої залишилось спадкове майно, зокрема, земельна ділянка площею 0,64 га, призначення якої ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території ОСОБА_2 сільської ради Монастириського району Тернопільської області. ОСОБА_1 являється спадкоємцем першої черги за законом та бажає прийняти спадщину, однак коли він звернувся до нотаріальної контори, йому повідомили, що свідоцтво про право на спадщину не можуть видати, оскільки він у встановлений законом строк не подав заяву про прийняття спадщини. Щодо пропуску встановленого законом строку для прийняття спадщини позивач посилається на те. що після смерті матері помилково вважав, що наявність у нього документів на спадкове майно, зокрема державного акту про право власності на земельну ділянку, підтверджує прийняття ним спадщини. У зв»язку з цим вважає, що строк звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини ним пропущено з поважних причин, тому просить суд визначити йому додатковий строк, достатній для прийняття спадщини.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві та просить суд задовольнити позов.
Відповідач ОСОБА_2 сільська рада Монастириського району Тернопільської області не забезпечила в судове засідання явку представника, однак подала суду заяву, в якій просить розглядати справу за відсутності їхнього представника, й проти задоволення позову не заперечує.
Судом встановлено наступні обставини:
ОСОБА_3 на підставі розпорядження Монастириської райдержадміністрації від 17.04.2003р. № 105 є власником земельної ділянки площею 0,64 у межах згідно з планом, яка розташована на території ОСОБА_2 сільської ради Монастириського району Тернопільської області, призначення якої ведення товарного сільськогосподарського виробництва, про що Монастириською районною державною адміністрацією 16.05.2003 року видано державний акт на право власності на земельну ділянку серії ТР № 047893.
Згідно свідоцтва про смерть серії 1-ИД № 178164 ОСОБА_3 померла 24.12.2004 року в с.Яструбово Козівського району Тернопільської області, актовий запис № 17.
Позивач ОСОБА_1 є сином померлої ОСОБА_3, що підтверджено свідоцтвом про народження серії І-ИД № 001595.
Судом встановлено, що 13.07.2012 року державним нотаріусом позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв’язку з пропущенням строку для прийняття спадщини.
Таким чином, позивач пропустив строк для прийняття спадщини, оскільки вважав, що прийняв спадщину, хоча фактично не проживав із спадкодавцем, та у зв’язку із необізнаністю про необхідність звернення з відповідною заявою протягом шести місяців після смерті спадкодавця.
Позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем першої черги за законом після смерті ОСОБА_3 Дані про інших спадкоємців відсутні.
Як вбачається із листа Монастириської державної нотаріальної контори від 01.08.2012 року, після смерті 24.12.2004 року ОСОБА_3 спадкова справа не заводилась.
Згідно ч.3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Враховуючи те, що позивач потягом шестимісячного строку з дня відкриття спадщини не звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини у зв’язку з необізнаністю про необхідність звернення з такою заявою, що не дало об’єктивної можливості позивачу вчасно прийняти спадщини, суд приходить до висновку, що причини пропуску даного строку слід визнати поважними та визначити позивачу ОСОБА_1 додатковий строк в три місяці для прийняття спадщини після ОСОБА_3, яка померла 24.12.2004 року.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 10, 60, 212, 213, 215 ЦПК України, ст. ст. 1261, 1268, 1270, 1272 ЦК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк в три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили для прийняття спадщини після померлої 24.12.2004 року ОСОБА_3.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду Тернопільської області через Монастириський районний суд Тернопільської області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя:
ОСОБА_4