Центрально-Міський районний суд м.Макіївки
Справа № 0552/4657/2012
Провадження № 2/0552/1889/2012
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 жовтня 2012 року м. Макіївка
Центрально-Міський районний суд м. Макіївки Донецької області в складі:
головуючого судді Кузнецова Р.О.
при секретарі Грицані О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Макіївці цивільну справу за комунального підприємства «Макіївтепломережа»до ОСОБА_1 про стягнення суми боргу за відпущену теплову енергію,
ВСТАНОВИВ:
27 серпня 2012 року комунальне підприємство «Макіївтепломережа»(далі - КП «Макіївтепломережа») звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по оплаті наданих послуг з централізованого опалення, мотивуючи вимоги тим, що відповідач порушує взяті на себе зобов`язання і не вносить на рахунок підприємства поточні платежі.
Позовні вимоги обґрунтовані тими обставинами, що ОСОБА_1 проживає у квартирі АДРЕСА_2 у Центрально-Міському районі м. Макіївки, і їй відповідно до установленого порядку суб`єктом господарювання надавалися послуги з теплопостачання. Відповідач тривалий час не виконує умов договору і не вносить поточні щомісячні платежі з оплати наданої комунальної послуги, у зв'язку з чим за період з 01 березня 2005 року по 01 червня 2012 року вона має борг у сумі 16691,04 грн. Нарахування оплати за опалення позивачем виконувалось відповідно до Правил надання населенню послуг по водо-, теплопостачанню та водовідводу за тарифами, що були встановлені рішенням міського виконкому за відповідний період та відповідно температурного графіку якісного регулювання на котельній, який затверджений адміністрацією КП «Макіївтепломережа». В спірний період у випадках зниження температурного режиму, визнаного об'єктивними причинами, позивачем робився перерахунок нарахувань в сторону зменшення оплати. До теперішнього часу заборгованість відповідачем не сплачена. Виходячи з наведеного, посилаючись на протиправність дій відповідача, якими суттєво порушуються законні права суб'єкта господарювання, представник позивача просив суд стягнути з відповідача наявну заборгованість із поточних платежів у сумі 16691,04 грн. та понесені позивачем витрати по сплаті судового збору у розмірі 214,60 грн.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, надав суду заяву з проханням справу розглянути у його відсутність.
Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, про день та час розгляду справи була повідомлена своєчасно та належним чином, надала суду заяву про розгляд справи у її відсутність, просила застосувати до неї строк позовної давності.
Вивчивши матеріали справи та дослідивши надані докази, суд в межах заявлених позовних вимог (ст. 11 ЦПК України) установив наступне.
Відповідач ОСОБА_1 проживає у квартирі АДРЕСА_1 розташованого по вулиці Московській у Центрально-Міському районі м. Макіївки, є споживачем теплової енергії та на її ім'я відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1, пільг з оплати комунальних послуг не має.
Відповідач мала оплачувати комунальні послуги відповідно до положень Правил надання населенню послуг з водо-, теплопостачання та водовідведення (затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 1997 року № 1497), та Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. № 630), згідно яких суб'єкт господарювання -КП «Макіївтепломережа»надає послуги з централізованого опалення, а споживач зобов`язаний оплачувати послуги в установлені строки - щомісяця за нормами і тарифами відповідно до розміру опалювальної площі квартири.
Наявними в матеріалах справи доказами підтверджено, що КП «Макіївтепломережа»надавало відповідачу комунальні послуги з теплопостачання, яка використовувала їх для власних потреб, що свідчить про існування між ними договірних відносин. За таких обставин при вирішенні справи суд виходить з обсягу прав і обов`язків сторін відповідно до чинного законодавства, яке регулює взаємовідносини осіб, що надають послуги із споживачами цих послуг.
Відповідно до вимог ст.526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
З інформації КП «Макіївтепломережа»вбачається, що оплата витрат за надані послуги з централізованого теплопостачання по зазначеній квартирі відповідачем не провадиться з 01 березня 2005 року по 01 червня 2012 р. вона має борг у сумі 16691,04 грн.
Суд визнає правильним наданий позивачем розрахунок суми заборгованості по оплаті наданих послуг з централізованого опалення по спірній квартирі, який відповідає встановленим законодавством порядку і тарифам.
Відповідач ОСОБА_1 із заявами до позивача про незабезпечення нормативної температури повітря у приміщеннях квартири не зверталася.
Одночасно суд звертає увагу на те, що відповідно до ст. 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Частиною 1 ст. 260 ЦК України встановлено, що позовна давність обчислюється за загальними правилами визначення строків, встановленими статтями 253 - 255 цього Кодексу.
Перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила (ч. 1 ст.261 ЦК України). А за загальним правилом, встановленим ч. 1 ст. 254 ЦК України, строк, що визначений роками, спливає у відповідні місяць та число останнього року строку.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звертався до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення з відповідача заборгованості за відпущену теплову енергію. Ухвалою суду від 20 липня 2012 року у прийнятті заяви було відмовлено (а.с. 8).
З огляду на викладене, суд вважає, що строк позовної давності почав перебіг з моменту, коли позивачу стало відомо про його порушене право, тобто з моменту визначення суми збитків, а саме, з липня 2009 року. Отже загальний строк позовної давності сплинув за збитками, що виникли за період з березня 2005 року по червень 2009 року.
Загальні умови застосування позовної давності до правовідносин визначені ст. 267 ЦК України, частинами 3-5 якої визначено, що:
- позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення;
- сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові;
- якщо суд визнає поважними причини пропущення позовної давності, порушене право підлягає захисту.
Враховуючи те, що в ході судового засідання відповідач просив застосувати до спірних правовідносин загальний строк позовної давності, а підстав визнати поважними причини пропущення позовної давності судом встановлено не було, суд вважає за необхідне застосувати до таких відносин загальний строк позовної давності.
Таким чином, у зв'язку з тим, що позовну давність пропущено і підстав вважати причини пропущення поважними у суду немає, позов про стягнення заборгованості за використану електричну енергію за період з 01 березня 2005 року по червень 2009 року задоволенню не підлягає.
З урахуванням наведеного суд дійшов висновку, що за період з липня 2009 року по травень 2012 року відповідачем була використана, але не сплачена відпущена теплова енергія, внаслідок чого сума заборгованості, яка складає 9486,25 грн, за вказаний період підлягає стягненню з відповідача.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Якщо позов задоволено частково, судові витрати присуджуються позивачеві пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, а відповідачеві -пропорційно до тієї частини позовних вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
За приписами ч. 1 ст. 79 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
За приписами ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір»ставка судового збору за подання до суду позовної заяви майнового характеру складає 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,2 розміру мінімальної заробітної плати.
Отже з урахуванням часткового задоволення позову з відповідача на користь позивача підлягає відшкодуванню судовий збір в розмірі 94,86 грн.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 88, 209, 212-215, 253-255, 257, 260, 267 Цивільного процесуального кодексу України, статтями 264, 526, 611 Цивільного кодексу України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов комунального підприємства «Макіївтепломережа»- задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка мешкає за адресою: АДРЕСА_3 на користь комунального підприємства «Макіївтепломережа»(розрахунковий рахунок № 26009402000 у ЗАТ Донгорбанк м. Макіївки відділення № 1, МФО 334970, код ОКПО 31534547) заборгованість за надані послуги з централізованого теплопостачання у сумі 9486,25 (дев'ять тисяч чотириста вісімдесят шість) грн. 25 коп.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка мешкає за адресою: АДРЕСА_3 на користь комунального підприємства «Макіївтепломережа»(розрахунковий рахунок № 26009402000 у ЗАТ Донгорбанк м. Макіївки відділення № 1, МФО 334970, код ОКПО 31534547) судовий збір у розмірі 94,86 грн.
Рішення може бути оскаржене сторонами в апеляційному порядку до апеляційного суду Донецької області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення рішення суду, а у разі відсутності особи, яка має право на апеляційне оскарження, протягом 10-ти днів з дня отримання копії рішення суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо її не було подано, а у разі її подання -після розгляду справи апеляційним судом, якщо його не скасовано судом апеляційної інстанції.
Суддя: Р.О. Кузнецов